"Kā var paātrināt savu vielmaiņu? Jau no bērnības katrs apēstais saldums man nāk labumā, kamēr manas tievās draudzenes ēd neveselīgāk." Šādu jautājumu sporta ārstei Lailai Ušackai un uztura speciālistei Agnesei Ozoliņai uzdeva podkāsta "Zinātne vai muļķības" klausītāja epizodē, kurā runājām par aptaukošanos un to, kā droši un uz ilgu laiku tikt vaļā no liekajiem kilogramiem.
Kas tad nosaka, ka vienam katrs šokolādes batoniņš ies labumā, bet cits šķietami var ēst saldumus, cik vien uziet, un kā nepaliek, tā nepaliek apaļāks?
Sporta ārste–rezidente un Latvijas Universitātes lektore Laila Ušacka norāda, ka nebūs pareizi visu norakstīt uz gēniem kā attaisnojumu. Vienu nelielu daļu gadījumu var ietekmēt ģenētika, taču galvenais ir aktivitāte un pārējais uzturs. "Te ir tas stāsts, ka organisms iemācījies dzīvot uz cukuriem vai uz taukiem. Ja visu laiku tiek uzņemti ogļhidrāti, šūnai nemaz nav nepieciešams iekurbulēt sarežģīto tauku šķelšanas mašinēriju. Ja visu laiku uzņemam cukuru, to arī galvenokārt izmantojam. Ja nepaspējam visu iztērēt, tas saiet rezervēs. Pārsvarā – tauku rezervēs," komentē ārste.