siviete cukura diabēts veselība cukura līmenis asinīs insulīns pārbaude
Foto: Shutterstock
Glikoze ir galvenais cukurs, kas atrodams mūsu asinīs, jo tas ir ķermeņa svarīgākais enerģijas avots. Tiesa, tas nav nemainīgs – var gan kristies, gan kāpt. Ja bieži ciet no paaugstināta cukura līmeņa asinīs, laika gaitā tas var izraisīt tādas veselības problēmas kā sirds slimības, insultu, pat redzes zudumu un citas. Tieši tāpēc ir īpaši svarīgi cukura līmeni kontrolēt.

Labā ziņa ir tā, ka organismam jau no dabas ir kontroles mehānisms, kas palīdz nodrošināt normālu cukura līmeni asinīs, skaidrots portālā ''The Healthy''. Par to rūpējas hormons insulīns. Kad cukura līmenis sāk palielināties, kā tas parasti notiek pēc iestiprināšanās, arī insulīna daudzums palielinās, mudinot ķermeni glikozi izmantot enerģijai vai to uzglabāt aknās vēlākai izmantošanai.

Sliktā ziņa ir tā, ka dažiem cilvēkiem rodas insulīna rezistence jeb nejūtīgums pret insulīnu smadzenēs, kas ir 2. tipa cukura diabēta priekšvēstnesis, līdz ar to zūd hormona spēja kontrolēt cukura līmeni. Ir arī cilvēki, kuriem var attīstīties autoimūns stāvoklis – 1. tipa cukura diabēts, kas iznīcina organisma šūnas, kas ražo insulīnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!