Muguras sāpes – kā tās ietekmē dzimumdzīvi?
Foto: PantherMedia/Scanpix

Viens no jautājumiem, ko, būdams fizioterapeits, savā praksē ļoti reti jautāju pacientiem ir: kā sāpes ietekmē jūsu dzimumdzīvi? Gadījumi, kad par šo tēmu sāktu runāt paši pacienti, arī nav bieža parādība. Varētu teikt – kautrīgie latvieši, tomēr muguras sāpes ir vienādi izplatītas visām nācijām un par šo tēmu vienlīdz nerunīgi ir kā latvieši tā arī krievi, ukraiņi, poļi un visi citi Latvijā dzīvojošie dažādu tautību pārstāvji.

Zinot, ka dzimumdzīve ir ļoti svarīgs dzīves kvalitātes rādītājs cilvēkiem reproduktīvajā vecumā, atliek tikai jautāt – kādēļ par to tik maz runājam terapeitisko attiecību ietvaros? Anglijā veiktā pētījumā aprakstīts, ka 73% cilvēku, kas bija iesaistīti hronisku sāpju ārstēšanas programmā, bija dzimumdzīves traucējumi tieši sāpju dēļ.[1] Hronisku muguras sāpju izplatība Latvijā ir pielīdzināma situācijai pārējā Eiropā – līdz pat 23 % no populācijas muguras lejas daļas sāpes ir hroniskas (ilgākas par 12 nedēļām bez pārtraukuma). Līdz ar to – pastāv ļoti liela iespēja, ka arī Latvijā lielākajai daļai no šiem cilvēkiem, kas ilgstoši sirgst ar muguras sāpēm, ir sāpju izraisīti dzimumdzīves traucējumi. 

Kas slēpjas zem segvārda "dzimumdzīves traucējumi? Stāšanās seksuālās attiecībās notiek uz pusi retāk, pusei cilvēku sāpju dēļ nākas mainīt pozu dzimumakta laikā vai nav iespējams ieņemt kādu no pozām. Bieži izplatīts ir nogurums un sāpes, lielākajai daļai cilvēku ir samazināta bauda no dzimumattiecībām.[2] Tad kādēļ par to nerunāt ar fizioterapeitu, ja mērķis, nākot uz vizīti pie speciālista, ir mazināt šīs ieilgušās sāpes?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!