Kā ātri un bez jebkādiem palīglīdzekļiem vai specifiskām zināšanām novērtēt savu veselības un fiziskās labbūtības stāvokli mūža otrajā pusē? "Mayo Clinic" pētnieku grupas eksperimenti liecina, ka par to, cik veselīgi cilvēks noveco, ļoti daudz var atklāt vienkāršs tests – stāvēšana uz vienas kājas. Tas esot daudz labāks indikators nekā izmaiņas muskuļu spēkā vai gaitā.

Pētījumā, kura rezultāti publicēti zinātniskajā žurnālā "PLOS One", 40 veseli cilvēki vecumā virs 50 gadiem veica staigāšanas, līdzsvara, ceļu locītavu un satvēriena spēka testus. Puse no dalībniekiem bija jaunāki par 65 gadiem, bet puse – vecāki.

Līdzsvara testos dalībnieki stāvēja uz speciāliem paliktņiem, kas mērīja pēdu spiediena spēku un tā izmaiņas dažādos scenārijos – stāvot uz abām kājām ar acīm vaļā un acīm ciet, vai stāvot uz vienas kājas ar acīm vaļā un acīm ciet.

Viens no visiem rādītājiem jo īpaši pasliktinājās līdz ar novecošanu – līdzsvara sajūta, stāvot uz vienas kājas. Izteikti tas parādījās, stāvot uz kājas, kas attiecīgajam cilvēkam nav vadošā.

"Līdzsvara sajūta ir ļoti svarīga mēraukla – tā prasa ne tikai labu muskuļu spēku, bet arī signālus no redzes sistēmas, vestibulārās sistēmas un somatosensorās sistēmas," klīnikas vietnē citēts pētījuma vadošais autors Kentons Kaufmans.

Pētnieki norāda, ka iepriekš tieši šādi testi gados vecākiem cilvēkiem nav veikti. Tiesa, līdzsvara sajūtas saikne ar veselības stāvokli un veselības riskiem iepriekš ir pētīta. Piemēram, 1997. gadā publicētā pētījumā noskaidrots, ka cilvēkiem, kas nespēj piecas sekundes nostāvēt uz vienas kājas, ir dubults risks nākotnē nopietni savainoties kritiena rezultātā. Traucēta līdzsvara sajūta turklāt var būt indikators arī neiroloģiskām problēmām.

Lūk, ko noskaidroja pētnieki jaunajā darbā. Neatkarīgi no dzimuma, laiks, cik cilvēki spēj ilgi nostāvēt uz nedominējošās kājas, saruka par 2,2 sekundēm ar katru nodzīvoto desmitgadi. Tātad 70 gadus vecs cilvēks var vidēji uz vienas kājas nostāvēt par 2,2 sekundēm mazāk nekā 60 gadus vecs cilvēks un par 4,4 sekundēm mazāk nekā 50 gadus vecs cilvēks. Uz dominējošās kājas cilvēki ar katru desmitgadi vidēji var nostāvēt par 1,7 sekundēm īsāku laika sprīdi. Kā skaidro darba autori, tieši līdzsvara sajūta ar vecumu zuda straujāk nekā, piemēram, atsevišķu kāju muskuļu spēks vai satvēriena spēks. Arī gaita vecumā pēc 50 būtiski vairs nemainījās.

Interesanti, ka līdzsvara izjūta ar vecumu manāmi saruka, cilvēkam stāvot arī uz abām kājām. To varēja noteikt pēc spiediena sensoru datiem, kas rādīja – vecāki cilvēki vairāk grīļojas, pat ja ar aci to nevar manīt.

"Šis pētījums ir būtisks, jo sniedz iespēju katram bez padziļinātas ekspertīzes un sarežģītiem rīkiem sevi pārbaudīt," raksta pētnieki, kas cer jauniegūtās zināšanas nākotnē izmantot, lai izstrādātu gados vecākiem cilvēkiem piemērotas treniņu programmas līdzsvara uzlabošanai un tādējādi dotu cilvēkiem instrumentus, kas ļautu samazināt traumu risku vecumdienās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!