"Pavasara sākumā ieteicams dzert bērzu sulas. Tās veicina organisma attīrīšanu, jo tām piemīt urīndzenošas īpašības, veicinot organisma vielmaiņas gala produktu izvadi. Sulas normalizē organisma fizioloģiskos procesus, uzlabo vielmaiņu, kā arī stiprina imūnās spējas. Dažkārt bērzu sulu sauc par dabīgu enerģijas dzērienu, jo tā satur vienkāršos cukurus (galvenokārt glikozi un fruktozi), antioksidantus, vitamīnus un minerālvielas," stāsta uztura speciāliste Līga Balode.
Uzņemot lielu šķidruma daudzumu, tiek veicinātas ne tikai urīnu dzenošās funkcijas, bet arī svīšana. Tā iespējams mazināt sāļu izgulsnējumus organismā, īpaši, urīna izvadsistēmā.
Organisma skalošanas gaitā tiek veicināta šlakvielu (urīnviela, urīnskābe, kreatīns) un vielu pussabrukšanas produktu izvadīšana. Pēc bērzu sulu kūrēm vingrumu iegūs arī mugurkauls un locītavas. Lai justu efektu, sulas vēlams dzert pa litram dienā vismaz 10 dienas pēc kārtas.
Bērzu sulas vislabāk dzert svaigas – četru stundu laikā no brīža, kad tās "pametušas" koku.
"Vērtīgākas ir tikko tecinātas sulas, jo tad tajās ir visaugstākā bioloģisko aktīvo vielu koncentrācija. Šo vielu koncentrācija sāk jau samazināties pēc trim līdz četrām stundām. Tāpat jāatceras, ka sulas vajadzētu uzglabāt aukstumā, lai aizkavētu rūgšanas procesus. Ja nav iespējams dzert svaigas sulas, tad var dzert arī saraudzētas. Tām saglabāsies organismu attīrošās īpašības un minerālvielas, bet sarūgušās sulās nebūs bioloģiski aktīvo vielu. Rūgšanas procesā sulās veidojas organiskas skābes, piemēram, pienskābe, vīnskābe, dzintarskābe," skaidro Balode.
Lūk, vienkārša recepte, kā pagatavot raudzētas un aromātiskas bērzu sulas, kas būs labs atspirdzinājums arī karstā vasaras dienā.
Pašlaik bērzu sulas var būt ideāls ūdens aizstājējs – gan svaigā veidā, gan lietojot kafijas, tējas vai pat zupas pagatavošanai. Salīdzinot ar ūdeni, bērzu sulās vairāk ir dažādu mikroelementu - tādu, kā magnijs, kalcijs, cinks, varš, nātrijs, dzelzs. Īpaši pieminams ir kālijs, kas organismā darbojas pretēji nātrijam, tādēļ bērzu sulas noteikti jādzer tiem, kas iecienījuši sāļus un piparotus ēdienus. Svaigas bērzu sulas satur arī C vitamīnu, kam piemīt antioksidatīva iedarbība. Tāpat sulās ir dažādas bioloģiski aktīvas vielas, fermenti, fitoncīdi, aminoskābes.
Šajā laikā dienā var izdzert līdz pat divus sulas, bet ieteicams ik dienu izdzert vismaz divas līdz trīs glāzes organisma spēcināšanas nolūkos.
Jāpiebilst gan, ka cilvēkiem ar gremošanas sistēmas traucējumiem nevajadzētu dzert stipri noraudzētu sulu lielā organisko skābju daudzuma dēļ.