Šogad vasara mūs lutināja ar dažādiem laikapstākļiem – gan lielu karstumu, gan spēcīgu lietu. Šādi laiksapstākļi pavisam noteikti gāja pie sirds piemājas dārzā sastādītajiem dārzeņiem, to skaitā burkāniem. Iespējams, tu savu burkānu ražu jau esi novākusi, bet, ja vēl nē, ir īstais laiks steigt uz dārzu un tos raut laukā, lai nepāraug.
Pirms steidz lauzīt galvu, kur brango ražu likt lietā, piedāvājam iepazīties ar burkānu ietekmi uz veselību, piemēram, kādus vitamīnus un minerālvielas tas satur, kāpēc tas var palīdzēt samazināt svaru un mazināt dažādu slimību risku, piemēram, sirds un asinsvadu slimības un kāpēc, ēdot par daudz burkānu, āda var palikt dzeltenāka. Tāpat iepazīsties ar dažādām receptēm burkānu pagatavošanai.
Bagātīgs vitamīnu un minerālvielu avots
Latvijā tik populārais sakņu dārzenis burkāns ir tiešām vērtīgs uzturprodukts, stāsta uztura speciāliste Zanda Mihailovska. Tas ir daudzu vitamīnu un minerālvielu avots, īpaši A vitamīna, K1 vitamīna un kālija avots.
- A vitamīns – burkāni satur daudz beta karotīna, kas organismā tiek pārvērsts par vitamīnu A. Šim vitamīnam ir nozīme augšanas, attīstības, redzes un imūnās funkcijas nodrošināšanā. Karotīnu biopieejamība palielinās, tos sasmalcinot vai termiski apstrādājot.
- K1 vitamīns – iesaistās asins recēšanas procesā un kaulu veselības nodrošināšanā.
- Kālijs – minerālviela, kura ir nozīmīga asinsspiediena regulācijā.
Savukārt portālā ''Health Line'' norādīts, ka 100 grami burkāna satur:
- 41 kaloriju
- 88 procentus ūdens
- 0.9 gramus olbaltumvielu
- 9.6 gramus ogļhidrātu
- 4.7 gramus cukura
- 2.8 gramus šķiedrvielu
- 0.2 gramus tauku
Tāpat Mihailovska skaidro, ka mazākos daudzumos burkāni satur arī C vitamīnu un B grupas vitamīnus, kā arī citas minerālvielas. Jāņem vērā, ka A un K vitamīnu uzsūkšanai nepieciešami tauki, līdz ar to, gatavojot burkānus, jāpievieno mazliet veselīgo tauku, piemēram, olīveļļu.
Uzlabos gremošanas sistēmu, bet, ēdot par daudz, kļūsi dzeltens
Burkānu lietošana ikdienas uzturā var palīdzēt pret gremošanas traucējumiem, sirds slimībām, pat svara mazināšanai, atklāj Mihailovska. Oranžais sakņu dārzenis satur daudz šķiedrvielu, kas padara tos par veselībai ļoti vērtīgu, jo šīs šķiedrvielas var palēnināt ogļhidrātu gremošanas un uzsūkšanas procesu. Šķiedrvielas ir arī barība mūsu labajām zarnu baktērijām, kā arī tās uzlabo zarnu darbību, mazinot aizcietējuma risku.
Tāpat burkāni satur dažādus savienojumus, kam piemīt antioksidantu īpašības. Šie savienojumi ir saistīti ar labāku imūno funkciju un var samazināt dažādu slimību, tostarp sirds un asinsvadu slimību risku. Tie arī ir labs palīgs svara mazināšanā, jo ir uzturvielām bagāti, satur maz kaloriju un veicina sāta sajūtu.
Savukārt portāls ''Health'' raksta, ka burkānu ēšana var palīdzēt regulēt cukura un insulīna līmeni asinīs. Kā arī svaigos un viegli apceptos burkānos ir zems glikēmiskais indekss, kas palīdz nodrošināt vienmērīgu enerģijas piegādi mūsu organismam. Tāpat dārzenī esošie antioksidanti var palīdzēt samazināt vairāku vēža tipu rašanās risku vai aizkavēt tā attīstību, tai skaitā, plaušu, prostatas, kolorektālā vēža un leikēmijas.
Runājot par riskiem, Mihailovska min – ēdod burkānus lielā daudzumā, var uzņemt pārlieku daudz karotinoīdus, kā rezultātā āda iegūst dzeltenīgu nokrāsu. Šāds efekts drīzāk iespējams, uzturā lietojot daudz burkānu sulu. Jāņem vērā, ka ādas dzelti var radīt arī nieru un aknu slimības, vairogdziedzera slimības, diabēts un anoreksija.
Uztura speciāliste arī piekodina – lai uzturētu labu veselību, nepietiks ar burkānu ēšanu vien. Jārūpējas, lai ikdienas uzturs būtu daudzveidīgs un sabalansēts.
15 receptes ar burkāniem
Iespējams, tavi mīļākie salāti, kurus izvēlies katrā bistro kā piedevu siltajam ēdienam, ir burkānu salāti ar sezama sēkliņām un ķiploku, vai tavs mīļākais latviešu saldais ēdiens ir sklandrausis, kura pagatavošanā, kā zinām, arī talkā nāk burkāns. Taču no šī košā dārzeņa iespējams pagatavot arī kūkas, sacepmus, ruletes, ievārījumus, sviestu un daudz ko citu.
Ieskaties ''Tasty'' recepšu arhīvā un uzzini, ko no burkāna pagatavot jau šodien.
Burkānu rulete ar kausēto sieru un lociņiem
Gardas burkānu ruletes recepti iesaka "Instagram" konta love to cook autore Veronika Ļevša.
Burkāni ar papriku un zaļumiem armēņu gaumē bez pasterizēšanas
Šie pikantie, garšām bagātie armēņu salāti garšos pat tiem, kas ar burkāniem ir uz "jūs".
Īpaši kraukšķīgie kabači ar burkāniem un ķiplokiem ziemai
Pēc šīs receptes gatavoti kabači būs īpaši kraukšķīgi. Pētersīļus aizstājot ar dillēm, kabači pēc garšas atgādinās marinētas sēnes.
Vienkāršais 'burkānlasis'
Izrādās, no burkāniem var pagatavot gardu viltoto lasi, ko likt uz maizītēm, tīt suši vai baudīt tāpat vien. "Vislabāk sagatavo "burkānlasi" dienu pirms ēšanas, lai tas paspēj labi samarinēties," iesaka vegānisko recepšu bloga "Mr. Magpie" autore Ieva.
Grandiozā burkānu un kokosriekstu torte ar krēmsiera kārtām
Burkānu torte ir labs triks Lieldienu zaķa pievilināšanai. Šī kārdinošā skaistule ir ne vien grandioza savos apmēros - ar to varēsi pamielot vismaz 12 saldummīļus, - bet arī grandiozi garšīga. Recepti iesaka kulinārijas bloga "Kikas virtuve" autore Kristīne Krivāne.
Sulīgās biezpiena, spinātu un burkānu pankūciņas
Sulīgu un gardu "zaļo" biezpiena pankūciņu recepti brīvdienu brokastīm iesaka mūsu lasītāja Tatjana.
Krāsnī cepti pupiņu-burkānu plācenīši
Kad uznāk kāre pēc kaut kā veselīga, ātri pagatavojama un iepriecinoša izmaksu ziņā, uzcep šos plācenīšus! Ja eļļa nebiedē, cep tos pannā, tad plācenīši būs sulīgāki.
Sēņu un dārzeņu sacepums ar pupiņu biezeņa 'cepuri'
Ja ierastie kartupeļu biezeņa sacepumi apnikuši, palutini sevi ar jaunu garšu salikumu, pagatavojot pupiņu-siera biezeņa sacepumu ar bagātīgu dārzeņu pildījumu. Gaļas tev noteikti nepietrūks!
Kāpostu-burkānu un paprikas salāti maigā marinādē
Šie sulīgie, vienkāršie dārzeņu salāti rudens un ziemas mēnešos ir labs veids, kā garšīgi uzņemt vitamīnus. Pagatavo lielāku daudzumu, sapildi tos burciņās un uzglabā ledusskapī, lai turpmākās pāris nedēļas nevajadzētu lauzīt galvu par to, kādus salātus sašņikāt pusdienām vai vakariņām. Recepti iesaka Antuanete.
Vienkāršie burkānu un kāpostu salāti ar majonēzi un krēmsieru
Kāposti un burkāni ir vieni no gada aukstajos mēnešos pieejamākajiem un maciņam draudzīgākajiem dārzeņiem. Lai maltītei piešķirtu vitamīnu devu, pagatavo sulīgus kāpostu un burkānu salātus.
Burkānu sviests
Burkānus var ne vien sarīvēt salātos, bet arī ziest uz maizes, pavisam ātri un vienkārši no tiem pagatavojot garšvielām pagātu un krēmīgu burkānu sviestu. Recepti piedāvā Linda Vilmansone-Virbule sadarbībā ar "Fiskars".
Burkānu ievārījums ar citroniem
Burkānu ievārījums ar citroniem - ievārījuma plaukta neparastais viesis.
Gardā burkānu kūka ar krēmsiera krēmu
Kūkas biskvītā valrieksti mijas ar rozīnēm, kokosriekstu skaidiņām un kanēli, bet rīvēti burkāni gādā par nepārspējamu sulīgumu. Jau tā kārdinošo garšu buķeti papildina maigs krēmsiera krēms, kas bagātīgi ziests starp biskvīta kārtām. Recepti iesaka Jeļena Kreismane.
Pikantie tomātu un burkānu salāti korejiešu gaumē
Pikanti tomātu un burkānu salāti korejiešu gaumē, kas paredzēti ātrai apēšanai nedēļas laikā. Sulīgie salāti būs deāla piedeva grilētas gaļas vai zivs ēdieniem. Tā kā tie tiek gatavoti un uzglabāti burciņā, tad salāti būs arī varen ērti līdzņemšanai piknikos pie dabas krūts.
Marinētas sviesta pupiņas ar ķiplokiem un burkāniem ziemai
Marinētas sviesta pupiņas ziemas krājumiem.