Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērna gulētiešanas paradumi un miega problēmas satrauc daudzus vecākus. Gulēšanas ieradumi ir pārāk nopietna lieta, lai to nesāktu risināt uzreiz, tiklīdz problēmas radušās. Ideāli, ja bērna gulēšanas paradumi nostiprinās viņa pirmajās dzīves nedēļās, taču bieži tas negadās. Tādēļ aplūkosim dažas tipiskākās miega problēmas un kā tās vislabāk risināt.

Jaunākie pētījumi atklājuši: bērni, kuriem pastāvīgi atļauj palikt augšā pēc aizmigšanas laika, visā viņu atlikušajā dzīvē būs vairāk pakļauti riskam iedzīvoties miega traucējumos, vakaros ilgi nespējot aizmigt.

Tā vien liekas, ka televīzijas skatīšanās vai datorspēļu spēlēšana vēlu vakarā ietekmē bērnu bioloģiskos pulksteņus daudz nopietnāk nekā pieaugušo, un šo ietekmi ir grūti padarīt par nebijušu. Lūk, dažas biežāk sastopamās problēmas.

Bērni pārāk agri modina mammu un tēti

Risinājums: palīdzi bērnam saprast, kas ir privātais laiks.

Iespējami agrīnā vecumā veido bērnam izpratni par privāto laiku. To vari darīt, ejot kopā ar viņu uz tualeti un pastāvot ārpusē, paskaidrojot, ka tas nozīmē dot viņam privāto laiku. Viņš drīz pieņems, ka vecāku guļamistaba dažreiz ir "ieejai aizliegtā" zona. Piemēram, vari pateikt, ka brīvdienās pie mammas un tēta drīkst ieiet tikai pēc kāda noteikta laika. Lai to iemācītu, vari bērnam nopirkt rotaļu pulksteni, kurā ir tādi simboli kā saule un zaķis, kurš attaisa acis, reaģējot uz signālu "celšanās laiks".

Bērns nespēj nogulēt visu nakti

Risinājums: palīdzi bērnam justies droši.

Neņem bērnu tūlīt ārā no gultiņas, nesāc rotaļāties ar viņu, jo bērns sāks saistīt šīs dienas aktivitātes ar nakts laiku. Mērķis ir ieaudzināt apziņu, ka nakts paredzēta gulēšanai. Ja bērns ir ļoti satraukts, paliec pie viņa. Zīdaiņiem un bērniem jājūtas droši, zinot, ka nepieciešamības gadījumā blakus kāds ir.

Pamēģini bērnu atkal nolikt gulēt, neizņemot ārā no gultiņas un nekādā gadījumā nevedot ārā no guļamistabas. Tam vajadzīga pacietība. Varbūt sākumā vajadzēs daudz staigāt turp un atpakaļ, bet tas tiešām iedarbojas.

Bērns vēlas gulēt kopā ar vecākiem

Risinājums: esi nelokāms.

Saritināšanos vecāku gultā mazi bērni uzskata par vislabāko pasaulē, bet ja dažas reizes to atļausi, viņi nekad negribēs gulēt paši savā gultā, tāpēc esi stingrs. Ja bērns iekļūst vecāku guļamistabā, piecelies un aizved viņu atpakaļ uz savu istabu. Paskaidro, ka pieaigušajiem naktī nepieciešams savs privātais laiks.

Pamošanās pēc slikta sapņa

Risinājums: neuztraucies.

Kad bērnam rādās slikti sapņi, izskatās, ka bērns ir nomodā, un viņš var saukt tevi vārdā vai staigāt apkārt. Bet patiesībā viņi ir transam līdzīgā stāvoklī un nezina, ka atrodies blakus. Lai arī tas izskatās satraucoši, šos sliktos sapņus redz daudzi bērni. Tomēr drīz vien viņi no šī vecuma izaug. Nemēģini bērnu pamodināt vai samīļot, jo bērns, iespējams, tevi atgrūdīs. Vienkārši paliec pie bērna un vēro viņu aptuveni 10 minūtes, pārliecinies, vai viss ir kārtībā, un tad atstāj istabu.

Tikko staigāt sākuša bērna niķošanās pirms gulētiešanas

Risinājums: ievies gulētiešanas rituālu.

Rituālam jāsākas 20-45 minūtes pirms iešanas gulēt, un tam jāatkārtojas katru vakaru. Gulētiešanas rituāls var sākties, piemēram, ar piena dzeršanu, tad seko mazgāšanās vannā, pidžamas uzģērbšana, pasakas lasīšana, ieiešana guļamistabā, dziesmu dziedāšana, kas noslēdzas ar buču, vēlot: "Arlabunakti".

Avots: Dr. Mirjama Stoparde "Mans mazbērns. Kā priecāties un rūpēties par mazbērnu" (izd.Zvaigzne).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!