Fiziskās aktivitātes diabēta pacientiem: kādi nosacījumi jāņem vērā
Foto: Shutterstock

Cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu, jāpievērš pastiprināta uzmanība regulāru fizisko aktivitāšu ievērošanai. Taču to plānošanā jāņem vērā arī konkrēti nosacījumi, lai izvairītos no dažādiem starpgadījumiem. Kā panākt, lai vingrojumi sniegtu maksimālu efektu, konsultē Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesore Aija Kļaviņa.

Pieaugušam cilvēkam ieteicamais minimālais fizisko aktivitāšu apjoms ir 150 minūtes jeb 2,5 stundas nedēļā. Turklāt septiņās dienās šis laiks būtu jāsadala tā, lai pauze starp aktivitāšu reizēm nepārsniegtu divas dienas. Vērtīgākā pieeja diabēta pacientu fiziskajiem treniņiem ir kombinēt dažāda veida slodzes, iekļaujot gan aerobas, gan anaerobas aktivitātes.

Aerobā un anaerobā slodze ir divi pamata veidi, kādos iedala fiziskās aktivitātes un kur katram ir atšķirīga aktivitāšu intensitāte un ilgums. Aeroba slodze tiek veikta ilgstoši, vairāk nekā 10-20 minūtes, un aktivitāšu intensitāte ir aptuveni 60-70 procenti no cilvēka maksimālā enerģijas patēriņa. Aerobo aktivitāšu veikšanai cilvēka organisms izmanto skābekli, tāpēc slodzes laikā īpaši nozīmīga ir pareiza elpošana, lai kustību rezultātā radusies pienskābe ar skābekļa palīdzību tiktu pārvērsta jaunā enerģijā. Aerobu aktivitāšu piemēri ir intensīva pastaiga, riteņbraukšana, peldēšana, skriešana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!