Pirmā kļūda. Es neēdu ne baltmaizi, ne kartupeļus!
"Visbiežāk tā ir pirmā frāze, ko saka manas pacientes, apsēžoties krēslā un sākot stāstīt par saviem ēšanas paradumiem," skaidro Ļubina. Sievietēm izbrīnu izsauc fakts, ka gan baltmaizi, gan kartupeļus drīkst ēst, tikai vienmēr ir jāpatur prātā apēsto produktu daudzums un ēšanas brīdis, kad tie tiek ēsti. Pirms gulēt iešanas vai laiskas atpūtas dīvānā baltmaize un kartupeļi dos vienu efektu, bet, apēsti pirms iecerētas pastaigas – pavisam citu.
Līdzīgu viedokli paudusi arī uztura speciāliste Lizete Puga. "Jā, to sastāvā ir augsts cietes daudzums, taču būsim reāli, viens vidēja izmēra vārīts kartupelis saturēs 160 kcal 7 g olbaltumvielu 1,5 g balastvielu, C vitamīnu, folskābi, kāliju, magniju u.c., un sāta sajūta, piemēram, pēc tāda paša daudzuma balto rīsu ir tomēr citāda. Mēs jūtamies daudzreiz labāk paēduši. Tāpēc daudzveidība nav slikta lieta, neaizmirstot arī par veco labo kartupeli," tā Puga.
Otrā kļūda. Ēdienu var aizstāt ar smūtijiem un sulām
Smūtiji tāpat kā kaut svaigi spiestas sulas ir visai viltīgi. Smūtiju var pagatavot ļoti diētiski, piemēram, ja tā pamatā ir paniņas, piens vai ūdens, zaļumi, spināti, selerija un linsēklas. Bet tikpat labi – ja pienam ar paaugstināto olbaltumvielu koncentrāciju pievieno kādus augļus, biezpienu, medu un vēl riekstus vai sēklas, var sanākt īsta kaloriju bumba. Veselībai labi ir abi varianti, bet to kalorāža – stipri atšķirīga. Diemžēl par šo aspektu daudzas sievietes, kas patstāvīgi nodarbojas ar tievēšanu, nepadomā. Savukārt sulas veicina glikozes līmeņa svārstības un paātrina izsalkuma sajūtu.
Trešā kļūda. Izlaistas ēdienreizes
Kļūda ar izlaistajām ēdienreizēm rodas tāpēc, ka cilvēks cenšas ierobežot uzņemtās enerģijas daudzumu. Tomēr izlaistas ēdienreizes ir nepareiza rīcība. "Ja tiek izlaista kāda no pamata ēdienreizēm, organisms neuzņem nepieciešamās uzturvielas, kā rezultātā var veidoties dažādu uzturvielu deficīts. Un, ja starp pamata ēdienreizēm vēl nav arī kādas uzkodas, mēs izprovocējam paši sevi – nākamajā pamata ēdienreizē būs lielākā apetīte un apēdīsim vairāk, nekā tajā brīdi vajadzēja," par vienu no biežāk izplatītajām kļūdām stāsta Ļubina. Turklāt organisms, kas pieradis bieži saņemt uzturu, to gatavs arī ātri laist prom, bet organisms, kurš nekad nezina, kad gaidāma nākošā ēšanas reize, vienmēr centīsies veidot uzkrājumus "nebaltai dienai".
Šeit aplūkot ieteikumus, kas palīdzēs uzlabot vielmaiņu jeb kā panākt, ka kalorijas deg ātrāk, pat neko nedarot.
Ceturtā kļūda. Saldinātie piena produkti
Bieži dzirdams, ka, lai neēstu kaut ko "smagu", sievietes nopērk jogurtus, paniņas ar garšām un apēd to pusdienās vai arī vakariņās, kad nav spēka vai laika gatavot. Šis, viņuprāt, "vieglais ēdiens" satur vidēji 5 (!) tējkarotītes cukura uz 250 ml. Bet atcerēsimies, ka, ja mēs vēlamies svaru mazināt, mums būtu rekomendēts uzņemt 4 tējkarotītes dienā!
Tomēr jogurts nav vienīgais šķietami veselīgais produkts. Arī brokastu pārslas un enerģijas batoniņi ar uzrakstu "veselīgs" bieži sevī slēpju ļoti daudz cukura. Veselīguma zīmogs ir tikai viens no ražotāju trikiem cukura slēpšanai produktos.
Piektā kļūda. Diētas, diētas, diētas
Periodiski "sēžot" uz diētām, var tikai provocēt svara pieaugumu nākotnē – tad, kad atsāksim ēst normāli, svars arī normāli "atnāks atpakaļ ", turklāt mūsu organisms šajā situācijā, visticamāk, klāt uzdāvinās vēl arī kādu "dāvaniņu" dažu lieko kilogramu veidā. "Tieši tāpēc es saviem pacientiem vienmēr saku: viss, ko stāsta uztura speciālisti, ir nevis diēta uz nedēļu, mēnesi vai pusgadu līdz vēlamā rezultāta sasniegšanai, bet gan dzīvesveida un ēšanas veida pārmaiņas! Ja mēs to pieņemsim, tad arī viss notiksies, un kilogrami zudīs kopā ar kūstošo sniegu!" uzsver Ļubina.