sieviete uzturs prieks laime diēta virtuve
Foto: Shutterstock
Lai atbrīvotos no liekā svara, cilvēki nereti ir gatavi krasām izmaiņām uzturā, tā cerot sasniegt vēlamo svaru vai apkārtmēru. Tomēr ne visi līdzekļi attaisno mērķi. Latvijā ražoto brokastu mušļu zīmols "Graci" un uztura speciāliste Dārta Tene skaidro kilogramu uzņemšanas un zaudēšanas mehānismus, kā arī nosauc biežākās kļūdas, kādas pieļaujam, ievērojot diētas un cerot ātri zaudēt lieko svaru.

Ķermeni un veselību "būvē" tas, ko darām katru dienu, nevis vienu reizi nedēļā vai kādas 10 dienu diētas laikā. Tieši ieradumi redzami mūsu pašsajūtā, izskatā un asins analīzēs. Uzkrāt liekos kilogramus un tos noturēt nemaz nav tik vienkārši – lai to īstenotu, ikdienā ir nepieciešams lietot ļoti treknus, ar rafinēto cukuru bagātus produktus, jādzer alkohols un jādzīvo mazkustīgs dzīvesveids. Un tas viss ir jādara ilgtermiņā. Tāda dzīvesveida sekas neizdosies kompensēt ar pāris nedēļu krasām izmaiņām uzturā. Jā, ievērojot dažādas diētas, svars tiešām var nokristies, taču efekts būs vien īsu mirkli.

Pārsvarā visas svara zaudēšanas diētas, lai arī to publiski bieži neatzīst, ir mazkaloriju (tātad aicina uzņemt mazāk kilokaloriju par normāli ieteikto, dažkārt pat mazāku daudzumu, nekā nepieciešams cilvēka pamatvielmaiņai). Tām piemīt svara nomešanas efekts, jo, ēdot uzturvielām nabadzīgu, neveselīgu pārtiku, vienlaikus iekļaujoties konkrētā kilokaloriju daudzumā, ir iespējams zaudēt svaru. Taču tas nenozīmē, ka labsajūta uzlabosies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!