Galvassāpes savu reizi ir piemeklējušas ikvienu. Tām var būt visdažādākie iemesli, pat saldējuma vai cita stindzinoša našķa baudīšana. Lielākoties sāpes ne par ko briesmīgu neliecina un pamazām pāriet pašas no sevis, pat neiedzerot pretsāpju tableti. bet citkārt iemesls ir nopietns un var būt nepieciešama medicīniska palīdzība. Zdorovieinfo.ru apkopojis populārākos galvassāpju iemeslus. Tos zinot, būs vieglāk saprast, vai par piepešām galvassāpēm vērts uztraukties.
Laikapstākļi
Protams, tavos spēkos nav mainīt laikapstākļus, ja nu vienīgi aizbraukt uz citu valsti, kur laikapstākļu svārstības nav tik izteiktas.
Ja esi jutīgs pret laikapstākļu maiņu, talkā nāks pretsāpju tablete, bet var arī nepatīkamo brīdi mēģināt pārciest. Galvassāpes pēc kāda laika pāries pašas no sevis.
Mēnešreizes
96% sieviešu, kas cieš no migrēnas, mēnešreižu laikā sākas galvassāpju paasinājumi. Līdzēt var pretsāpju zāles, kā arī hormonāli līdzekļi. Par to lietošanu gan jākonsultējas ar ginekologu.
Izmaiņas miega režīmā
Mainot ierasto miega režīmu, tiek izjaukts līdzsvars smadzeņu daļā, kas ir atbildīga par sāpju sajūtu. Tāpēc centies pieturēties ierastajam miega režīma, proti, ik dienu celties un iet gulēt vienā un tajā pašā laikā. Tas attiecas arī uz brīvdienām un atvaļinājumu.
Deguna blakusdobumu iekaisums
Deguna blakusdobuma iekaisumu cēlonis visbiežāk ir neārstēta vai nepareizi ārstēta gripa vai saaukstēšanās. Parasti sākumā ir ieilgušas iesnas, deguns ir aizlikts, sāp galva. Bet dažkārt galvassāpes ir vienīgās, kas liecina par deguna blakusdobumu iekaisumu.
Deguna blakusdobumu iekaisumu visbiežāk nepieciešams ārstēt ar antibiotikām.
Augsts asinsspiediens
Tiem, kas mokās ar paaugstinātu asinsspiedienu, piepešas galvassāpes ir signāls, ka jānomēra spiediens un, ja tiešām tas izrādās galvassāpju iemesls, jādzer asinsspiedienu normalizējošās zāles.
Diemžēl ir cilvēki, kuriem arī ļoti augsta asinsspiediena gadījumā galva nesāp. Tas ir vissliktākais variants. Jo, ja cilvēkam sāp galva, viņš parasti jau nojauš, kas ir pie vainas, un mēģina šo problēmu risināt – iet pie daktera, lūdz palīdzību farmaceitam, lieto medikamentus, lai spiedienu dabūtu normas robežās. Bet, ja cilvēks savu augsto spiedienu nejūt, it īpaši, ja viņš ir gados, viss ir likteņa varā. Vienā brīdī tas var beigties ar insultu vai infarktu. Te ir runa par elementāriem fizikas likumiem: ja cauruļu sistēmā spiediens pieaug, bet caurules ir jaunas, tās šo spiedienu izturēs, bet, ja trubiņas ir vecas, tās var plīst.
Tāpēc galvassāpes paaugstināta asinsspiediena gadījumā ir zīme, ko nedrīkst atstāt bez ievērības. Ir jārīkojas!
Stress
Viens no pēkšņu galvassāpju iemesliem ir cilvēka nespēja izlādēt emocijas – izrunāties vai izraudāties, kā ietekmē stress ilgstoši neatkāpjas. Stress kļūst par problēmu, ja tas ir pastiprināts, biežs vai pat hronisks, un cilvēks vairs patstāvīgi netiek ar to galā.
Ilgstoša stresa situācijā nonākušais ne vienmēr apzinās, ka galvassāpju iemels ir kāda neatrisināta problēma, kas rada stresu. Parasti šādiem cilvēkiem galva sāp bieži, nereti viņi saslimst ar elpošanas ceļu slimībām, ir uzņēmīgi pret infekcijām, var būt grūtības arī ar pamošanos, norāda Vedgist.lv.
Galva var sāpēt, satiekoties ar nepatīkamiem cilvēkiem, tomēr ar nepatiku vien ir par maz, lai būtu sāpes. Sāpes parādīsies tad, ja cilvēks jutīsies nevarīgs vai bezpalīdzīgs konkrēto cilvēku klātbūtnē, Psihosomatika.lv norāda ārste psihoterapeite Baiba Gerharde. Līdzīgi ir ar strīdiem – tie paši par sevi nevienam nekaitē, bet, ja ir grūtības sevi aizstāvēt, ja īstie vārdi ienāk prātā pārāk vēlu, pēc tam ir kauns un dusmas pašam uz sevi, arī galvassāpes ir klāt.
Ja ir lielas problēmas ar stresu un galvassāpēm tā ietekmē, var palīdzēt psihoterapija.
Saldējums
"Saldējuma galvassāpēm" ir medicīnisks iemesls – aukstuma ietekmē priekšējā smadzeņu artērija strauji izplešas, kā rezultātā smadzenēs ieplūst daudz asiņu, kas izraisa spiedienu un sāpes. Artērijai atkal saraujoties, sāpes mitējās.
Zinātnieki spriež, ka artērijas izplešanās notiek, lai strauji piegādātu smadzenēm siltas asinis un tādējādi nodrošinātu, ka smadzenes paliek siltumā.
Tas, ka iesāpējusies galva, protams, nenozīmē, ka jāatsakās no saldējuma ēšanas. Vienkārši ēd saldējumu lēnāk!
Alkohols
Turklāt, tā kā alkoholam ir urīndzenoša iedarbība, pēc tā lietošanas organisms ir zaudējis daudz ūdens. Gan dehidratācija, gan barības vielu un miega trūkums ir galvassāpes provocējoši faktori. Parasti tie iet roku rokā ar kārtīgu uzdzīvošanu, kas lietots daudz alkohola.
Paseko, vai tev gadījumā galva nesāk sāpēt pēc kāda konkrēta alkohola veida lietošanas. Atsakoties no tā, var atbrīvoties arī no problēmas. Tāpat pēc alkohola lietošanas jālieto mikroelementiem bagātīgs minerālūdens, lai novērstu galvassāpes un palīdzētu organismam atgūties.
Cieša galvassega vai matu lente
Nekas cits neatliks, kā piemeklēt citu, ne tik ciešu galvasrotu.
Smēķēšana
Jāpiebilst gan, ka galvassāpes visbiežāk moka ļoti kaislīgus smēķētājus – tādus, kuri jau ilgu laiku dienā izsmēķē vairāk nekā vienu paciņu.
Risinājums ir acīmredzams. Atsakies no cigaretēm un galvassāpes izzudīs, kā nebijušas.
Izsalkums
Ja izlaidīsi kādu ēdienreizi, var uznākt galvassāpes. Īpaši tas attiecas uz tiem, kas cieš no migrēnas.
Ja nepaēd, organismā strauji pazeminās cukura līmenis, kas arī ir galvassāpju iemesls. Organisms tev skaidri un gaiši "saka", ka darbi jāpamet un pienācis pēdējais laiks ieturēties.
Lai galvassāpes nepiezagtos, ieturi ēdienreizes regulāri, ja iespējams, vienos un tajos pašos laikos katru dienu.