Zīdaiņi guļ daudz stundu diennaktī, bet, kad mazais jau paaudzies un saprot, ka pasaulē notiek daudz interesantākas lietas, gulētiešana var sagādāt lielas problēmas. Lai gan bērns var būt noguris tik ļoti, ka lāgā neturas vairs kājās, doties pie miera negrib, un tad mājās var būt lieli skandāli.
Runājot par jaundzimušo miegu, tam ir daudz dažādu nianšu, kuras pamato, kāpēc bērniņš naktī ceļas augšā. Kamēr bērns ir vēl pavisam maziņš, viņam jāmostas nakts vidū, tādā veidā vecākiem ļaujot uzzināt par viņa vajadzībām (jo citādāk komunicēt viņš vēl neprot): mazais ir izsalcis, nosalis, viņam ir grūti elpot, viņš guļ neērtā pozā. Vēl citus faktus par jaundzimušo miegu lasi te.
Jau lielākiem bērniem ir svarīgi ieviest gulētiešanas rituālus. Katram tie var būt citādi – vienam nostrādā vakara pasaciņa, dziesmiņa, citam vanna, bet vēl kādam – rotaļlietu nolikšana gultiņā. Gulētiešanas process var vilkties pat divu stundu garumā – nedomājiet, ja pulkstenis nosit 21 vai 22, bērnam jāaizmieg. Lai bērns pie šāda režīma pierastu, atvase jāradina pie tā ilgāku laiku.
Lūk, turpmāk rakstā vari iepazīties ar dažādu speciālistu komentāriem un ieteikumiem, kā mazulim palīdzēt labāk iemigt, kā arī saprast, kāpēc došanās pie miera bērniem var sagādāt tik lielas problēmas.
Kā bērnu pieradināt agri iet gulēt: seši praksē pārbaudīti padomi
Tiklīdz bērns sāk apmeklēt bērnudārzu vai sāk skolas gaitas, režīmam jākļūst par pirmo svarīgāko lietu ģimenē. Ja iepriekš bez grūtībām bērnam tika piedotas atkāpšanās no dienas kārtības, tad tagad agrā celšanās kļūst par nepieciešamību, bet līdz ar to arī svarīgs ir pilnvērtīgs miegs.
Mazulim grūti iemigt, kā palīdzēt? Četras midzināšanas metodes
Jūsu bērns negrib gulēt, viņa iemigšanas problēmas jūs pašu nogurdina aizvien vairāk un vairāk? Pastāv vairākas metodes, kā viegli un ātri likt bērnam iemigt. Uzmanību – tās var prasīt ļoti daudz pūļu!
Pusotru gadu vecu bērnu nevar piedabūt uz gulēšanu. Ko darīt
"Esmu izmisumā! Manam dēliņam ir viens gads un seši mēneši, bet ar gulēšanu mums neiet nekā. Problēma tāda, ka nespēju viņu nolikt gulēt tā, kā bērniem pienākas (ap deviņiem, desmitiem vakarā)," raksta māmiņa.
Ko darīt, ja bērns dārziņā negrib gulēt pusdienlaiku
Ja bērns viegli tiek galā ar bērnudārza režīmu, tev ir paveicies. Bet ja nē? "Atkal visu pusdienlaiku grozījās un citiem bērniem traucēja," tev sūdzas bērnudārza audzinātājas. Ko darīt?
Dziesmiņa pirms miega: kāpēc bērnus pozitīvi ietekmē šūpuļdziesmas
"Velc, pelīte, saldu miegu", "Aijā, žūžū" vai kāda cita, liriska melodija palīdz bērnam iemigt. Kas tieši šūpuļdziesmās ir tik maģisks, ka pēc pāris nodziedātām rindiņām mazulis ieslīgst ciešā miegā?
Laiks čučēt: miega rituāli un metodes, kā mazuli vieglāk nolikt gulēt
Miegs ir svarīgs jebkurā vecumā, bet jo īpaši maziem bērniem. Protams, ir bērni, kuri gan pusdienlaikā, gan uz nakti aiziet gulēt gluži pēc grāmatas, tomēr gana daudz mazuļu liek vecākiem krietni pasvīst, līdz actiņas ir cieši aizvērtas un miega pele atvilkusi labos sapnīšus.
Dažas tipiskas miega problēmas un iespējamie risinājumi
Bērna gulētiešanas paradumi un miega problēmas satrauc daudzus vecākus. Gulēšanas ieradumi ir pārāk nopietna lieta, lai to nesāktu risināt uzreiz, tiklīdz problēmas radušās. Ideāli, ja bērna gulēšanas paradumi nostiprinās viņa pirmajās dzīves nedēļās, taču bieži tas negadās. Tādēļ aplūkosim dažas tipiskākās miega problēmas un kā tās vislabāk risināt.
Vakara rituāls – gulētiešanas laiks
Daudziem bērniem ir problēmas ar vakara gulētiešanas laiku. Viņi "stiepj" laiku garumā un meklē visādus iemeslus, kāpēc neiet gulēt: "gribu ēst", "man gribas padzerties", "gribu vel vienu multeni paskatīties", "man vēl vajag pie datora pasēdēt". Taču mēs zinām, cik svarīgs bērnam ir miegs, tāpēc uztveram šīs atrunas kā bērnu niķus, un bieži stingrā balsī nosakām: "Pietiek, ir vēls un jau sen bija jāiet gulēt."
Mazas viltības, kā nolikt gulēt mazuli rotaļājoties
Lielākajai daļai bērnu gulētiešana ir garlaicīga un viņi tai pretojas. Tāpēc iekļauj vakara rituālā dažas patīkamas rotaļas, kas bērnam palīdz vieglāk atbrīvoties no sasprindzinājuma un ātrāk iemigt.
Zīdainis vakaros nevar iemigt un arī diendusā guļ nemierīgi? Izmēģini 'miega atbalsta metodi'
Katram mazulim ir nepieciešams atšķirīgs miega daudzums. Pirmo mēnešu laikā daži zīdaiņi paēd, īsu brīdi paliek nomodā, pēc tam viegli iemieg un noguļ līdz nākamajai barošanas reizei, taču, ja mazulis labi guļ dienā, bet vakaros vai naktīs nespēj iemigt, slikti guļ vai arī diendusu laikā ir nemierīgs, parasti tam ir vairāki iemesli.
Kā veicināt labu nakts miegu mazulim. Bērnu ārsta padomi
Jau vēstījām, ka veselības centrs "Vivendi" vecākiem piedāvā vērtīgu sarunu ciklu ar Amerikā un Latvijā bagātīgu pieredzi guvušu bērnu ārstu dr. Egilu Zālīti, un ikviena mamma un tētis šajās sarunās var piedalīties bez maksas. Pirmajā tikšanās reizē bērnu ārsts ar vecākiem runāja par bērna miega cikliem un pareizu guldināšanu. "Cālis" piedāvā īsu ārsta stāstītā izklāstu.
10 fakti par jaundzimušo miegu
Tiek uzskatīts, ka jaundzimušie to vien dara kā guļ. Taču mammas zina, ka tas nebūt tā nav: mazuļi bieži vien sajauc diennakts ritmu, bieži pamostas naktīs, nespēj aizmigt pēc pusdienām vai arī dienā pārāk ilgi guļ, bet pēc tam nevar iemigt vakarā.
Šūpuļdziesma kā maģisks, nomierinošs un iemidzinošs brīnumlīdzeklis
Šūpuļdziesmas ir īpašas ne tikai ar savu formu – tām pamatā ir vesels rituāls, kas ietver gan dziesmu un kustību, gan balss tembru un bērna barošanu. Kādēļ šūpuļdziesmai piemīt tik maģisks, nomierinošs un iemidzinošs efekts? Vairāk par sūpuļdziesmām un to nozīmi bērna attīstībā iepazīstinās perinatālā psihoterapeite un mūzikas terapeite Mirdza Liepiņa.
Mazuļa miega dienasgrāmata - kāpēc tāda nepieciešama
Patlaban eksperti daudz vairāk zina par miega problēmām nekā tad, kad mēs paši augām. Protams, ja tavam mazulim nekādu problēmu ar miedziņu nav, tad viss kārtībā, bet, ja gulēšana tomēr rada kādas problēmas, pastāstīsim kāpēc būtu labi ieviest miega dienasgrāmatu.