Emocionālais izsīkums – izdegšanas sindroma priekšvēstnesis. Kā atpazīt un novērst
Foto: nikko macaspac / cc
Ļoti iespējams, ikviens no mums kaut reizi, cenšoties pagūt visu gan profesionālajā jomā, gan privātajā dzīvē, ir juties iztukšots, izsmelts, kaut arī šķiet – nav īsta pamata tā justies. Ja šāda sajūta nepamet jau ilgstoši, varbūt tevi ir pārņēmis emocionālais izsīkums. Lai gan pēc nosaukuma varētu šķist, ka tas neko ļaunu nevar nodarīt un pāries pats no sevis, tas ir viens no izdegšanas sindroma priekšvēstnešiem un, ja netiek kontrolēts vai izskausts, var atstāt paliekošas sekas.

Emocionālais izsīkums ir stāvoklis, kad jūties emocionāli ''nolietots'' un iztukšots uzkrātā personīgās dzīves, darba vai abu apvienotā stresa dēļ. Šī ir viena no izdegšanas pazīmēm. Tāpat cilvēki, kuri piedzīvo emocionālo izsīkumu, var justies tā, it kā viņiem nebūtu kontroles pār viņu dzīvē notiekošo. Viņi jebkādā situācijā var justies iestrēguši vai ieslodzīti.

Šādi cilvēki piedzīvo gan enerģijas trūkumu, gan sliktu miegu, gan motivācijas trūkumu, kas var apgrūtināt emocionālā izsīkuma pārvarēšanu. Laika gaitā šāds hroniska stresa stāvoklis var radīt neatgriezeniskus kaitējumus veselībai – paaugstināt asinsspiedienu, kas var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku, var parādīties bezmiegs, trauksme, svara pieaugums, depresija, bieža saaukstēšanās, un iestāties priekšlaicīga novecošanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!