Tas, ka dažādu diētu cienītāji ārkārtīgi mērķtiecīgi izvairās no taukiem, iespējams, ir negatīvā kontekstā, kas parasti šo vārdu pavada, dēļ. Tomēr nesenākie pētījumi dietoloģijas nozarē pārliecina, ka atteikšanās no taukiem uzturā ir viena no lielākajām tievētāju kļūdām. Kāpēc?
"Tauki ir būtiska uztura sastāvdaļa praktiski visiem procesiem organismā – tie ietekmē gan smadzeņu darbības kvalitāti, gan sirds un asinsvadu sistēmu, gan ādu. Nav neviena orgāna, kuru tie neietekmētu labvēlīgi. Izslēdzot no uztura labos taukus, smadzenes novecos ātrāk, var rasties problēmas ar vairogdziedzeri, sirds un asinsvadu sistēmu, gremošanas traktu, kā rezultātā – disbalanss visā organismā," skaidro speciāliste. Jūlija Logidina šonedēļ viesojās Rīgā pēc lekciju kluba "Zilā pūce" ielūguma, lai vadītu lekciju "Sapņu diēta" par pārtikas pasaules jaunākajiem atklājumiem un populāro diētu māņiem.
Tauki palīdz cīnīties ar saldumu kāri
Tauki palīdz uzņemt organismā ļoti svarīgus vitamīnus – A, D, E un K, kas šķīst tikai un vienīgi taukainās substancēs. Un šie vitamīni ir īpaši nozīmīgi sievietes veselībai, jo tieši tie ir atbildīgi par skaistumu – ādas elastību, matu mirdzumu un nagu stiprību.
"Vairums cilvēku, kas vēlas notievēt, gaida kaut kādu brīnumu, nereti nemaz negribot ieguldīt šajā procesā jebkādas pūles. Cilvēki grib saņemt brīnumtableti, burvju nūjiņu, taču tā nenotiek. Tajā pašā laikā savā praksē es jau sen esmu novērojusi kādu burvestību. Līdzko mēs sabalansējam labo tauku daudzumu organismā, mums pilnīgi pazūd saldumu kāre. Un tas notiek ļoti ātri," stāsta uztura speciāliste.
Diētas ārsti uzskata, ka 30% no visām dienas laikā uzņemtajām kalorijām jābūt taukiem. Kādus produktus vajadzētu iekļaut ikdienas uzturā, lai organismam nodrošinātu pietiekamu labo tauku daudzumu? Pirmkārt, biežāk jālieto uzturā sviests, olīvu vai kokosriekstu eļļa, rieksti, avokado, jūras zivis (savvaļas, nevis mākslīgi audzētās), kā arī citi jūras produkti, kā arī kvalitatīva gaļa un olas.
Diētas un detoksikācija ir pagājušais gadsimts. Nākotne – badošanās
Jā, protams, nedēļu ēdot tikai gurķus, svars tiks zaudēts, tajā pašā laikā organisms neuzņems lērumu dažādu vērtīgu vielu. Savukārt olbaltumvielu diētas piekritējiem paaugstinās sirds saslimšanu risks, ir pārliecināta Jūlija Logidina, tādēļ ar tām nevajadzētu aizrauties. Gluži tāpat kā ar dažādiem attīrīšanās plāniem vai detoksikāciju.
"Par šo Tokijas Tehnoloģiju universitātes šūnu bioloģijas speciālista Jošinori Ohsumi (Yoshinori Ohsumi) atklājumu, kas notika vēl pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, zinātnieks pērn saņēma Nobela prēmiju medicīnā. Burtiski uz papīra lapiņas viņš pierādīja, ka noteikti badošanās veidi un periodi pozitīvi ietekmē mūsu šūnu attīrīšanos un atjaunošanos," skaidro Jūlija.
Tajā pašā laikā speciāliste uzsver, ka badošanos var sākt tikai ārsta kontrolē pēc vispārējā veselības stāvokļa analīzes.
Daudziem tievētājiem būtu jādodas pie psihoterapeita
Speciāliste ir pārliecināta, ka pašlaik pasaulē notiek spekulācijas ar jēdzieniem un izpratni. Reklāmas speciālisti un marketologi sabiedrībai uzspiež noteiktus stereotipus, kā rezultātā jaunieši sāk domāt, ka kalsnums kaut kādā mērā ir veiksmes simbols.
"Uz žurnāla vāka redzam tievu meiteni, daudziem viņa šķiet labklājības simbols, kaut gan mēs absolūti neredzam, kas ir aiz šīs bildes, nezinām šīs meitenes realitāti. Šāda veida vizuālie materiāli liek jauniešiem censties notievēt ar jebkuriem līdzekļiem, lai tikai līdzinātos modeļiem. Šī ir indikācija darbam ar psihoterapeitu. Šie cilvēki bieži vien pat nesaprot savas patiesās vēlmes, bet ne vienmēr var īstenot mērķi – atbilst kaut kādiem nesaprotamiem ideāliem," skaidro Logidina, piebilstot, ka arī otra galējība – bodīpozitīvisms – ir slikta.
"Kad vēlme atšķirties no sabiedrībā pieņemtajiem skaistuma standartiem kļūst par kultu, – arī tā ir neveselīga pieeja. Tai piemīt elements "izdarīt par spīti citiem". Un arī tā ir pazīme, ka jāstrādā ar psihoterapeitu."