Iedvesmojoties no "Health" un "Healthline" ekspertu sagatavotajiem ieteikumiem, piedāvājam iepazīties ar kļūdām, kuras nepieļaut, cenšoties atbrīvoties no liekā svara. Protams, pirms uzsāc cīņu ar nevēlamajiem kilogramiem, pārliecinies, vai tev tas patiešām ir nepieciešams. Izmantojot šo rīku, tu vari noskaidrot, kāds ir tavs ķermeņa masas indekss un vai tas ir normas robežās. Tāpat vari ieskatīties arī šajā rakstā par pazīmēm, kas liecina – tavs svars ir ideāls.
Koncentrēšanās tikai uz skaitļiem
Sievietēm jāpatur prātā, ka viņu ķermeņa svaru ietekmē arī hormonu svārstības, piemēram, paaugstināts estrogēna līmenis var veicināt šķidruma uzkrāšanos, kas liek domāt – esi kļuvusi smagāka. Ja svars nemainās, tas nenozīmē, ka tev neizdodas atbrīvoties no liekajiem tauciņiem. Iespējams, ka tauki tiek zaudēti, bet organisms uzkrāj vairāk ūdens. Tāpat ir iespējams, ka tauku vietā tagad ir muskuļi, kas ir smagāki par taukiem.
Tāpēc pievērs uzmanību ne tikai skaitlim, ko rāda svari, bet arī tam, vai apģērbs nav kļuvis brīvāks (īpaši vidukļa daļā). Reizi mēnesī uzņem savu foto, lai redzētu vizuālās pārmaiņas, tāpat ieteicams regulāri izmērīt vidukļa apkārtmēru. Tas var palīdzēt saglabāt motivāciju un pārliecināties par rezultātu tad, ja svars šķiet nemainīgs. Un atceries, ka viens no galvenajiem rādītājiem ir tava pašsajūta – ja tā uzlabojas, esi uz pareizā ceļa!
Pārliecība – pēc treniņa var ēst, cik tik lien
Ir izpētīts, ka cilvēki gan ar veselīgu, gan palielinātu svaru mēdz pārvērtēt treniņa vai ikdienas fizisko aktivitāšu ietekmi uz viņu vielmaiņu, kā arī sadedzināto kaloriju skaitu. Cilvēki parasti iedomājas, ka ir sadedzinājuši krietni vairāk kaloriju nekā patiesībā. Jā, fiziskās aktivitātes ir ļoti būtiskas veselības uzlabošanai un cīņai ar lieko svaru, bet ņem vērā, ka treniņa apmeklējums nepalīdzēs, ja nepievērsīsi uzmanību arī savam uzturam. Turklāt, ja ēdīsi neveselīgi, treniņā var būt mazāk spēka, bet slinkošana treniņā nozīmē – mazāks sadedzināto kaloriju daudzums.
Pārāk daudz pārāk ātri
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pārāk strauja svara zaudēšana var nebūt laba, ir ilgtermiņa rezultāti. Lielākā daļa cilvēku, kas ievērojuši stingru diētu, gada laikā atgūst apmēram pusi no zaudētā svara, bet trīs līdz piecu gadu laikā tiek atgūta iepriekšējā forma. Cilvēki, kas no liekā svara atbrīvojas lēnām, biežāk piedzīvo izmaiņas ilgtermiņā. Uztura plāni, kas paredz lēnāku svara zudumu, biežāk paredz vienkārši veselīgas izmaiņas ēšanas paradumos, kas tiek saglabāti arī pēc tam, kad mērķis jau sasniegts.
Tā kā strauja svara zaudēšana bieži ir saistīta ar ļoti stingriem uztura ierobežojumiem un mazkaloriju diētām, tā var radīt negatīvas sekas.
Straujai kilogramu zaudēšanai var būt šādas sekas:
- zaudēta muskuļu masa;
- palēnināta vielmaiņa;
- uzturvielu trūkums;
- žultsakmeņi;
- izsalkums;
- vājums;
- aizkaitināmība;
- sajūta, ka visu laiku salst;
- muskuļu krampji;
- reiboņi;
- aizcietējums vai caureja;
- atūdeņošanās.
Miega trūkums
Jau rakstījām, ka neizgulējies cilvēks dienā uzņem vidēji 385 papildu kalorijas. Tā ir piektā daļa no kaloriju skaita, kas dienā vidēji jāuzņem mēreni aktīvai 30 gadus vecai sievietei. Miegs ir trešais nozīmīgākais faktors ceļā uz veselīgu svaru. Pirmie divi ir pietiekams fizisko aktivitāšu daudzums, kā arī veselīgs uzturs. Ir noskaidrots arī, ka neizgulējušies cilvēki uzņem vairāk tauku, bet ļoti bieži uzturā lieto mazāk olbaltumvielu.
Badošanās un ''superdiētas''
Atceries, ka badošanās un dažādas "superdiētas" var traucēt tev uzņemt visu organismam nepieciešamo, radot nopietnas veselības problēmas. Tāpat var gadīties, ka tavs organisms "ieslēdz taupības režīmu", kas nozīmē, ka vielmaiņa kļūst lēnāka un ilgtermiņā no liekajiem kilogramiem atbrīvoties ir vēl sarežģītāk, turklāt pieņemšanās svarā notiek vēl straujāk. Tāpat tavam organismam par labu nenāks muskuļu masas zaudēšana, kas ir daudzu striktu diētu blakusefekts.
Nereālas gaidas
Ja patiešām vēlies zaudēt svaru ilgtermiņā, izvirzi sasniedzamus, veselīgus, bet ne pārāk vienkāršus mērķus. Piemēram, 10 procenti ķermeņa svara viena gada laikā ir sasniedzams mērķis. Arī izvirzot mērķi, ir vērts konsultēties ar speciālistu, jo tad tas būs atbilstošs tavām vajadzībām un iespējām, kā arī neliks ātri zaudēt motivāciju vai nodarīt sev pāri.