Gribot labu, nodari ļaunu. Bīstamā apsēstība ar veselīgu uzturu – ortoreksija
Foto: Shutterstock
Lai cik dīvaini tas neizklausītos, dažkārt arī pārlieku veselīgs dzīvesveids var izrādīties kaitīgs. Sociālie mediji lielā mērā ir radījuši pārmērīgu vēlmi sekot dažādiem ideāliem kā izskatā, tā arī dzīvē kopumā, kas paver vietu ortoreksijai – ēšanas traucējumiem, kam raksturīga apsēstība arī "veselīgu uzturu". Lai gan statistikas par to, cik izplatīta ir ortoreksija, ir gaužām maz, jo ir visai grūti noteikt robežu starp vienkārši veselīgu ēšanu un ēšanas traucējumiem, tomēr nevar noliegt, ka šī saslimšana kļūst arvien izplatītāka.

Cilvēkiem ar ortoreksiju piemīt neveselīga interese par tīru un veselībai draudzīgu uzturu. Kaut arī veselīgs dzīvesveids vienmēr ir ieteicams, cilvēki ar ortoreksiju tik ļoti pievēršas "pareizai" ēšanai, ka viņu fiziskā un garīgā labklājība tā ietekmē sāk ciest. Skaidrs, ka ne vienmēr ir viegli sevī atpazīt problēmu, tāpēc, iedvesmojoties no "Psychology Today", esam apkopojuši desmit signālus, kuri liecina, ka tev, iespējams ir ortoreksija.

Ortoreksija parasti ir grūtāk atpazīstama nekā citi ēšanas traucējumi, jo tā sākas ar šķietami pozitīvu mērķi – ēst veselīgi. Tomēr, kad "tīra ēšana" kļūst par apsēstību, tas jau var būt bīstami. Cilvēki, kuriem ir ortoreksija, ļoti koncentrējas uz ēdiena kvalitāti, īpašām sastāvdaļām vai veselīgām tendencēm, kuras vērojamas apkārt, it īpaši sociālajos tīklos. Laika gaitā veselīgais dzīvesveids kļūst par dzīves centru, kas sāk traucēt personīgo, sociālo un darba dzīvi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!