pāris vasara jūnijs mīlestība rūpes
Foto: Shutterstock

Grūtniecība sākas ar bērna ieņemšanu, un šāds teikums pat varētu raisīt smaidu, sak, kurš gan to nezina? Tomēr, lai jaunās dzīvības rašanās notiktu iespējami labākos apstākļos, šim notikumam ir jāgatavojas savlaicīgi, turklāt abiem – gan sievietei, gan vīrietim jeb topošajiem vecākiem. Ar ko gan sākt grūtniecības plānošanu, kādus ārstus apmeklēt un kādus izmeklējumus veikt vai neveikt?

Kopīgs lēmums

Sākotnēji par saviem plāniem nākotnei ir jāizrunājas ar to, kuru esi izvēlējusies par bērna tēvu. Vēlmei kļūt par vecākiem jābūt abpusējai. Vēl jo vairāk, topošajam tētim, tieši tāpat kā mammai, arī nāksies ieviest kādas korekcijas ierastajā dzīves ritmā. Ir svarīgi apdomāt visas problēmas, kas varētu rasties, līdz ar jauna ģimenes locekļa parādīšanos, jau iepriekš apspriest un norunāt kaut vai galvenos vilcienos, kā tās varētu risināt, pamāca portāls Parentu.ru.

Bet nu, no teorētiskiem spriedelējumiem pāriesim pie lietas, proti, pie veselīga dzīvesveida uzsākšanas. Pirmkārt, jāatsakās no kaitīgajiem ieradumiem – smēķēšanas, alkoholisko dzērienu lietošanas, un jāatrod laiks sportiskām aktivitātēm.

Fiziskā aktivitāte grūtniecības plānošanas laikā ir ļoti svarīga, taču arī fanātisms var nodarīt vairāk kaitējumu nekā labumu. Ieteicamas tikai mērenas fiziskās slodzes. Tās uzlabo asinsriti un paātrina vielmaiņas procesus, pateicoties kam, palielinās izturība, uzlabojas pašsajūta, bet vīriešiem vēl arī – palielinās spermatozoīdu daudzums. Sievietei, savukārt, fiziska aktivitāte palīdz sagatavot organismu bērna iznēsāšanai, bet pēcdzemdību periodā – sieviete spēs ātrāk atgriezties iepriekšējā formā.

Foto: Shutterstock

Pārskati savu ēdienkarti. Iekļauj katru dienu tajā dārzeņus un augļus, gaļu un piena produktus, dažādus graudu izstrādājumus, jūras zivis, bet no ēdienkartes izslēdz visu trekno, kūpināto un cepto pārtiku, mazāk aizraujies ar saldumiem un konditorejas izstrādājumiem.

Biežāk centies būt svaigā gaisā un tajā pavadi kā minimums pusotru stundu dienā.

Ja tavā ģimenē bijušas kādas pārmantotas slimības, piemēram, paaudzēs novērota neauglība, noteikti vajadzēs konsultāciju pie ģenētiķa. Šis speciālists varēs veikt izmeklēšanu, gan sniedzot prognozi, cik liela iespējamība tev ir tikt pie mazuļa, gan izanalizēt iespējamās ģenētiskās novirzes nākamajam mazulim.

Padomi vīrietim

Foto: Shutterstock

Ierobežo saunas un pirts apmeklējumus. Sēklinieki ir vieta, kur tiek ražoti spermatozoīdi, tie ir maisiņos, kuros temperatūra ir par pusotru grādu zemāka nekā ķermeņa temperatūra. Tādā veidā jau pati daba ir parūpējusies par spermatozoīdu dzīvotspēju, karstums tiem var tikai kaitēt. Arī ar sportu jānodarbojas saprāta robežās: pārslodzes negatīvi ietekmē spermas spēju apaugļot olšūnu.

Dažas izmaiņas vajadzēs ieviest arī intīmajā dzīvē: visoptimālākais pārtraukums starp dzimumaktiem – divas trīs dienas. Šajā laikā pagūst nobriest jauni spermatozoīdi, kas, savukārt, uzlabo spermas kvalitāti.

Topošajam tēvam arī ieteicams apmeklēt ārstu, pirmkārt jau, urologu. Ārsts izmeklēs dzimumorgānus un, ja tas būs nepieciešams, nozīmēs papildu izmeklējumus. Piemēram, tā var būt spermogramma, lai noteiktu vīrieša apaugļošanas spējas un izmeklētu iespējamās slimības, kas saistītas ar reproduktīvo veselību. Standarta spermogramma ietver gan fiziskos parametrus – spermas daudzumu, tās krāsu, pH līmeni, viskozitāti, gan arī mikroskopiskos: spermatozoīdu aktivitāti un apjomu, citu šūnu saturu un tamlīdzīgi.

Bez tam, tiek arī rekomendēts nodot analīzes, lai izslēgtu iespējamību par kādu infekciju, kas var tikt iegūta dzimumceļā. Šīs infekcijas ne tikai ietekmē topošā tēva veselības stāvokli kopumā, taču var arī radīt nopietnus sarežģījumus partnerei grūtniecības laikā un jaundzimušā saslimšanu. Noteikti jāizslēdz tādas slimības, kā hepatīti B un C, sifiliss, HIV. Neskādēs arī uzzināt savus asins grupu un rēzus faktoru, protams, ja to jau sen neesi iekalis galvā.

Par spermogrammu plašāk lasi rakstā Kāda ir ideāla sperma un ko darīt, ja spermatozoīdi neatbilst normai?

Padomi sievietei

Foto: Shutterstock

Topošajai mammai nāksies pielikt lielākas pūles, lai sasniegtu rezultātu. Kāpēc? Jo slodze, kas saistīta ar pietiekami ilgu bērniņa iznēsāšanu, gulstas tieši uz sievietes organismu.

Ieplāno vizīti pie ginekologa. Pastāsti ārstam par iepriekšējām grūtniecībām un ar ko tās noslēgušās (protams, ja tev ir tāda pieredze), abortiem un kontracepcijas metodēm, ko lietoji līdz šim. Visām sievietēm, kuras plāno ieņemt mazuli, jānodod pilna asinsainas analīze, kā arī bioķīmiskā asins analīze, urīna analīze, kā arī pie ginekologa jānodod tā sauktā uztriepe no dzemdes kakla. Lai precizētu dzimumorgānu stāvokli, ārsti var nozīmēt arī ultrasonogrāfiju.

Ja sievietei ir kādas hroniskas slimības, atkarībā no to "profila", var nākties apmeklēt arī citus speciālistus – alergologu, endokrinologu, kardiologu u.c.

Lai izslēgtu hronisku infekciju klātbūtni organismā, ieteicams apmeklēt arī stomatologu un otolaringologu. Kariesu un hronisku tonzilītu ieteicams izārstēt, pirms iestājusies grūtniecība.

Ja sieviete nav izslimojusi masaliņas, noteikti jāveic profilaktiskā pote pret šo slimību. Mēģinājums palikt stāvoklī, tiesa, būs jāatliek uz aptuveni trīs mēnešiem, toties gaidāmais mazulis, tāpat kā viņa mamma, būs pasargāts no nopietnām briesmām veselībai.

Trīs mēnešus pirms plānotās bērna ieņemšanas, ieteicams palietot vitamīnus ar folskābi. Bet pirms sākt to lietošanu, obligāti pakonsultēties ar savu ginekologu, jo gaidāmajam bērnam ir kaitīgs gan vitamīnu trūkums, gan arī vitamīnu un mikroelementu pārdozēšana.

Par folskābes nepieciešamību grūtniecības laikā, lasi rakstā Ginekoloģes ieteikumi par vitamīniem un folskābi grūtniecības laikā.

Saskaņā ar statistikas datiem, pēc hormonālās kontracepcijas lietošanas pārtraukšanas, veselam pārim, nodarbojoties ar seksu divas līdz trīs reizes nedēļā, parasti nepieciešams pusgads vai pat gads, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!