Jaundzimušie guļ pēc īpaša, dabas ieprogrammēta režīma. Lai neizjauktu mazuļa bioritmu, ir svarīgi ņemt vērā īpašus noteikumus, "Parents" uzsver bērnu neiroloģe Natālija Turkota. Cik ilgi diennaktī jāguļ jaundzimušajam? Lai atbildētu uz šo jautājumu, ir jāatceras, kādēļ miegs spēlē tik nozīmīgu lomu jaundzimušā attīstībā.

Jebkurā vecumā galvenā miega funkcija saglābjas tāda pati: tikai pilnīgā miera stāvoklī organismā norisinās aktīvs nervu sistēmas un nervu šūnu augšanas un nobriešanas process. Mazulim abi šie procesi ir principiāli svarīgi, tādēļ viņi guļ daudz vairāk nekā pieaugušie: dzemdību namā jeb pirmajās dzīves dienās – ne mazāk kā 16 stundas diennaktī, pēc izrakstīšanās mājās un līdz trīs mēnešu vecumam – arī ap 16 stundām diennaktī. Tiesa, nelielas novirzes pastāv gan uz vienu vai otru pusi. Bet jāņem arī vērā, ka mazulis naktī vienu vai divas reizes modīsies, lai paēstu.

No 16 stundu miega aptuveni 10 ir nakts miegs, pārējās sešas stundas – dienas miedziņš. Naktī miegs ir daudz mierīgāks: šajā diennakts laikā pēc barošanas reizēm mazulis visbiežāk ēdienu neatvemj, nepakakā uzreiz pēc ēšanas un krūti zīž, brīžam pat nepamostoties. Problēmas ar aizmigšanu biežāk rodas dienā, kad nervu un gremošanas sistēma atrodas pilnā "kaujas gatavībā", ja tā var izteikties. Pēc ēšanas mazulim sākotnēji rodas vēlme atgrūst gaisu, viņu var traucēt arī kolikas. Mazuļi ir nomodā aptuveni stundu pēc katras ēdienreizes, bet, ja bērniņš nomodā ir vien pusstundu, bet pārējo laiku starp ēšanas reizēm guļ, arī šis variants ir normāls. Pēc trīs mēnešu vecuma kopējais miega daudzums diennaktī sāk pakāpeniski samazināties: tuvojoties sešu mēnešu vecumam, mazulim būtu jāguļ līdz 14 stundām diennaktī, vecumā no gada līdz pusotram – no 12 līdz 13 stundām miega.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!