"Zinātne vai muļķības" jaunākajā epizodē par bitēm pilsētvidē cītīgi iztaujājām urbāno biškopi Valdi Janovu un entomologu Jāni Gaili ne tikai par to, kā bites jūtas Rīgas centrā, bet arī par galaprodukta kvalitāti. To, vai Rīgā ievākts medus ir tīrs un kvalitatīvs, jau noskaidrojām. Bet kā ar tā pareizu pielietojumu? Vai medu ir jēdzīgi šaut klāt verdoši karstai tējai?

Medus nav vienkārši cukurs ar labāku reklāmu, uzskata Janovs. Tajā ir arī dažādas minerālvielas (mangāns, selēns), kā arī vitamīni (visvairāk – B grupas vitamīni). Kā liecina zinātniskā institūta BIOR 2023. gadā veiktais Latvijas izcelsmes medus kvalitātes novērtējums, šis minerālvielu un vitamīnu daudzums medū nav liels, tomēr tās tur ir. Tāpat medū, piemēram, ir holīns (no 0,3 līdz 25 miligramiem uz kilogramu), un šim savienojumam ir nozīme kardiovaskulāro un smadzeņu funkciju nodrošināšanā.

Tāpat medū ir polifenoli – nozīmīga ķīmisko savienojumu grupa, kam piemīt antioksidantu īpašības. Kopš 80. gadiem tiek pētītas arī medus antibakteriālās īpašības, un šajā ziņā viens no vērtīgākajiem medus veidiem ir mānukas medus, kam ir inhibējošs efekts pret 60 baktēriju sugām, izvērtējumā uzskaita BIOR. Šīs īpašības mazākā mērā piemīt arī viršu medum, akācijas un vairāku daudzziedu medus veidiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!