Veikta pirmā dzelzs nepietiekamības analīze bez asins parauga
Foto: Shutterstock

Lai arī dzelzs Zemes garozā ir ļoti izplatīts ķīmiskais elements, dzelzs nepietiekamība cilvēka organismā ir ļoti bieži sastopama. Zinātniekiem Latvijā, pievēršoties šīs problēmas padziļinātai izpētei, izdevies atklāt jaunu veidu, kā teju minūtes laikā, neņemot asins paraugu, konstatēt dzelzs trūkumu – izmeklējuma laikā ar zilu lāzera gaismu apgaismojot cilvēka apakšlūpu, šī svarīgā elementa nepietiekamības gadījumā tā sāk spīdēt fluorescējošā krāsā, skaidro Sandra Svētiņa, šajā zinātniskajā pētījumā iesaistītās kompānijas "Nestlé" pārstāve.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas publiski pieejamo informāciju no dzelzs nepietiekamības cieš vairāk cilvēku nekā no jebkuras citas veselības problēmas. Nenovēršot šo traucējumu, var rasties nopietns kaitējums gan psihiskajai, gan arī fiziskajai veselībai.

"Organisms regulāri ir jānodrošina ar dzelzi saturošiem pārtikas produktiem. Ja netiek uzņemts pietiekami daudz dzelzs vai tā tiek pastiprināti zaudēta, organisms vairs nespēj saražot pietiekami daudz hemoglobīna un veidojas dzelzs deficīta anēmija. Hemoglobīns ir daļa no sarkanajiem asinsķermenīšiem, kas apgādā organismu ar skābekli, kas ir būtiski svarīgs faktors, lai organismu nodrošinātu ar enerģiju," uzsver Jānis Leitis, uzturzinātnes maģistrs (Nebraskas Universitāte, ASV) un Londonas olimpisko spēļu dalībnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!