aizmigusi sieviete miegs gulēšana nogurums
Foto: Shutterstock

Iestājoties grūtniecībai, sievieti pārņem dažādas neparastas izjūtas - viena no tām ir miegainība. Un tad rodas jautājums - kāpēc notiek tā, kā notiek? Kā neaizmigt tur, kur nevajadzētu, kā miega peli aizbaidīt? Par miegu grūtniecības laikā stāsta miega slimību speciālists Normunds Limba, pieredzē dalās arī portāla "Cālis.lv" lasītājas.

Lai grūtniecība noritētu iespējami veiksmīgāk, jo īpaši grūtniecības pirmajā trimestrī, svarīgi ir labi izgulēties. Tāpēc asinīs veidojas hormons - progesterons, kas nomierina, iemidzina un iedarbojas līdzīgi pretsāpju, anestēzijas un nomierinošiem medikamentiem. Papildus tam, ka dzemde palielinoties rada spiedienu uz urīnpūsli, arī progesterona iedarbība veicina biežāku urināciju. Šajā periodā rīta vai vakara nelabums arī nogurdina un rezultātā parādās nespēks un miegainība dienā.

Otrajā trimestrī progesterona līmenis asinīs turpina palielināties, tomēr tas notiek lēnāk un vienmērīgāk nekā pirmajā grūtniecības trimestrī. Dzemde palielinās vēl vairāk - aktuālāka kļūst urīnpūšļa biežāka iztukšošana. Tā kā diafragmas augstāks novietojums samazina plaušu funkcionālo tilpumu par 20%, šajā laikā 25% grūtnieču sāk miegā krākt. Samazinātais plaušu tilpums un estrogēnu izraisītā deguna gļotādas tūska apgrūtina elpošanu un "trokšņošana miegā" var radīt augļa un mātes hipoksijas (skābekļa deficīts) draudus. Pētījumi rāda, ka krācošām grūtniecēm paaugstināts asinsspiediens ir raksturīgs biežāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!