salāti veselīgs uzturs gavēnis
Foto: Woman's Weekly/REX/Vida Press
Gavēnis ir pazemības un attīrīšanās laiks, kad, atturoties no dažādām pārmērībām, notiek gatavošanās Lieldienām – vienam no svarīgākajiem kristiešu svētkiem, kuros tiek svinēta Kristus augšāmcelšanās un uzvara pār nāvi. Ja esi nolēmusi pirms Lieldienām ievērot gavēni – reliģisku apsvērumu dēļ vai, vēloties zaudēt pāris liekos kilogramus – ir ļoti svarīgi zināt, kā pareizi sagatavot organismu, lai tas neizjustu stresu ēšanas ierobežojumu dēļ. Mūsdienās pat baznīca vairs neuzstāj uz pārāk stingru gavēņa ievērošanu, jo saprot, ka ne visiem ir pa spēkam izpildīt visai drastiskos nosacījumus, it īpaši, ja cilvēks mācās, strādā vai citādi tērē daudz enerģijas. Tomēr, jebkādi ēšanas ierobežojumi organismam rada papildu stresu, tādēļ būtu ieteicams jau laikus sagatavoties gavēšanai.

Katoļi 2017. gadā 1. martā atzīmē Pelnu trešdienu, kas ir arī Lielā gavēņa pirmā diena, aizsākot septiņas nedēļas ilgu ēšanas, dzeršanas un dažādu citu veidu ierobežojumu ciklu. Katoļi mūsdienās gavēņa laikā lielākoties atsakās tikai no gaļas ēšanas, piektdienās ir atļauts ēst zivis. Gavēņa laikā ir jāierobežo ne vien atsevišķas pārtikas produktu grupas, bet arī jāatsakās no alkohola lietošanas, smēķēšanas, azartspēlēm un citām atkarību raisošām nodarbēm.

Pareizticīgajiem gavēnis šogad sākās jau 27. februāri un ilgs līdz pat 15. aprīlim. Lielā gavēņa laikā pareizticīgie atsakās ne vien no gaļas, bet arī olām, piena produktiem un saldumiem. Pirmā un pēdējā gavēņa nedēļa ir jāievēro visstriktākie ēšanas ierobežojumi. Darbdienās ieteicams ēst tikai vienu reizi, bet brīvdienās – divas reizes dienā. Pirmdienās, trešdienās un piektdienās jāēd auksts, termiski nepastrādāts ēdiens, bet piektdienās silts ēdiens bez taukvielām. Sestdienās un svētdienās ēdienam drīkst pievienot augu eļļu un lietot vīnogu vīnu. Lielajā piektdienā vispār ieteicams atturēties no ēšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!