<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@vadimkaipov">vadim kaipov</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>

Muguras sāpes mūsdienās ir ļoti izplatīta problēma. Tās var radīt ļoti dažādi iemesli, piemēram, traumas vai noteiktas slimības. Tomēr netrūkst arī gadījumu, kad sāpes izraisa dažādi ikdienas paradumi un dzīvesstila kļūdas. Šādās reizēs var gadīties, ka dārgas ārstēšanās vietā pietiktu ar izmaiņām ikdienas paradumos. Īpaši, ja izmaiņas notiek, pirms rodas nopietni sarežģījumi.

Ļoti bieži, runājot par muguras problēmām, tiek piesaukts mazkustīgs dzīvesveids un nepareiza poza, atrodoties pie rakstāmgalda. Tomēr tās nebūt nav vienīgās lietas, kas var radīt sarežģījumus un izraisīt sāpes mugurā. Kaitē arī smēķēšana, neveselīgs uzturs un nepiemēroti apavi. Iedvesmojoties no "Reades Digest" un "Women's Health", piedāvājam iepazīties ar sešām dzīvesstila kļūdām, kas tavai mugurai par labu nenāk.

Atceries, ka muguras sāpes var izraisīt ne tikai dažādi ikdienas paradumi, bet arī nopietnākas veselības problēmas. Vairāk par to lasi šajā rakstā.

Mazkustīgs dzīvesveids

Foto: Shutterstock
Runājot par muguras problēmām, lielākajai daļai cilvēku var piemērot vienu likumu – jo vairāk tu kustēsies, jo mazāk tev sāpēs. Liela daļa cilvēku fiziskām aktivitātēm pievēršas ar mērķi kļūt slaidākiem un uzlabot savu fizisko formu. Tomēr kustības noder arī kaut kam citam – muguras sāpju mazināšanai tās ir ļoti svarīgas. Kā viens no galvenajiem pamatnosacījumiem sāpju mazināšanai un novēršanai ir korsetes muskulatūras stiprināšana.

Ja visu darbadienu pavadi vienā pozā pie datora, tad iesēdies auto vai sabiedriskajā transportā, lai nokļūtu mājās, bet vakarā sēdi pie galda vai ērti iekārtojies dīvānā, nebrīnies, ja mugura sāk protestēt. Izkustēšanās un izstaipīšanās patiešām ir efektīvs līdzeklis sāpju mazināšanai un novēršanai. Tev palīdzēs gan vienkārši aktīvāks dzīvesveids, dodoties uz darbu ar velosipēdu vai kājām, gan arī regulāru un dažādu treniņu iekļaušana savā ikdienā.

Nepareizs uzturs un pārmērīga aizraušanās ar kafiju

Foto: Shutterstock
Lai mugura būtu vesela un tu neciestu sāpes, ir ļoti svarīgi uzņemt pietiekami daudz kalcija. Viens no zināmākajiem šīs minerālvielas avotiem ir piena produkti, piemēram, siers, biezpiens, jogurts un citi. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka piena produkti ir vienīgā iespēja uzņemt kalciju. Tev var noderēt arī zaļie lapu dārzeņi, lasis un nelielu zivju konservi, kā arī ar kalciju bagātināti produkti.

Ar kalciju bagāti produkti tavā ēdienkartē visas problēmas neatrisinās, jo ir ļoti svarīgi, lai nepieciešamā minerālviela arī uzsūktos tavā organismā. Vai zināji, ka kofeīns kavē šo procesu? Tas nozīmē – kafijas un kofeīnu saturošu atspirdzinošo dzērienu lietošana taviem kauliem par labu nenāk. Ja tavam organismam trūkst kalcija, iespējams, jāpārtrauc lietot šos dzērienus.

Slikta forma, nepiemēroti vingrojumi un citas kustību kļūdas

Foto: Shutterstock
Fiziskās aktivitātes patiešām ir ļoti svarīgas, lai mazinātu sāpes mugurā, tomēr tās ir jāveic pareizi. Piemēram, ja apmeklē sporta zāli vai vingro mājās, vienmēr pievērs uzmanību tam, lai vingrojumus izpildītu pareizi un izmantotais svars nebūtu par lielu. Nepareiza forma var radīt pārāk lielu slodzi dažādām ķermeņa daļām, palielinot traumu risku. Ļoti bieži cieš arī mugura. Atceries, ka ne jau sporta zāle ir vainīga, ja tu mēģini pacelt vairāk nekā spēj un vingrinājumus izpildi nepareizi.

Tāpat atceries, ka tad, ja nolem nodarboties ar sportu, treniņiem jābūt daudzveidīgiem un atšķirīgiem. Ir ļoti svarīgi veikt ne tikai kardio vingrinājumus, kas dedzina taukus un stiprina sirdi, bet arī spēka kustības, piemēram, izklupienus un pietupienus. Tāpat neaizmirsti, ka nevari veikt intensīvus treniņus, ja neesi pienācīgi iesildījusies. Neaizmirsti izstaipīties arī pēc fiziskās slodzes. Saspringti muskuļi var radīt nepatīkamas sajūtas. Uzlabojot lokanību, uzlabosies arī tava pašsajūta.

Poza pie darbagalda

Foto: Shutterstock
Darbs ar datoru un visa diena pie rakstāmgalda ir vēl viens faktors, kas var izraisīt muguras sāpes un stīvumu. Pārāk augsts vai zems galds, nenoregulēts krēsls, liekšanās uz priekšu, nekustīga sēdēšana vairākas stundas pēc kārtas un sakrustotas kājas ir tikai daļa no tā, kas liecina – tava poza pie darbagalda kaitē mugurai un var izraisīt sāpes.

Protams, būtu vēlams samazināt laika daudzumu, ko pavadi sēžot, bet realitātē to izdarīt var būt neiespējami. Regulējams galds, pie kā vari strādāt, kājās stāvot, var uzlabot situāciju. Ja šāda galda nav, noregulē savu krēslu un galdu tā, lai tev būtu ērti sēdēt ar taisnu muguru, nesaliecoties datora ekrāna virzienā. Sēdēšanai vari izmantot vingrošanas bumbu. Un neaizmirsti vairākas reizes dienā piecelties un izkustēties.

Nepareizi izvēlēts apģērbs un aksesuāri

Foto: Shutterstock
Muguras sāpes var izraisīt arī tas, ko tu nēsā savās rokās un velc kājās. Smaga rokassoma, kas tiek nēsāta uz viena pleca, noteikti nenāks par labu. Pārskati savas somiņas saturu un atbrīvojies no visa liekā. Ja apzinies, ka tāpat ātri vien soma kļūs smaga un tiks piekrāmēta ar priekšmetiem, kas tev ikdienā nemaz nav tik ļoti nepieciešami, iegādājies mazāku somu. Noderēs arī mugursoma. Tikai atceries, ka tad, ja mugursoma būs pārkrāmēta un to nēsāsi uz viena pleca, tava mugura noteikti nebūs pateicīga.

Ja esi augstpapēžu apavu cienītāja, sāpes muguras lejasdaļā, kaklā un plecos, ļoti iespējams, ir tava ikdiena. Necenties sevi pārliecināt, ka apavu izvēlei ar to nav nekādas saistības. Ir! Centies valkāt augstpapēžu apavus pēc iespējas retāk, nevalkā tos visas dienas garumā, ļauj savām kājām un mugurai atpūsties. Tāpat labāk izvēlēties apavus ar platformu vai kurpes ar stabilu, nevis spicu papēdi.

Smēķēšana

Foto: PantherMedia/Scanpix
Jā, smēķēšana kaitē pilnīgi visam tavam ķermenim, ne tikai plaušām. Šis netikums nodarīs pāri arī tavai mugurai. Smēķēšana var izraisīt priekšlaicīgu muguras disku deģenerāciju, jo kavē to apgādi ar nepieciešamajām minerālvielām, kā arī veicina to atūdeņošanos. Iespēja, ka tavās muguras problēmās vainojams šis netikums, ir pavisam reāla.

Atmest smēķēšanu nebūt nav vienkārši. Ļoti daudzi cilvēki to cenšas izdarīt atkal un atkal, vienmēr atgriežoties pie nelāgā ieraduma. Tomēr tas nav neiespējami. Narkoloģe Ilze Maksima savulaik ir norādījusi, ka smēķēšanas atmešana ir vispusīgs darbs, un, lai sasniegtu rezultātu, tas ir patiešām jāvēlas. Viņa norāda, ka dažādas metodes var būt efektīvas, ja ir vēlme: "Brīnumi notiek tad, kad cilvēks patiešām grib atmest". Vairāk par to, kāpēc un kā atmest smēķēšanu, lasi šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!