Ja tev regulāri sāp mugura un sajūtas ir ļoti izteiktas, ieteicams meklēt speciālista palīdzību, jo nepatīkamās sajūtas var liecināt par kādu veselības problēmu, piemēram, nierakmeņiem, artrītu vai ginekoloģiska rakstura problēmām. Pat to vairāk lasi šeit. Protams, ļoti bieži muguras sāpes izraisa dzīvesveids. Šādos gadījumos paradumu maiņa var ievērojami uzlabot dzīves kvalitāti.
Lai palīdzētu uzlabot situāciju muguras sāpju gadījumā, kā arī ļautu no tām izvairīties, iedvesmojoties no "Healthline", "Everyday Health" un "Prevention", piedāvājam iepazīties ar vairākiem ieradumiem, kas bendē muguru, un ieteikumiem sāpju mazināšanai. Neaizmirsti, ka tad, ja jūti sāpes mugurā, īpaši, ja tās ir spēcīgas, vispirms ir jāmeklē speciālista palīdzība un tikai pēc tam jāķeras klāt izmaiņām dzīvesveidā.
Pārāk maz kustību
Tāpat jāpiebilst, ka pilnīgs kustību trūkums muguras savainojumu un sastiepumu gadījumā par labu nenāks. Ja vēlies, lai atlabšana būtu efektīvāka un ātrāka, traumas dziedēšanas laikā ieteicams izkustēties. Protams, pārspīlēt nevajag. Tev nav jācilā svari un jāpiedalās ļoti intensīvos treniņos, bet, piemēram, regulāras pastaigas palīdzēs mazināt stīvumu, arī gurnu un augšstilbu izstiepšana var palīdzēt ļoti ātri uzlabot situāciju.
Ja vēlies uzlabot savu pašsajūtu, šeit tu vari iepazīties ar pieciem vingrojumiem pret muguras sāpēm, ko iesaka fizioterapeite.
Sēdoša dzīve pie galda, auto stūres vai dīvānā
Par labu tavai mugurai noteikti nenāks arī tas, ja lielu daļu savas dienas pavadi sēdus. Neatkarīgi no tā, kur tu sēdi – pie rakstāmgalda, pie automašīnas stūres vai dīvānā. Sēdēšana muguru noslogo par 40 procentiem vairāk nekā stāvēšana kājās, īpaši, ņemot vērā, ka reti kurš no mums spēj visu dienu nosēdēt ar taisnu muguru. Ja mugura regulāri ir saliekta, neizbēgami radīsies problēmas.
Labākais veids, kā sēdoša darba darītājiem uzlabot savas muguras stāvokli, izvairīties no sāpēm vai mazināt tās, ir regulāri izkustēties. Kustības uzlabo asins plūsmu, mazinot spriedzi un iekaisumu risku. Palīdzēt var arī neliela atliekšanās atpakaļ – tā mazinās muguras disku saspiešanos. Katru reizi, kad atbildi uz telefona zvanu, pati zvani kādam vai runā ar kolēģi, atliecies nedaudz atpakaļ un izstiep savu muguru. Pievērs uzmanību arī tam, vai krēsls sniedz atbalstu muguras lejasdaļai un vai tu neliecies uz priekšu, veroties ekrānā. Centies reizi 30 minūtēs piecelties un nedaudz pastaigāt pa kabinetu – aizej pēc ūdens, apmeklē tualeti vai aiznes kolēģim nepieciešamos dokumentus. Visas darbības, kuru dēļ tev jāpieceļas kājās, neveic uzreiz, lai tev būtu vairāk iemeslu un iespēju izkustēties.
Nepareiza smagumu cilāšana un to staipīšana sev līdzi
Muguras problēmas var radīt arī tas, ka tu nepārtraukti nēsā sev līdzi smagumus, proti, tava rokassoma ir piekrāmēta ar visu, kas tev nepieciešams un arī lietām, kas tev nebūt nav vajadzīgas. Nēsājot smagu somu uz viena pleca, tu nodari pāri savai mugurai. Izņem visu lieko no somas – tās svaram nevajadzētu būt lielākam par 10 procentiem no tava ķermeņa masas. Tāpat neaizmirsti laiku pa laikam pārlikt somu no viena pleca uz otru vai arī sadali visu nepieciešamo pa divām somām un katrā rokā nēsā vienu no tām – tā svars tiks izlīdzināt vienmērīgi un tava mugura cietīs ievērojami mazāk.
Liekais svars
Cilvēki ar lieko svaru un aptaukošanos biežāk cieš no sāpēm muguras lejasdaļā. Tāpat muguras sāpes nereti nomoka cilvēkus, kas piedzīvojuši strauju svara pieaugumu. Muguras sāpes skaidrojamas ne tikai ar papildu slodzi tavam ķermenim, bet arī ar to, ka cilvēkiem, kas cieš no liekā svara, mainās smaguma centra atrašanās vieta. Īpaši izteikti tas ir cilvēkiem, kam liekie tauki krājas jostasvietas rajonā. Tā kā smaguma centrs ir novirzīts nedaudz uz priekšu, mugurai rodas papildu slodze.
Smēķēšana
Protams, atmest smēķēšanu var būt patiešām grūti, bet tava veselība noteikti ir tā vērta. Katru reizi, kad tev sāp mugura, moka smēķēšanas izraisīts klepus vai ir grūtības veikt kādas fiziskās aktivitātes, atceries, ka smēķēšana tavu pašsajūtu tikai pasliktina. Ja esi nolēmusi mēģināt atbrīvoties no kaitīgā ieraduma, iespējams, tev noderēs 13 reāli padomi, kas palīdzēs to izdarīt. Ar tiem vari iepazīties šeit.
Kalcija un D vitamīna trūkums
Ja vēlies uzņemt vairāk kalcija, uzturu ir ieteicams papildināt ar šādiem produktiem:
- Piens;
- Jogurts;
- Zaļie lapu dārzeņi.
Savukārt D vitamīns ir atrodams šādos produktos:
- Treknas zivis;
- Olas dzeltenums;
- Liellopu aknas;
- Siers.
Ja plāno uzņemt šos elementus ar uztura bagātinātāju palīdzību, vispirms konsultējies ar ārstu.
Pārāk daudz stresa
Reizēm situāciju var uzlabot vienkārša apzināšanās, ka sāpju cēlonis ir stress. Tas ļauj sākt izstrādāt plānu saspringuma mazināšanai. Atbrīvoties no satraukumiem un atvieglot muguras stāvokli var palīdzēt fiziskās aktivitātes, labi pavadīts laiks kopā ar draugiem, labas grāmatas izlasīšana un daudz citu aktivitāšu. Ļoti efektīva terapija var būt nomierinošas mūzikas klausīšanās.
Staigāšana nepiemērotos apavos
Tas, protams, nenozīmē, ka nekad nedrīksti uzvilkt vieglas vasaras kurpītes vai apavus ar augstiem papēžiem – pats galvenais ir tajos nemērot lielus attālumus. Izvēlies ērtus brīvā laika vai sporta apavus. Ir ļoti svarīgi, lai tavām pēdām būtu nepieciešamais atbalsts. Pievērs uzmanību tam, lai kurpju papēdis nebūtu augstāks par 2.5 centimetriem.