Modernā dzīvesveida blakne dispepsija. Iemesli – ne tikai vēderā, bet arī 'galvā'
Foto: Shutterstock

Vemšana, slikta dūša, smaguma sajūta vēdera augšdaļā, atraugas, ātra pilnuma sajūta un barības vada dedzināšana var liecināt par dažādām gremošanas trakta saslimšanām, un viena no populārākajām mūsdienu saslimšanām ir dispepsija. Šo slimību noteikti var definēt kā vienu no modernā dzīvesveida negatīvajām blaknēm, kuras iemesli ne vienmēr ir meklējami tikai vēderā, bet arī "galvā", uzsver Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas gastroenterologs, internists Aleksejs Derovs.

Pētījumi liecina, ka ar dispepsiju saskaras liela daļa Rietumu sabiedrības – no pieciem līdz pat 40 procentiem no populācijas (atbilstoši pielietotajiem kritērijiem). Tās izpausmes ir dažādas. Par dispepsijas pamata simptomiem tiek uzskatīti apgrūtinoša pilnuma vai smaguma sajūta kuņģī pēc ēšanas, ātra sāta sajūta, kā arī sāpes vai dedzināšana vēdera augšdaļā. Taču ir iespējama arī citu simptomu – atraugas, vemšana, slikta dūša un citu parādīšanās, kā arī visu iepriekš minēto simptomu dažādas kombinācijas.

Šīs slimības izpausmes laiks ir dažāds – vieniem tie ir epizodiski, bet citiem – hroniski un nepārejoši. Tieši tādēļ arī neregulāriem gremošanas trakta traucējumiem, kas nav saistīti ar konkrētām pierādītām slimībām, vajadzētu pievērst uzmanību, it īpaši, ja tie ilgst vairāk nekā pāris nedēļas. Tā kā slimība ir kompleksa, jo ne vienmēr uzreiz atrodams tās izraisītājs, tad uzskatām par savu pienākumu izglītot par to arī savus kolēģus – citu specialitāšu mediķus, saka Derovs. "Piemēram, pagājušā gada izskaņā konferencē "Veselība 360" man bija iespēja vienuviet uzrunāt vairāk nekā 120 ārstu. Interesanti, ka saņēmu jautājumus arī par to, vai psoriāzei, kas ir hroniska ādas saslimšana, var būt saistība ar kuņģa trakta darbības traucējumiem? Protams, ka var, jo lielai daļai slimību sākums arī ir meklējams tieši vai netieši zarnu traktā. Tāpēc ir svarīgi, ka dažādu specialitāšu ārsti un citi veselības aprūpes speciālisti ir labi informēti par gremošanas trakta saslimšanām," ir pārliecināts ārsts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!