neveselīgs uzturs
Foto: Shutterstock
Ogļhidrāti ir sabalansētas ēdienkartes neatņemama sastāvdaļa – tie dod mums enerģiju, piedalās jaunu šūnu veidošanā un palīdz stiprināt imunitāti. Tomēr, kā vēsta sena patiesība – "Kas par daudz, tas par skādi." Ja ogļhidrātus uzturā lieto vairāk nekā nepieciešams, tie nogulsnējas organismā kā tauku rezerves. Pārmērīgs ogļhidrātu daudzums tavā ēdienkartē var būt par iemeslu arī straujām garastāvokļa svārstībām, aizmāršībai un citām nepatīkamām problēmām. Tādēļ šoreiz uzskaitīsim pazīmes, kas liecina, ka tev būtu jāsamazina ikdienā uzņemto ogļhidrātu daudzums, un sniegsim padomus, kā to paveikt.

Galvenais ogļhidrātu uzdevums ir nodrošināt organismu ar enerģiju, un tieši ar ogļhidrātiem ir jāsaņem apmēram puse no visa dienā nepieciešamā enerģijas daudzuma. Vielmaiņas procesos tie sašķeļas un atbrīvo enerģiju. Vidēji dienā pieaugušam cilvēkam ar uzturu būtu jāuzņem 280 – 300 g ogļhidrātu, atkarībā no fiziskās slodzes un ķermeņa masas. Ja ogļhidrātus uzturā lieto vairāk nekā nepieciešams, tie nogulsnējas organismā kā tauku rezerves.

Ogļhidrātus iedala vienkāršajos ogļhidrātos (monosaharīdos un disaharīdos) un saliktajos ogļhidrātos (polisaharīdos). Ar saliktajiem ogļhidrātiem bagāti produkti ir putraimi, pilngraudu maize, pilngraudu makaroni, gan dārzeņi (t.sk., kartupeļi), gan augļi. Saliktos ogļhidrātus organisms pārstrādā vairākas stundas, tie rada ilgstošu sāta sajūtu un ir pietiekams enerģijas avots, tādēļ tieši šis ogļhidrātu veids būtu ieteicams kā papildinājums tavai ikdienas ēdienkartei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!