pāris, gulta, attiecības
Foto: Shutterstock
Gulēšana kopā ar mīļoto ir kļuvusi par vienu no attiecību simboliem, taču, ko darīt, ja laulības gultas dalīšana kādu iemeslu dēļ samazina tavu miega kvalitāti, kas ietekmē pašsajūtu, sniegumu darbā un arī attiecības ar laulāto? Šādās situācijās viens no risinājumiem ir gulēšana atsevišķi. Ko pāris no tā iegūst, kādos gadījumos vajadzētu padomāt par gulēšanu šķirti un kā par šo lēmumu paziņot partnerim, stāsta psihoterapeits Jānis Vītiņš.

Miegs ir ļoti svarīga dzīves sastāvdaļa. Astoņas stundas miera pilna un cieša miega ir vidējais laiks, kas mums nepieciešams, lai smeltos spēkus jaunai dienai. Ja esi precējies, tad, visticamāk, pavadi savas naktis, guļot blakus laulātajam draugam. Gulēšana kopā ar partneri sniedz drošības sajūtu, tāpēc nereti, guļot vienā gultā, cilvēku miega kvalitāte uzlabojas. Taču ir pāri, kuriem laulības gultas dalīšana asociējas ar sliktu miegu, neizgulēšanos un piktu garastāvokli. Iespējams, tavs mīļotais krāc, naktī daudz spārdās vai viņam ir raksturīgi izplesties "zvaigznītes" pozā pa visu gultu, piespiežot tevi pie gultas malas. Lai kāds būtu iemesls, kāpēc gulēšana kopā ar mīļoto tev sagādā vairāk nepatīkamu sajūtu, nekā prieka, tam ir risinājums – gulēšana atsevišķi.

Daudziem gulēšana šķirti asociējas ar Holivudas filmās redzētajām ainām – viens no partneriem strīda karstumā paķer no gultas savu spilvenu un nolemj šo nakti pavadīt citā istabā. Taču gulēšana atsevišķi var būt ne tikai lieta, ko nolemjam darīt dusmu iespaidā, bet risinājums, kas uzlabos ne tikai tavu miegu, bet arī laulību.

"Miega kvalitāte ietekmē to, kādas būs attiecības," skaidro Vītiņš. "Sievietēm saticīgas attiecības palīdz uzlabot miega kvalitāti, taču vīriešiem ir tieši otrādi – labs miegs palīdz veidot saticīgas attiecības."

Psihoterapeits atklāj, ka pētījumi norāda – gulēšana kopā visvairāk ietekmē vīriešu miega kvalitāti. Viņi, pavadot naktis kopā ar savu mīļoto, guļ ilgāk un līdz ar to arī no rīta vēlāk mostas. Taču psihoterapeits piebilst, ka tas ir vairāk raksturīgs jauniem vīriešiem, kuriem ir zems trauksmes līmenis un vēl nav bērni, kas traucē miegu."Gulēšana kopā atstāj pozitīvu iespaidu uz cilvēkiem, kuriem tas patīk. Savukārt tiem, kuriem tas sagādā neērtības, var pat radīt jaunu traumu," viņš piebilst.

Kas ietekmē miega kvalitāti, guļot vienā gultā

Foto: Shutterstock

Ir vairāki aspekti, kas var ietekmēt pāru miega kvalitāti. Vītiņš min dažus no tiem:

Sieva ir cīrulis, bet vīrs pūce

Ja vienam no jums acis no rītiem ir vaļā jau deviņos, bet otrs labprāt snauduļo līdz pulksten 12, tad arī vakaros katrs no jums iet gulēt citādos laikos. Kamēr sieva dodas pie miera ap pulksten 23, vīrs gultā ierodas tikai pēc pusnakts, iztraucējot mīļotās miegu.

Vītiņš atklāj, ka partneratiecībās būtu svarīgi, lai abi partneri būtu cīruļi vai pūces, jo tas nereti iespaido arī cilvēku seksuālo aktiviāti. "Vīrietim pūcei vai cīrulim seksuālās aktivitātes viļņi ir atšķirīgi," viņš skaidro. "Ja seksualitātes aspekts parādās kā neapmierinātības avots, tas nozīmē, ka pieaug komfliktēšanas iespējas un mazinās attiecību kvalitāte."

Darbs

Ja viens no laulātajiem strādā nakts maiņās, arī tas var ietekmēt laulāto miega kvalitāti. Visticamāk, ka naktsmaiņās strādājošajam partnerim diena būs sajukusi ar nakti, un viņš vismaz pirmo dienu pēc darba pavadīs guļot.

Aktivitāte naktī

Cilvēki ir dažādi – vieni pēc dabas ir mierīgāki un līdz ar to arī naktis nereti var aizvadīt, guļot vienā pozā, bet citi miegā bieži grozās, iespējams, pat spārdās vai plātās ar rokām. Šiem cilvēkiem nereti ir vajadzīga gana brīva vieta gultā, kur tie var izplesties, citādi, gribot negribot, partneris nakts laikā tāpat būs piespiests pie gultas malas. Šāda partnera darbība naktī noteikti iespaido otra miega kvalitāti. Tāpat arī otra krākšana, "zobu griešana" vai citas līdzīga veida darbības, var traucēt otram izgulēties un uzkrāt nepieciešamo enerģiju, lai veiksmīgi iesāktu jaunu dienu.

Ja kādu vai, iespējams, visus no iepriekš minētajiem aspektiem esi novērojis savā laulībā un apzinies, ka tas varētu būt iemesls tavam enerģijas trūkumam un nespējai izgulēties, tad ir vērts padomāt par gulēšanu atsevišķās gultās.

Kvalitatīvs miegs un labākas attiecības - ieguvumi no gulēšanas šķirti

Foto: Shutterstock

Ja gulēšana šķirti sākotnēji var nešķist tik laba doma, ir vērts pārdomāt, kādi ieguvumi no tā būs tev un tavam partnerim. Lūk, daži no tiem, kas palīdzēs uzlabot tavas attiecības un dzīves kvalitāti kopumā!

Uzlabo seksuālās attiecības

Gulēšana atsevišķi nebūt nenozīmē to, ka ir pienācis gals tavām intīmajām attiecībām ar partneri. Kā uzsver Vītiņš, pārim vienmēr ir iespēja izvēlēties – šonakt gulēt kopā vai atsevišķi. Neviens neliedz tev intimitātes brīžos ierušināties blakus mīļotajam un pēcāk doties gulēt atsevišķi. Vītiņš mierina – gulēšanai šķirti nevajadzētu ietekmēt pāra seksuālās attiecības, gluži otrādi – šāds lēmums tās var pat uzlabot.

  • Te atradīsi vēl citus ieteikumus, kā uzlabot laulāto seksuālās attiecības.

Palielinās intīmo brīžu skaits

Guļot atsevišķās gultās, tev pa dienu būs lielāka vēlme nodoties nelieliem intimitātes brīžiem ar mīļoto. Vairāk pieskārienu, apskāvienu un buču. Guļot atsevišķi, tu paspēsi sailgoties pēc otra, tāpēc dienas laikā gribēsies pievērst partnerim vairāk uzmanības.

Tu pamosties priecīgs un enerģijas pilns

Miegam mūsu dzīves ir liela nozīme. Kaut reizi mūžā visi ir izjutuši slikti gulētas nakts sekas – drūms garastāvoklis, viegla aizkaitināmība, miegainība, koncentrēšanās spēju zudums utt. Taču pēc nakts, kurā esi kārtīgi izgulējies, tu jūties enerģijas piepildīts, priecīgs un gatavs uzsākt jaunu dienu ar smaidu.

Samazinās vēlme kašķēties par sīkumiem

Kā jau iepriekš tika minēts – miegs iespaido mūsu garastāvokli. Kad esam neizgulējušies, mēs mēdzam arī daudz vieglāk "aizsvilties" un uzsākt strīdu par patiesībā nenozīmīgiem sīkumiem. Taču, ja no rīta pamodīsies ar labu garastāvokli un izgulējies, tu, iespējams, šos kaitinošos sīkumus vairs neņemsi vērā.

Ja gadījumā dienas laikā tomēr izceļas strīds starp tevi un laulāto, tu spēsi to uztvert daudz mierīgāk un radušos problēmu atrisināt bez bļaušanas un dusmu uzplūdumiem.

Tev ir laiks pašam sev

Iespējams, tu esi ne tikai laulātais draugs, bet arī vecāks. Ja esi strādājošā māmiņa vai tētis un bērni vēl ir mazi, laika sev atliek daudz mazāk nekā iepriekš. Taču, guļot atsevišķi, tev ir vismaz brīdis pirms gulētiešanas, kurā vari nodoties grāmatas lasīšanai, klausīties mūziku, vingrot vai darīt jebkuru citu sev tīkamu nodarbi. Tāpat arī pamostoties, tu vari izveidot savu rīta rituālu, iespējams, šodien vēlies ēst brokastis gultā – tev ir visas iespējas to darīt un nav jāgaida, kad sieva vai vīrs pamodīsies.

Kā paziņot laulātajam: "Mīļais, gribu gulēt atsevišķi!"

Foto: Shutterstock

Pirms nolem mīļotajam paziņot, ka vēlies gulēt atsevišķās gultās, ir skaidri jāprot definēt, kāpēc esi nolēmis iet šo ceļu. Vēlme gulēt atsevišķi var būt rādītājs, ka cilvēks piedzīvo depresiju vai nav apmierināts ar attiecībām, uzsver psihoterapeits, tāpēc ir svarīgi atklāt patiesos iemeslus šādai izvēlei. Ja tiešām neesi apmierināts ar kādu attiecību aspektu, tāpēc vēlies fiziski nošķirties no partnera, iespējams, gulēšana atsevišķi nebūs labākais risinājums.

Esi gatavs tam, ka tavu paziņojumu par vēlmi gulēt šķirti, partneris var uztvert saasināti, sevišķi tad, ja viņa vecāki visu mūžu ir gulējuši kopā. Lai izvairītos no pārpratumiem, tev ir jāmāk paskaidrot, ka šāds solis nav rādītājs, ka attiecībās kaut kas ir nogājis greizi, gluži otrādi – tu vēlies tās uzlabot, tāpēc meklē iespējamos risinājumus, kas padarīs jūsu laulību vēl labāku. Taču pastāv iespēja, ka neatkarīgi no tā, ko tu teiksi, partneris sākumā redzēs to kā laulības apdraudējumu, šāds solis viņam radīs trauksmi un būs nepieciešams kāds laiks, kamēr viņš pieradīs pie jaunā attiecību modeļa.

"Ja partneris izsaka vēlmi gulēt atsevišķi, tas nozīmē, ka viņš jūtas droši runāt ar savu mīļoto par ne tik viegliem attiecību jautājumiem," stāsta psihoterapeits. "Tas nav spriedums attiecībās, bet gan solis uz priekšu."

Ja nezini, kā iesākt sarunu par šo tēmu, Vītiņš iesaka sākt ar teikumu: "Mūsu attiecības ir tādas, kurās es jūtos, ka es varu runāt par visu, kas mani nomāc, un būt atklāts par to."

Gulēšanu atsevišķi kā risinājumu attiecībās var ieviest arī uz neilgu laika. Tas palīdzēs saprast, vai šis ir labākais variants tavai laulībai. Iespējams, pēc laika arī mīļotais būs mierā ar šādām pārmaiņām un atzīs tās par patiesi vērtīgām. Taču var gadīties, ka pēc nedēļas vai divām, guļot katram savā gultā, sapratīsi, ka tas neietekmē tavu miega kvalitāti, un būs jāmeklē jauns risinājums. Arī Vītiņš piebilst, ka katrs gadījums ir jāskata invidivuāli, tāpēc gulēšana atvesišķās gultās nebūs risinājums, kas der visiem pāriem. "Lai saprastu, kā katram pārim būs labāk, ir jāorientējas uz diviem punktiem: kā izdarīt, lai būtu vairāk laimes attiecībās, un vienlaicīgi arī gulētu labāk," viņš skaidro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!