Sīpolu loki ir bagāti ar vitamīniem (C, B grupas, E un PP), karotīnu, organiskajām skābēm, ēterisko eļļu, makroelementiem un mikroelementiem.
Tie var sniegt jūtamu labumu vitamīnu trūkuma mazināšanai pavasarī, elpceļu un citu slimību ārstēšanai un profilaksei.
Savukārt paši sīpoli – to sulīgās zvīņlapas – satur daudz cukuru (vairāk nekā āboli vai bumbieri), karotīna, fermentu, ēterisko eļļu, B1 un PP vitamīna, bet askorbīnskābes – divreiz mazāk nekā lokos.
Pateicoties pretmikrobu iedarbībai, sīpolus plaši izmanto tautas medicīnā, lietojot gan iekšķīgi, gan ārīgi.
Ādas skaistumam
Sīpola sulu vai putriņā sarīvētas zvīņlapas var izmantot, lai dezinficētu brūces, čūlas, apdegumus un citus ādas bojājumus, tā veicinot to dzīšanu.
Ar sīpola sulu ieberzējot ādu, mazinās nieze, bet, pārgrieztu sīpolu piesaitējot bites vai lapsenes dzēluma vietai, – sāpes un pietūkums.
Pret saaukstēšanos
Sīpola sula kairina gļotādu, bet ēteriskajai eļļai, ko tā satur un kas ir gaistoša, piemīt dezinficējoša iedarbība. Tāpēc saaukstēšanās gadījumā sīpolu (arī ķiploku) sarīvē, liek kādā nelielā traukā, ko ūdens peldē silda. Ēteriskos izgarojumus ieelpo, uz trauka novietojot no papīra izveidotu piltuvi, kuras galā ir neliela atvere. Šādu inhalāciju atkārtojot vairākas reizes dienā, pašsajūta uzlabojas.
Sīpola sula, ko sajauc ar medu (1:1), un lieto pa karotītei ik pēc dažām stundām, palīdz mazināt klepu.
Bronhīta ārstēšanai
Ieilguša bronhīta gadījumā var noderēt sīrups, ko gatavo, 500 gramus sasmalcinātu sīpolu, 50 gramus medus un 400 gramus cukura 3 stundas vārot vienā litrā ūdens uz mazas uguns. Sīrupu izkāš, atdzesē un pa ēdamkarotei lieto 4–6 reizes dienā.
Gripas profilaksei
Gripas profilaksei iesaka lietot sīpolu pienu. Vidēji lielu sarīvētu sīpolu aplej ar 0,5 litra uzkarsēta piena un 20–30 minūtes atstāj siltumā. Dzer pa glāzei no rīta un vakarā.
Vitamīnu devas uzņemšanai vērts uzturā lietot arī lociņus.
Pret sāpēm
Smalki sagrieztu sīpolu ietin marlē, turot virs ūdens tvaikiem, uzkarsē un kā kompresi liek uz sāpošas auss pa pusstundai trīs reizes dienā.
Pret kaulu un locītavu sāpēm sula noder ārīgi, ierīvēšanai.
Gremošanas veicināšanai
Aktīvās vielas, kas rodamas sīpolos, veicina kuņģa sekrēciju un zarnu trakta tonusu, stimulē vielmaiņu.
Ievērībai!
Ar sīpolu lietošanu uzturā jāvairās pārspīlēt sirds, aknu un nieru slimniekiem, cilvēkiem, kuriem ir gremošanas sistēmas darbības traucējumi un paaugstināta nervu jutība.
Sagatavots pēc tematiskā izdevuma "Sīvi un saldi sīpolaugi"