Pamosties ne savā gultā – kāpēc cilvēki staigā pa miegam un kad jāsāk uztraukties?
Foto: Shutterstock
Pamosties pavisam netipiskā vietā, reizēm pat ārpus mājas, lai gan gulēt esi gājis savā gultā? Ar to noteikti ir sastapušies tie, kuri naktī ir bijuši mēnessērdzīgi. Staigāšana miegā visvairāk tiek novērota bērniem. Ir lietas, kas katram no mums būtu jāzina, lai izvairītos no šādiem miega traucējumiem, jo tas var ietekmēt arī pārējo dienas ritmu.

Staigāšanu miegā sauc arī par mēnessērdzību. Tā ir miega slimība, kad cilvēks naktī pieceļas un staigā, lai gan joprojām ir aizmidzis. Tas parasti notiek, kad cilvēks no dziļā miega posma pāriet uz vieglāku stadiju vai jau ir pamošanās stadijā. Mēnessērdzīgais nesaprot, ko viņš dara, un pēc pamošanās notikušo galvenokārt neatceras. 

Staigājot miegā, cilvēks bieži vien var veikt dažādas sadzīviskas darbības vai pat kļūt neadekvāts. Ir novērots, ka mēnessērdzīgie var ieturēt maltīti, gluži kā to darītu dienas laikā, pārvietot mēbeles, runāt, saģērbties. Tomēr ir arī gadījumi, kas var apdraudēt gan paša mēnessardzīgā veselību, gan apkārtējos, jo cilvēks šādā stadijā var izkāpt pa logu, pat iesēsties automašīnā, kā arī veikt citas, normālos apstākļos nepieņemamas darbības.   

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!