Jā, dažreiz patiešām bērns, kurš it kā apslimis, "uz kājām" tiek dažās dienās, un tas tikai nozīmē, ka viņa imunitāte – organisma neuzņēmība pret infekcijas slimību ierosinātajiem – ir gana laba.
Bet kā tad imunitāti vairot, lai slimošanas būtu iespējami retāk? To var darīt dažādi – gan bērnu sākot rūdīt vasarā, piemēram, ļaujot dipināt basām kājām, peldoties, gan ar uzturu – ēdienkartē iekļaujot daudz augļu un dārzeņu.
Un izrādās, ka ne tikai uzturs, fiziskas aktivitātes svaigā gaisā ir noteicošais faktors, vai bērns neslimos. Speciālisti uzsver, ka tieši tāpat ir jāpievērš uzmanība bērna emocionālajai labsajūtai. Stress, nepatika pret dārziņu vai skolu, pārslodze – tas viss var radīt labvēlīgu vidi, lai slimība pieklauvētu arī pie tavām namdurvīm.
Apkopojām portāla "Cālis" arhīvā esošos padomus, kā stpirināt imunitāti tieši rudenī.
Kā pasargāt bērna veselību rudens vīrusu laikā
Rudens sezonā, strauji mainoties gaisa temperatūrai aiz loga, gan pieaugušajiem, gan bērniem parādās dažādi saaukstēšanās simptomi. Lielākajai daļai pieaugušo jau ir izstrādāts pašiem savs rituāls, kā cīnīties ar pirmajām saaukstēšasnās pazīmēm, bet kā labāk pasargāt bērnus? Pediatre – neonatoloģe Sarma Gaveika uzsver – laicīga profilakse, pilnvērtīgs uzturs un pareizs dienas režīms ir labākās zāles pret saslimšanu, kas palīdz nostiprināt imunitāti, lai bērnam būtu vieglāk izturēt vīrusu sezonu. Tāpat der atgādināt dažas vispārzināms lietas, kas vīrusu aktivitātes laikā ir īpaši svarīgas.
Pieci gardi, veselīgi dzērieni skolnieka imunitātei
Rudens vīrusi pļauj gan skolniekus, gan bērnudārzniekus. Ja vasarā ar rūdīšanos nokavēts, var mēģināt glābt situāciju vēl tagad, turklāt garšīgā veidā. Par imunitātes samazināšanos liecina ne tikai klasiskie vīrusi, bet arī herpju parādīšanās, miegainība un alerģisko reakciju saasināšanās.
Vai 'imunitātes mikslis' nekaitēs mazuļa kuņģītim?
Esmu dzirdējusi, ka imunitātes stiprināšanai labi der "dzērvenes + medus + ķiploks" maisījums. Vai šādu maisījumu drīkst dot divus gadus vecam bērnam, teiksim pa vienai tējkarotei dienā, un vai tas nekaitēs mazuļa kuņģītim?
Kas nogalina imunitāti?
Daba, radot imūnsistēmu, ir devusi cilvēkam brīnišķīgas aizsardzības spējas. Diemžēl pēdējie gadu desmiti liecina, ka imūnsistēma ir katastrofālā stāvoklī.
Četri soļi, kā pasargāt mazuli no herpes vīrusa
Ziemas otra puse, vitamīnu izsīkums organismā un imunitātes pazemināšanās ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc gan pieaugušajiem, gan bērniem parādās herpes – uz lūpām, lūpu kaktiņos un deguna gļotādā čūlojoši, niezoši, dedzinoši izsitumi.
Knupīšu nolaizīšana ir atļauta! Imunologs aicina dzīvot mazāk sterili
Pārspīlēta sterilitāte ir viens no galvenajiem alerģiju iemesliem maziem bērniem. Mēs esam iemācījušies, ka viss, kas nokritis zemē, jāpaceļ, jānomazgā, jānoslauka un tikai tad atkal ir lietojams. Un pilnīgi nepareizi!
Kā atpazīt saaukstēšanos un pirmā palīdzība ārstēšanā
Daudzi no mums pazīst šo sajūtu, kad, atnākot rudenim, jūti – saaukstēšanās klāt. Lai arī liekas, ka vasarā uzkrātā imunitāte bijusi spēcīga, tomēr mūsdienu straujais dzīves ritms dara savu, un saaukstēšanās atrod ceļu uz mūsu deguniem un kakliem. Par to, kā sev palīdzēt saaukstēšanās gadījumā konsultē ģimenes ārste.
Populārākie mīti par saaukstēšanos
Pēc pediatru domām, viens bērns gada laikā vienu līdz pat astoņām reizēm gūst augšējo elpošanas ceļu iekaisumu jeb saaukstējas. Par laimi, vairumā šo gadījumu sliktā pašajūta pāriet nedēļas laikā. Lūk, pieci populārākie mīti par saaukstēšanos. Pediatri skaidro patiesību.
Kāpēc bērnam jāļauj skraidīt basām kājām, bērnu ķirurga ieteikumi
Ilgi gaidītā vasara ir atnākusi, bet vecākiem nereti rodas jautājumi, ko bērnam vilkt kājās – sandales, gumijas čībiņas, kurpītes ar augsto kapi vai ļaut bērnam skraidelēt basām kājām. Gandrīz visi būs dzirdējuši teicienu, ka bērns esot jālaiž skraidīt basām kājām. Bet kāpēc? To skaidro Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.
Pediatre brīdina vecākus par pārslodzes iespējamām sekām bērna veselībā un attīstībā
Vecākiem būtu nopietni jāizvērtē bērnu noslogotība skolā un dažādos ārpusskolas pulciņos, jo pārslodze var radīt nopietnas veselības problēmas un kaitēt bērna vispārējai attīstībai. AS "Veselības centru apvienība" poliklīnikas "Jugla" pediatre Gunta Užāne aicina vecākus arī pārdomāt ēšanas paradumus, runāt ar bērniem par dažādām atkarībām un nopietni attiekties pret dažādu kaišu "izslimošanu".
Vitamīnu deva mazam bērnam jeb Vai ar uzturu vien mūsdienās pietiek
Šķiet, ka mūsdienās bērni biežāk slimo un viņiem ir vājāka imunitāte. Kā zināt, vai bērna organismam ikdienā pietiekamā daudzumā tiek nodrošināti vitamīni, mikroelementi un minerālvielas? Vai ar ikdienas uzturu vien to uzņemšanai ir pietiekami, to portālam Cālis.lv skaidro Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas gastroenteroloģe Inita Kaže.
Vai nepieciešams uzlabot bērna imunitāti pēc antibiotiku lietošanas
"Pusotru gadu vecs bērns trīs nedēļas gulējis slimnīcā un saņēmis antibiotikas. Kā viņam tagad pacelt imunitāti ar dabiskiem līdzekļiem? Daktere minēja, ka vislabākās zāles ir svaigs gaiss un kvalitatīvs uzturs, bet gribas vēl kā palīdzēt. Sintētiskos sīrupus un vitamīnus negribētu, bet tieši kaut ko no dabas/eko," šādu jautājumu pēc padoma portāla Cālis.lv forumā uzdod kāda mamma.
Kā D vitamīna trūkuma gadījumā reaģē bērna organisms
Lai gan vasara ir laiks, kad prāts spītīgi atsakās domāt par nepieciešamību papildus uzņemt D vitamīnu, tomēr mūsu platuma grādos pat īpaši svelmainās dienās cilvēka organisms nespēj to paņemt no saulītes pietiekamā daudzumā. Īpaši bērni, kuri vēl nav sasnieguši gada vecumu.
Nāk rudens, nāk slimošana! Padomi imunitātes stiprināšanai
Kā uzlabot savu un bērnu veselību laikā, kad sākas drēgnais rudens periods, un kāpēc, sākoties mācību gadam, skolēni slimo biežāk, stāsta aptiekas vadītāja, farmaceite, biznesa augstskolas "Turība" absolvente Lana Hodasēviča.
Vecāku nepareizā attieksme jeb Bērna imunitātes ienaidnieki
Slims bērns – tās ir lielas bailes un stress jebkuram no vecākiem. Ikviena mamma ir gatava paveikt iespējamo un neiespējamo, lai tikai viņas bērns nesaslimtu, vienmēr būtu vesels un priecīgs.
Produkti, kuru ēšana ikdienā palīdzēs bērnam mazāk slimot un 'pabarot' smadzenes
Kā jau ierasts šim gadalaikam, bērni slimo – cits biežāk, cits retāk, bet reti kuram iet secen saaukstēšanās. Lai bērns neslimotu, jāievēro vairāki nosacījumi – gadalaikam atbilstošs apģērbs, veselīgs un pilnvērtīgs uzturs, fiziskas aktivitātes svaigā gaisā, telpu regulāra vēdināšana, roku mazgāšana un vēl virkne citu speciālistu ieteikumu.
Kā bērniem un pieaugušajiem uzfrišināt imunitāti: uztura speciālistes padomi
Ziemas mēnešos bērnu un arī pieaugušo imunitāte ir noslogota – organisms kļūst uzņēmīgāks pret sezonas vīrusiem, un tam ir nepieciešamas lielākas rezerves atjaunošanās procesā. Lai izvairītos no sliktas pašsajūtas un noguruma, būtiska nozīme ir uzņemtās pārtikas kvalitātei un uzturvērtībai. Uztura speciāliste Olga Ļubina dalās pieredzē, kā sakārtot savu ēdienkarti, lai pavasari sagaidītu enerģijas pilni un moži.
Dārziņš jau gaida – kā stiprināt bērna imunitāti un mazināt stresiņu
Vecumā, kad bērns vēl ir cieši saistīts ar vecākiem, atgriešanās vai pirmās gaitas bērnudārzā, līdz ar kurām bērna ikdienā mainās kā dienas režīms, tā ikdienas rituāli, nereti iet roku rokā ar negatīvo stresu. Stress bērna veselību var ietekmēt ļoti plašā veidā, tādēļ pašiem mazākajiem šajā posmā īpaši būtiska ir pastiprināta vecāku uzmanība un preventīvas rūpes imunitātes stiprināšanai.