sieviete darbs karjera
Foto: Shutterstock
Ikdienā nereti dzirdam citus sūdzāmies par muguras sāpēm, vai pašas tās izjūtam. Iespējams, dažkart sāpju iemesls ir ātri nosakāms, taču ir reizes, kad sāpes šķietami parādījušās pašas no sevis. Taču, lai arī pie nepatīkamajām sajūtām gribētos vainot kādus citus ārējos apstākļus, tomēr visbiežāk pie vainas esam mēs pašas.

Iespējams, arī tu ikdienā regulāri ciet no nepatīkamām muguras sāpēm, bet nespēj saprast, kāpēc tās rodas. Iedvesmojoties no portāla ''Live Strong'', piedāvājam iepazīties ar biežāk sastopamajiem muguras sāpju rašanās iemesliem.

Nepareiza stāja sēžot


Kāpēc tas ir slikti: Nepareiza sēdēšanas poza bieži vien rada paaugstinātu spriedzi plecos un kaklā, kā rezultātā rodas galvassāpes, sāpes kaklā, kā arī samazinās koncentrēšanās spējas.

Kādas sāpes rodas: Galvassāpes, sāpes muguras lejasdaļā, kaklā un gūžā.

Risinājums: Tā kā nepareiza sēdēšanas poza visbiežāk tiek ieņemta neapzināti, vari iestatīt atgādinājumu, kas laiku pa laikam tev liek atcerēties, ka jāizmaina stāja. Atnākot atgādinājumam, iztaisno muguru, plecus novirzi atpakaļ.


Visa diena pavadīta sēžam



Foto: Shutterstock
Kāpēc tas ir slikti:
Sēžot uz muguras diskiem tiek izdarīts lielāks spiediens nekā jebkurā citā ķermeņa stāvoklī. Šis spiediens laika gaitā pakāpeniski palielinās un vēlāk dzīvē var izraisīt nopietnus muguras savainojumus.

Tāpat arī ilgstoša sēdēšana maina ķermeņa apakšdaļas biomehāniku – arvien pieaugot sēdēšanai darbavietās un mājās, gūžas priekšpuses muskuļi savelkas, muskuļi sēžamvietā kļūst vājāki, un vēdera lejas daļa zaudē tonusu un formu.

Kādas sāpes rodas: Sāpes muguras lejas daļā un gūžā.

Risinājums: Vienīgais risinājums ir dienas laikā vairāk izkustēties. Speciālisti iesaka piecelties kājās ik pēc 30 līdz 40 minūtēm un izlocīt muguru.


Pārāk ilga stāvēšana



Foto: Shutterstock
Kāpēc tas ir slikti:
Lai gan stāvēšana ir laba sēdēšanas alternatīva, ja tā iespējams veikt darba pienākumus, tomēr arī ar to nepieciešams ievērot mērenību. Stāvēšana nodarbina plašu muskuļi grupu, sākot ar kāju un beidzot ar kakla muskuļiem. Lai gan nodarbināt dažādas muskuļu grupas ir nepieciešams, ilgstoša stāvēšana nepareizā pozā var radīt papildus spiedienu, it īpaši muguras lejasdaļai. Laika gaitā tas var izraisīt disku un locītavu nolietošanos.

Kādas sāpes rodas: Sāpes muguras lejasdaļā vai ceļu locītavās.

Risinājums: Ja ir iespējams, vēlams pārmaiņus sēdēt un stāvēt. Tāpat būtiska nozīme ir stāvēšanas pozai – stājai jābūt pareizai un tai jālīdzsvaro ķermenis.


Ekrāns novietots par zemu vai par augstu



Foto: Shutterstock
Kāpēc tas ir slikti:
Nepareizi novietots datora ekrāns bieži vien ir vainojams pie nepareizas stājas. Ekrānam esot nepareizi novietotam, mainās kakla stāvoklis – ja tas ir par zemu, tiek papildus sasprindzināts kakls, un saspringums pāriet uz galvu. Savukārt, ja ekrāns ir par augstu, zods tiek izvirzīts uz priekšu, kakls atrodas saasinātā pozīcijā, un mugurkaula augšējie skriemeļi tiek saspiesti.

Kādas sāpes rodas: Pakāpeniski augošas intensitātes sāpes kaklā, galvassāpes un spriedze plecos.

Risinājums: Datora ekrāns jānovieto pareizā leņķī un tieši pretim, nevis uz sāniem. Lielākā daļa cilvēku izvēlas monitorā skatīties uz leju, tādēļ monitors jānovieto tā, lai augšējā mala būtu virs acu līmeņa. Labākais monitora attālums līdz acīm ir 45 – 71 cm.


Nepareizi novietota tastatūra


Foto: Shutterstock


Kāpēc tas ir slikti:
Līdzīgi kā ar nepareizi novietotu datora ekrānu arī nepareizi novietota tastatūra negatīvi ietekmē stāju un pozu. Ja tā ir par augstu, tiek saliekti pleci, lai rokas tiktu paceltas nepieciešamajā augstumā. Savukārt, ja tā ir par zemu, pleci sasprindzinās. Abos gadījumos palielinās sasprindzinājums plecos un kakla muskuļos.


Kādas sāpes rodas: Sāpes un spriedze plecos, galvassāpes.

Risinājums: Nepieciešams tastatūru novietot pareizā vietā. Speciālisti iesaka nolikt rokas gar sāniem, tad elkoņus saliek 90 grādu leņķī – tas parādīs, cik tālu jāatrodas tastatūrai.


Pacelti pleci


Foto: Shutterstock
Kāpēc tas ir slikti: Turot paceltu vienu vai abus plecus, piespiedu kārtā tiek nodarbināts augšējais trapeces muskulis, kas var novest pie muskuļa savilkšanās. Šim muskulim ir liela ietekme uz visu ķermeni – galvenais nervu pinums no rokām iet tieši pa augšējo trapeces muskuli, un, ja tas ir hroniski saspringts, tas var ietekmēt nervu darbību.

Kādas sāpes rodas: Sāpes rokās, plecos, kaklā, galvassāpes.

Risinājums: Speciālisti iesaka iztēloties plecus kā pakarināmo – ja tas ir savā vietā, pleci ir plati un stāv stingri. Ja ir grūti atcerēties par pareizu plecu novietojumu, vari darīt līdzīgi kā ar nepareizu sēdēšanas pozu – uzliec sev atgādinājumu. Tāpat vari lūgt apkārtējiem tev aizrādīt, ja sēdi paceltiem pleciem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!