Pētnieki atklājuši, ka bērni, kas guļ diendusu, to dara vidēji 3,4 reizes nedēļā. Pētījuma datus zinātnieki ieguva no vecāku un aprūpētāju ziņojumiem par bērnu darbadienu un nedēļas nogales diendusas paradumiem. Analizējamo parametru jomā iekļāva arī demogrāfiskos faktorus un uzvedības paradumus.
Vecums, kurā bērni var pārtraukt doties diendusā, bija diezgan atšķirīgs. Pētījuma autors Pensilvānijas štata universitātes psiholoģijas doktorants Braiens Krosbijs uzskata, ka vecākiem vajadzētu iekļaut dienas kārtībā "mierīgas atpūtas laiku", kad bērni varētu nosnausties, ja tas tiem nepieciešams. Pētījumā nekonstatēja kādu konkrētu vecumu, kad diendusa vairs nav vajadzīga.
Zinātnieki uzsver, ka īslaicīga atpūta dienas laikā ir viens no labākajiem ieguldījumiem bērna veselībā. Atpūta ir labākās zāles. Dziļš miegs sniedz organismam īstu atjaunošanos. Un miega dziļums ir daudz svarīgāks par tā garumu.
Speciālisti iesaka rūpīgi vērot katru bērnu, lai izzinātu viņa dabisko aktivitātes un miera ciklu. Daži bērni vēlas agri iet gulēt un agri celties, bet citi vēlas palikt nomodā ilgāk un mosties vēlāk. Centieties bērnu nepiespiest iet gulēt ātrāk, nekā viņi to vēlas, jo tad viņi varētu pamosties ļoti agri, un tas vecākiem varētu būt nogurdinoši.
Kad bērni vēl ir ļoti mazi, viņi, protams, grib iet gulēt agri, bet vēlāk viņu vajadzība pēc miega mainās. Mazi bērni parasti dodas gulēt ap astoņiem vakarā un mostas ar sešiem vai septiņiem no rīta. Vecāki bērni var doties pie miera ap deviņiem vakarā un gulēt līdz astoņiem no rīta. Sākot iet skolā, daži bērni var nevēlēties iet agri gulēt, bet ir svarīgi, lai viņu miegs būtu pietiekami ilgs, jo citādi viņi nespēs koncentrēties mācībām.
Izmēģiniet dažādas metodes, lai skolas dienās palīdzētu bērniem atpūsties un iet gulēt piemērotā laikā. Lai bērnus nomierinātu un sagatavotu naktsmieram, sagatavo siltu vannu, palasi grāmatu, pastāsti pasaku vai mudini paklausīties relaksējošu mūziku.
Avots: Amitbahs Pandits un Minnija Pandita "Superuzturs bērna prātam" (izd.Zvaigzne ABC).