treniņš, nogurums
Foto: Shutterstock

Gada sākums daudziem ir plānošanas un dažādu apņemšanos laiks. Kāds grib vairāk laika veltīt grāmatu lasīšanai, kāds – biežāk sportot, veselīgāk ēst vai pārstāt lietot alkoholu. Visai bieži apņemšanās nāk komplektā ar zināmu piespiešanos darīt kaut ko, ko ne pārāk gribas. Citādi jau tā nebūtu apņemšanās. Taču mierina doma, ka ar laiku jaunā aktivitāte kļūs par ieradumu, un tad jau būs viegli. Kā viens no nereti minētiem "likumiem" ir 21 diena jeb trīs nedēļas, kuru laikā ieradums nostiprinoties. Taču pētījumi liecina ko citu, raksta "Scientific American".

Kā tas sākās

Šis nav pirmais skaitlis, kas iesakņojies sabiedrības apziņā kā tā dēvētais "life-hack" jeb dzīves viltība, kas var palīdzēt sasniegt kādu mērķi. Katram kārtīgam mītam ir savs izcelsmes stāsts.

Lūk, daudzi būs dzirdējuši par 10 tūkstošiem soļu, kas jānostaigā ik dienu, ja gribam būt veseli un spēcīgi. Vai tam pamatā bija rūpīga zinātniskā izpēte? Nebūt ne. Šo slieksni sešdesmitajos gados aizsāka Japānas kompānija "Tamasa", pirms Tokijas olimpiādes mārketinga kampaņā reklamējot pirmo soļu skaitītāju. Protams, 10 tūkstoši soļu dienā ir lieliski un daudz labāk nekā necik vai daži simti soļu dienā tiem, kam sēdošs darbs. Un tas ir labs, apaļš skaitlis – smuki izklausās, nav tik daudz, lai šķistu nesasniedzams parastam cilvēkam, bet nav arī tik maz, lai būtu tāds nieka mērķis, par kura sasniegumu nekāda dižā gandarījuma nav, jo tas ir pārāk viegli. Tas ir psiholoģiski ērts skaitlis, un tāpēc arī ļoti labi iesakņojies mūsu prātā. Kopš tā laika ne viens vien pētījums pievērsies šim jautājumam. Kā izrādās, 10 tūkstoši nav akmenī cirsts optimālais soļu skaits dienā, lai veselībai būtu ieguvums. Turklāt svarīgs ir ne tikai skaits, bet arī tas, kā staigājam. Lēna, laiska pastaiga nav vienlīdzīga ar enerģisku soļošanu.

Līdzīgi ir arī ar ieradumu veidošanos. Ja meklēsim tīmeklī, cik tad ilgs laiks vajadzīgs, lai nostiprinātu kādu ieradumu un tas jau kļūtu par dabisku ikdienas rutīnas daļu, nevis nepatīkamu darbu, kas veicams "ar gariem zobiem", ne viens vien padomu raksts minēs 21 dienu jeb trīs nedēļas. Līdzīgi kā 10 tūkstoši soļu, arī šis ir psiholoģiski ērts skaitlis – jāiztur mocības trenažieru zālē vien trīs nedēļas, un tad jau sportošana sāks patikt ar visām no tās izrietošajām sekām – slaidāku augumu, spēcīgākiem muskuļiem un labāku veselību. Nedēļa skan kaut kā nenopietni, bet gads... kurš tad tik ilgi ir gatavs ciest un piespiest sevi darīt to, ko ne vienmēr gribas?

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!