Cik daudz vērtīga tajos paliek? Kā vislabāk sasaldēt pašlaik aktuālās ogas, lai tajās saglabātos pēc iespējas vairāk vērtīgu vielu – veselas vai saspaidītas, ar vai bez cukura? Un ja salīdzina saldētas ogas un ievārījumu – kur paliek vairāk labuma? Centīšos atbildēt uz šiem un citiem daudzus interesējošiem jautājumiem par saldēšanu un veselīgu uzturu.
Jāsāk ar to, ka saldēšana ir ļoti labs veids, kā ziemā nodrošināt sevi un savu ģimeni ar augļiem, ogām, dārzeņiem un zaļumiem. Tos var uzglabāt saldētavā 8–12 mēnešus, tomēr vislabāk apēst pusgada laikā, jo vitamīnu daudzums saldētos produktos pakāpeniski mazinās.
Vissvarīgākais vitamīns augļos un dārzeņos ir C vitamīns, kas ir ļoti jutīgs. Tikko no dobes paņemtā dārzenī tā būs visvairāk, bet jau pēc 24–48 stundām C vitamīna daudzums var samazināties uz pusi vai pat vairāk. Uzglabājot produktu ledusskapī, varam ilgāk saglabāt tajā lielāku daudzumu C vitamīna, bet saldētavā tas iespējams visilgāk.
Savukārt ar burkāniem viss notiks nedaudz citādāk – istabas temperatūrā C vitamīna daudzums saruks par 27 procentiem, ledusskapī par 10 procentiem, bet saldētavā – par 0 procentiem. Tātad katram dārzenim vitamīna daudzuma samazināšanās ir atšķirīga. Tomēr, kā rāda šie skaitļi, sasaldēts dārzenis vai auglis bieži vien izrādās vērtīgāks nekā ilgstoši istabas temperatūrā, piemēram, veikala plauktā turēts.
Līdzīgi samazinās arī B grupas vitamīnu daudzums. Šavukārt šķiedrvielu un minerālvielu daudzums paliek praktiski nemainīgs.
Vēl svarīga dārzeņu, augļu un ogu sastāvdaļa ir antioksidanti – karotionoīdi un fenoli, kas palīdz pasargāt mūsu organismu no dažādām hroniskām slimībām. Kā liecina pētījumi, to saturs saldēšanas ietekmē dažiem augļiem un dārzeņiem samazinās, bet dažiem – pat pieaug. Pagaidām zinātnieki vēl nav raduši atbildi, kāpēc tā notiek.
- tiek iznīcināti mikroorganismi,
- tiek pavājināta enzīmu darbība, kuri negatīvi ietekmē produkta smaržu, krāsu un struktūru. Tas viss palīdz ilgāk saglabāt produktu.
Kā liecina pētījumi, blanšēšana būtiski neietekmē vitamīnu zudumu produktā, tos uzglabājot, jo novērš vitamīnu zudumu uzglabāšanas laikā. Tātad, lai gan blanšējot zūd neliels daudzums vitamīnu, pēc tam to daudzums produktā labāk saglabājas.
Vai ievārījums ir vērtīgāks par saldētiem augļiem un ogām? Noteikti nē! Vārot iet zudumā vairāk vitamīnu. C un B 9 vitamīns sabrūk līdz pat 100 procentiem. Tādā gadījumā labāk samalt vai saspaidīt augļus vai ogas ar cukuru un sasaldēt. Bet jāņem vērā, ka tad, tos ēdot, tiks uzņemts papildu cukurs, kā arī, saspaidot vai samaļot augļus vai ogas, to saturam vairāk tiek klāt skābeklis, kā ietekmē mazinās vērtīgo vielu klātbūtne.
Ja produktu atlaidina, tad otrreiz tos sasaldēt nedrīkst, jo tad produkta vērtīgums zūd – iet zudībā gandrīz visi vitamīni. Tādēļ vēlams, piemēram, zaļumus sasaldēt mazās porcijās, ko uzreiz pievienot ēdienam. Šādam nolūkam var izmantot, piemēram, ledus kubiņiem paredzētos trauciņus.