sieviete iesnas saaukstēšanās slimība
Foto: Shutterstock
Teju ikvienam ir sava vecmāmiņas metode vai ieteikums, kas palīdz saglabāt veselību, izvairīties no slimībām vai ātrāk atlabt ziemas mēnešos. Kāds zina īpašu zāļu tēju maisījumu, kāds rūpējas, lai kājas vienmēr būtu siltumā, bet cits pastiprināti lieto C vitamīnu. Izrādās, ka ļoti daudzas tautas metodes un līdzekļi veselības uzturēšanai, nebūt nav tik efektīvas.

Iedvesmojoties no "Woman's Day", piedāvājam iepazīties ar vairākiem greiziem uzskatiem par veselības uzturēšanu un labsajūtas nodrošināšanu ziemas mēnešos. Tā kā ziemā ir aukstāks un tumšāks, cilvēki mēdz justies sliktāk un vairāk gulēt. Vai patiešām ziemā mums nepieciešams vairāk miega, vai aukstums liek mums slimot biežāk?

Ziemas mēnešos cilvēks ir brīvs no alerģijām

Ziema ļaudīm, kas cieš no alerģijām, var nozīmēt gan pozitīvas, gan negatīvas pārmaiņas. Tiem, kam alerģisku reakciju izraisa ziedputekšņi, ziema patiešām var būt patīkams gadalaiks. Tomēr, ja tavs organisms nepanes alergēnus, kas parasti atrodas iekštelpās, piemēram, dzīvnieku blaugznas vai putekļu ērcītes, situācija var pasliktināties

Ilgi atrodoties laukā, tu saaukstēsies

Foto: Shutterstock
Teju ikviens ir dzirdējis apgalvojumus, ka, esot ārā aukstā laikā ilgāku brīdi, pastāv lielāka iespēja "noķert iesnas". Tāpat netrūkst cilvēku, kas uzskata – ja esi saslimis, ārā nav ko rādīties, jo tad kļūs tikai sliktāk. Labākais veids sevis pasargāšanai ziemā ir uzturēšanās siltās telpās un izvairīšanās no došanās laukā. Patiesībā tā nebūt nav. Svaigs gaiss neveicina saslimstību.

Izrādās, ka došanās laukā (jā, arī tad, ja neesi līdz galam izžāvējusi matus) ir ļoti labs līdzeklis, lai sevi pasargātu no saaukstēšanās. Patiesībā nosalšanai nav nekādas saistības ar saaukstēšanos. Šo slimību izraisa vīrusi vai baktērijas, ar ko cilvēki ziemas mēnešos saskaras biežāk. Iemesls tam ir ciešie kontakti, kas rodas no atrašanās iekštelpās. Tas nozīmē, ka atrašanās ārpus telpām samazina iespējamību, ka saskaries ar slimību izraisošajiem vīrusiem.

C vitamīns tevi pasargās no saaukstēšanās

Foto: Shutterstock
C vitamīns ir antioksidants, kas ir ļoti būtisks cilvēka imūnajai sistēmai. Daudzi cilvēki patiešām tic, ka C vitamīna lietošana ziemas mēnešos var pasargāt no saaukstēšanās. Tomēr ir pētījumi, kas apliecina – vitamīna uzņemšana no slimības nepasargās. Tiesa, tas palīdzēs ātrāk atgūt veselību un justies labāk. Tāpat C vitamīna uzņemšana palīdzēs atvieglot saaukstēšanās simptomus.

Lai arī C vitamīns patiešām ir ļoti vērtīgs un tavam organismam nepieciešams, nepieņem, ka tas atrisinās visas tavas problēmas. Ja tavs dzīvesveids un paradumi nebūs veselību veicinoši, viens pats C vitamīns tevi neglābs. C vitamīns palīdzēs labāk uzsūkties dažādām minerālvielām, piemēram, dzelzij. Tāpat tas spēj aizsargāt šūnas no bojājumiem, ko var radīt brīvie radikāļi, toksīni un ārējās vides piesārņojums. C vitamīns cilvēka organismā piedalās arī kolagēna sintēzes procesā. Tā ir būtiska asinsvadiem, kauliem, saitēm un cīpslu struktūrām. C vitamīns stiprina asinsvadu sieniņas, veicina brūču dzīšanu un aizkavē iekaisumu rašanos.

  • Vairāk par C vitamīna ietekmi uz veselību un produktiem, kur tos meklēt, lasi šajā rakstā.

Ēd vistas buljonu un nesaslimsi

Foto: Shutterstock
Tas ir vēl viens populārs ar veselību saistīts mīts – cilvēki mēdz uzskatīt, ka silts vistas buljons ir lielisks profilakses līdzeklis, kā arī var palīdzēt tad, ja esi jau saaukstējusies. Tāpat cilvēki tic, ka šis ēdiens lieliski noderēs arī sevis pasargāšanai no gripas. Lai arī buljons nav nekāds brīnumlīdzeklis un tas neaizstās ārsta izrakstītas zāles un noteikti nav pielīdzināms vakcīnai pret gripu, jāteic, ka par sliktu tas noteikti nenāks un patiešām var pat nedaudz palīdzēt.

Vistas buljonam patiešām piemīt pozitīva ietekme uz imūnsistēmu, turklāt karsti dzērieni, buljoni un zupas var samazināt saaukstēšanās un gripas simptomus, samazinot kakla sāpes. Jau rakstījām, ka zupas var palīdzēt arī tāpēc, ka ļauj uzņemt organismam nepieciešamo enerģiju, šķidrumu un uzturvielas, kas palīdz cīnīties ar slimību izraisītājiem. Tiesa, ne visas zupas tavu veselību ietekmēs vienlīdz pozitīvi. Vairāk par zupām un to ietekmi uz veselību lasi šajā rakstā.

Aukstā laikā nodarboties ar sportu nav ieteicams

Foto: Shutterstock
Iespējams, ka aukstā laikā tev nav nekādas motivācijas apaut kājas un doties laukā skriet. Tomēr, ja iemesls, kāpēc pārtrauc sportot, ir uzskats, ka aukstā laikā to darīt ir bīstami, tavām bažām nav pamata. Tu vari droši doties skriet vai veikt citas aktivitātes. Protams, tev ir nepieciešams iesildīties pirms treniņa, kā arī valkāt piemērotu apģērbu. Ļauj savam organismam pielāgoties nodarbēm svaigā gaisā aukstā laikā.

"Ja visu dara pareizi, skriešana ziemā stiprina veselību, palīdz uzturēt formu un dod daudz prieka," iepriekš ir skaidrojusi sporta ārste Laila Ušacka. Viņa norāda, ka skriešana ziemā ir ļoti būtiska, ja vēlies sasniegt labus rezultātus skrējienos vasarā. Tie, kas pamostas pavasarī, kad nokūst sniegs, un tēmē uz maratonu, jau ir nokavējuši un uz labiem rezultātiem var necerēt. Tāpēc ziemas skrējēji ir ieguvēji, jo, sākoties aktīvajai sezonai, viņi jau ir gatavi pirmajiem startiem.

Ziemā nepieciešams vairāk miega

Foto: Shutterstock
Ziemas tumšajos mēnešos, kad saules gaisma redzama ļoti reti, cilvēki bieži izjūt nogurumu un miegainību. Piezogas slinkums, un tā vien gribas vakarā agrāk doties pie miera un no rīta ilgāk pagulēt. Tomēr tas, ka tev gribas gulēt dienas vidū un no rīta pārcelt modinātāja signālu uz vēlāku laiku, nebūt nenozīmē, ka to vajadzētu darīt un ka tev nepieciešams vairāk miega.

Būtībā nepastāv iemesls, kura dēļ ziemā vajadzētu gulēt vairāk. Turklāt cilvēki, kas guļ vairāk nekā viņiem nepieciešams, ļoti bieži nākamajā dienā jūtas noguruši un miegaini. Tā vietā, lai gulētu vairāk, padomā par to, kā uzlabot miega kvalitāti. Būtiski ir, piemēram, pirms miega nelietot alkoholiskos dzērienus. Tāpat ir būtiski pievērst uzmanību arī miega higiēnai. Vairāk par to, ko darīt, lai vienmēr būtu moža un izgulējusies, lasi šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!