Kad stresa darbā par maz, nevis par daudz. Izdegšana darbā no garlaicības
Foto: Shutterstock
Izdegšana darbā – tā var būt ne tikai no pārslodzes. Ir mazāk zināms izdegšanas veids – neizaicināto izdegšana. To raksturo garlaicība, izvairīga uzvedība attiecībā pret saviem darba pienākumiem un nespēja piedzīvot savu spēju attīstību. Nereti šajā gadījumā cilvēki cieš no nebeidzamas vienmuļas rutīnas un no sajūtas, ka atrodas "slazdā", kur nav nekādu iespēju pašrealizēties. Šie cilvēki par sevi mēdz teikt: "Es jūtu, ka mans darbs ir šķērslis manu spēju attīstībai… Es darbā izturos neieinteresēti un negribīgi… Es darbā jūtos garlaikots(a) u. tml."

Par šo un citiem izdegšanas veidiem darbā raksta latviešu zinātņu doktore psiholoģijā, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste Marija Ābeltiņa grāmatā "Profesionālā izdegšana. Pamanīt un novērst izdegšanu, atgūt darba efektivitāti un dzīvesprieku." Ar izdevniecības "Zvaigzne ABC" atļauju publicējam fragmentu no grāmatas.

Ir novērots, ka neizaicinātais izdegšanas veids bieži vien saistās arī ar negatīvu attieksmi pret veicamajiem darbiem, klientiem un kolēģiem. Nereti tas ir mēģinājums distancēties no rutīnas un apnikušajiem darba pienākumiem. Šāda attieksme var veicināt konfliktus darbā, kā arī radīt iekšējo spriedzi un vainas sajūtu par nelaipno attieksmi vai nepietiekamo iesaisti darbā. Tas var izpausties arī ciniskos jokos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!