sieviete nazis dakšiņa diēta
Foto: Shutterstock
Nomest svaru un samazināt savu vidukļa apmēru vēlas ikviens, kurš nav apmierināts ar kādu lieku tauku kroku uz sava ķermeņa. Lai no apaļumiem atbrīvotos, šobrīd zināmu popularitāti ir ieguvušas vairākas diētas, kas paredz uzturu ar zemu ogļhidrātu saturu. Taču jaunums ir tāda uztura ierobežošana, kas no tā pilnībā izslēdz ogļhidrātu saturošus produktus.

Pirmajā brīdī varētu šķist, ka jebkas, kas palīdz atbrīvoties no liekā svara, nāks tikai par labu, un to ir vērts izmēģināt. Taču, lai arī, cik vilinošs nebūtu solis tuvāk savam ideālajam svaram un auguma aprisēm, vispirms nepieciešams iepazīties ar riskiem, kādi pastāv gadījumā, ja no uztura kaut ko izslēdz. Svarīgi arī zināt, ka vēl nav veikti tādi pētījumi, kas apzinātu pilnīgi visas blakusparādības, kas rodas, piekopjot diētu, kas paredz maksimālu ogļhidrātu izslēgšanu no ikdienas uztura.

Lai tu, dzenoties pretim vēlmei par visām varītēm kļūt slaidākai, nesabojātu savu veselību un patiesi iegūtu sev vēlamo rezultātu, piedāvājam iepazīties ar riskiem, kādi draud, ja esi nolēmusi no sava uztura izslēgt ogļhidrātus, un uzzini patieso iemeslu, kāpēc šāda diēta var samazināt svaru.


Atsakoties no ogļhidrātiem, atsakies arī no citām uzturvielām


Foto: Shutterstock
Samazinot ikdienā uzņemto ogļhidrātu daudzumu, tu būtiski samazini arī ķermenim tik nepieciešamo uzturvielu daudzumu, jo no uztura izslēdz tādus produktus, kas satur ne tikai ogļhidrātus, bet arī vitamīnus, minerālvielas, antioksidantus, šķiedrvielas un prebiotikas, raksta ''Health''. Uzturvielu iztrūkums var ietekmēt organisma imūno funkciju, kognitīvo veselību, kā arī palielināt risku saslimt ar tādām hroniskām slimībām kā sirds slimības un Alcheimers.

Tāpat, uzsākot šāda veida diētu, līdzīgi kā piekopjot arī šobrīd populāro ketogēno jeb keto diētu tev var parādīties tādas blaknes kā galvassāpes, aizkaitināmību, reibonis, slikta dūša un muskuļu sāpes. Tas tāpēc, ka tavas smadzenes uzņem līdz 60 procentiem no visa tevis uzņemtā ogļhidrātu daudzuma, bet, ja tu to samazini vai izslēdz no sava uztura pavisam, caur minētajām blaknēm smadzenes pie tā cenšas pierast. Smadzenes var adaptēties, un blaknes var pazust, bet tas nenozīmē, ka tavs ķermenis vairs nav pakļauts citiem saslimšanas riskiem.


Ogļhidrāti – primārais enerģijas avots


Foto: Shutterstock
Uztura speciāliste Eva Kataja skaidro, ka ogļhidrāti ir primārais organisma enerģijas avots, tāpēc ogļhidrātus saturoši produkti ir nozīmīgi normālu vielmaiņas procesu uzturēšanai. Ja mēs tos izslēdzam, varam ciest no nespēka, pastiprinātas vēlmes pēc saldumiem, kafijas vai citiem enerģizējošiem produktiem.

Tāpat metabolisma jeb vielmaiņas izmaiņas, kas rodas, kad tiek samazināts uzņemto ogļhidrātu daudzums, var pasliktināt cilvēka psihes funkcijas un izraisīt miega traucējumus, raksta ''Health Line''. Kā arī šķiedrvielas, kuras atrodas ogļhidrātu saturošos produktos, palīdz uzturēt veselīgu gremošanas sistēmu – to iztrūkums var izraisīt aizcietējumus un gremošanas traucējumus.

Tāpat liec aiz auss, ka uzturs, kas paredz dramatisku ogļhidrātu samazināšanu, nav piemērots ne tikai tiem, kam ir svarīgi vienmēr būt enerģijas pilniem, bet arī cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem, bērniem, cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni un grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, raksta ''Health Line''.


Svara zaudēšanai nav garantijas

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ļoti iespējams, esi nolēmusi atvadīties no ogļhidrātiem, jo vēlies zaudēt svaru, kāds ir mērķis arī citu veidu diētām, taču svara zaudēšanai nav garantijas. ''Viņa'' savulaik jau rakstījusi, ka, izslēdzot no ēdienkartes ogļhidrātus, pirmais, ko pamanīsi, būs strauji samazināties sākušais svars. Taču tas samazināsies nevis tāpēc, ka no tava organisma pazudīs tauki, bet gan tāpēc, ka tas pastiprināti izdalīs ūdeni. Tāpēc, ja vēlies, lai rezultāts ir nevis īstermiņa, bet gan ilgtermiņa, ja iespējams, ikdienā ievies regulāras fiziskās aktivitātes, kas palīdz tevi uzturēt formā.

Un lai no ogļhidrātiem nebūtu jāatsakās pilnībā, bet tomēr samazinātu to ietekmi uz svara pieaugumu, Eva Kataja skaidro, ka primāri uzturu vajadzētu balstīt uz rūpnieciski nepārstrādātiem produktiem, kas nav rafinēti, piesātināti ar cukuru, mazvērtīgām taukvielām un dažādām citām piedevām. Augļi, ogas, dārzeņi, pākšaugi un pilngraudu produkti būs tie, kas veselībai nāks par labu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!