Iespējams, ka tu jau sen centies ēst veselīgi, bet laiku pa laikam vai arī nedaudz biežāk atļaujies palutināt sevi ar kādu našķi, ko uzskati par nekaitīgu. Bet, vai produkts, ko uzskati par veselībai draudzīgu, tāds patiešām ir? Iedvesmojoties no "Everyday Health", "Prevention" un "Business Insider", piedāvājam iepazīties ar vairākiem pārtikas produktiem, ko cilvēki, bieži kļūdaini, uzskata par veselīgiem.
Brokastu pārslas
Brokastu pārslas ļoti daudzi uzskata par veselīgu ēdienu, ko ēst agri no rīta, tomēr tā viss nav. Brokastis, nenoliedzami, ir ļoti svarīga ēdienreize, ko izlaist nav ieteicams, bet pārslas noteikti nebūs tai piemērotākais ēdiens, ja tās satur daudz cukura. Pat tad, ja izvēlies organiskas pārslas, kuru sastāvā ir daudz vērtīgu vielu un sēkliņu, tajās joprojām var būt loti daudz saldās vielas.
Ja vēlies pārliecināties, ka tava rīta maltīte ir patiešām veselīga, pārbaudi, vai vienā porcijā nav vairāk par sešiem gramiem cukura. Pirms iegādes rūpīgi izlasi, kāda ir brokastu pārslu enerģētiskā vērtība un cik daudz dažādu uzturvielu tajā ir. Atceries, ka tas, ka uz produkta rakstīts pilngraudu, ne vienmēr nozīmē, ka tajā būs daudz šķiedrvielu. Netici košam iesaiņojumam un reklāmām, bet paļaujies uz faktiem par produkta vērtību. Ja nevari atrast veselīgas un garšīgas pārslas, iespējams, tev jāpadomā par citiem produktiem, ko ēst brokastīs.
Dārzeņu čipsi
Ja tomēr nevari atturēties no kraukšķīgā našķa, pamēģini to pagatavot pati. Šeit tu vari iepazīties ar vairākām dārzeņu čipsu receptēm. Gadījumos, kad nolem iegādāties dārzeņu kraukšķus veikalā, pievērs uzmanību to sastāvam. Pārliecinies, ka tie ir gatavoti no dārzeņiem, kā arī noskaidro, cik daudz sāls, tauku un citu vielu ir to sastāvā. Tikai tad izdari izvēli!
Enerģijas batoniņi
Ļoti daudzi šādi baroniņi satur šokolādi un lielu cukura devu – bieži viens batoniņš pat satur visu ieteicamo cukura dienas normu. Liela daļa no šādiem batoniņiem ir vienkārši saldumi. Tie patiešām var sniegt enerģiju visai dienai, jo tajos ir patiešām daudz kaloriju, bet tas nenozīmē, ka visu dienu nejutīsies izsalkusi vai ka būsi uzņēmusi visu organismam nepieciešamo.
Augļu un dārzeņu sulas
Uztura speciāliste Mailija Freja "Very Well" norāda, ka tajās esošā cukura dēļ sulas ir viens no tiem dzērieniem, kas veicina pieņemšanos svarā. Tu vari izdzert glāzi sulas, bet vienalga justies ļoti izsalkusi. Tāpat ir sulas, kas veicina pastiprinātu skābumu kuņģī. Tas attiecas gan uz veikalos nopērkamajām, gan svaigi spiestajām sulām.
Par citiem dzērieniem, kas var veicināt pieņemšanos svarā, lasi šeit.
Vegāniski cepumiņi un kūciņas
Vegāniski saldumi noteikti noderēs cilvēkiem, kam ir alerģija pret olām vai piena produktiem, kā arī cilvēkiem, kas šos produktus nelieto citu apsvērumu dēļ. Tomēr tas nepadara šos produktus veselīgākus. Ja vēlies ēst vegāniskus našķus, seko līdzi porcijas izmēram un attiecies pret to kā pret jebkuru citu našķi.
Bezglutēna saldumi
Tiesa, cilvēkiem, kas glutēnu nepanes vai slimo ar celiakiju, noteikti jāizvēlas produkti bez glutēna. Turklāt tas neattiecas tikai uz saldumiem! Diētas ārsts Andis Brēmanis skaidro, ka glutēna nepanesību var uzskatīt par tādu kā "modes lietu", un daudzi cilvēki izvairās no graudaugu produktiem, lai arī tie nekādu ļaunumu viņu veselībai un pašsajūtai nenodara. Tomēr tā tas nav visos gadījumos, jo patiešām ir cilvēki, kam glutēna lietošana var radīt nepatīkamas sajūtas vai nopietnas veselības problēmas. Viņš iesaka ieklausīties savā organismā un nelietot produktus, no kā kļūst slikti.
Produkti ar uzrakstu 'detox'
Brēmanis aicina ikvienu iepazīties ar produktu, kas sola organisma attīrīšanu, sastāvu. Tas var būt pilnīgi nekaitīgs un pat veselīgs, bet tiem var būt pievienoti arī caureju un urīnizvadi veicinoši līdzekļi. No vienas puses var sacīt, ka šie produkti veicina un uzlabo zarnu trakta vai nieru darbību, bet tajā pašā laikā ir nepieciešams izvērtēt, vai tas patiešām ir nepieciešams un vai šādu produktu vajadzētu lietot katru dienu. Īpaši tas attiecas uz tiem cilvēkiem, kas jau slimo ar kādām šo orgānu slimībām - šādos gadījumos no minētajiem produktiem jāatsakās.
Jogurts vai cits produkts ar zemu tauku saturu
Dietoloģe Lolita Neimane norāda, ka cilvēkam dienas laikā nevajadzētu uzņemt vairāk par 25 gramiem (piecām tējkarotēm) cukura. Viņa aicina rūpīgi iepazīties gan ar produkta sastāvu, gan enerģētisko vērtību. Īpaši būtiski ir izlasīt sastāvu produktiem, kas iepriekš nav lietoti. Neimane norāda, ka būtiski ir sekot līdzi tam, lai nepārsniegtu dienā nepieciešamo cukura daudzumu. "Ja šis daudzums uzņemts ar jogurtu vai brokastu pārslām, tad attiecīgi pie kafijas vai tējas cukurs nav jāliek."