Kā ieradums sevi kritizēt noved līdz depresijai. Kā to mainīt
Foto: Shutterstock
Tavā galvā visu laiku rosās paškritiskas domas? Tas var novest līdz hroniskam stresam, trauksmes un depresijas. Ko paškritika var nodarīt organismam? Kādi vingrinājumi var palīdzēt, lai tiktu galā ar iznīcinošajām domām. Par to var lasīt raksta turpinājumā.

Zināšanās "Psychology journal" dalās Kristīne Nefa, Teksasas Universitātes Ostinā asociētā izglītības psiholoģijas profesore un Kristofers Germers, kurš ir klīniskais psihologs un pasniedz psihiatriju Hārvardas Medicīnas skolā. Abi kopīgi veidojuši programmas, kā būt pret sevi iejūtīgiem un klātesošiem, un sarakstījuši grāmatas par šīm tēmām.

Pols Gilberts, kurš ir pamatlicējs teorijai, kā būt pret sevi iejūtīgiem, skaidrojis: kad mēs sevi kritizējam, aktivizējas tā smadzeņu daļa, kas atbild par bioloģisko izdzīvošanu un ķermenisko funkcionēšanu (kuru reizēm sauc par reptiļu smadzenēm). Šī sistēma briesmu situācijā uzbudinās un reaģē ātrāk par citām smadzeņu daļām. Bet paškritika nereti ir cilvēka pirmā reakcija uz kaut ko, kas nav noticis "ne tā".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!