Foto: Shutterstock
Dažādi ieradumi kļūst par mūsu ikdienas rutīnu ātrāk, nekā varētu šķist, un līdz ko tie jau ir normāla katras dienas parādība, darbības bieži vien kļūst automātiskas. Tomēr arī ikdienišķi ieradumi, kuri mūsu dzīvēs ir jau sen nereti paredz kādus ar veselību saistītus riskus, dažkārt pat ļoti bīstamus. Bet, pret kurām ikdienas darbībām būt piesardzīgākam? To uzzini raksta turpinājumā.

Maka uzglabāšana bikšu aizmugurējā kabatā

''Sēdēšana uz maka sēžamvietu dara nevienmērīgu, kas var izraisīt muguras lejasdaļas, gūžas vai pat muguras augšdaļas vai plecu sāpes,'' portālā ''The Healthy'' atklāj ģimenes ārste Dženifera Kaudle. ''Maka uzglabāšana bikšu aizmugurējā kabatā arī var kairināt muguras lejasdaļas un kāju nervus, tāpēc ir pēdējais laiks maku uzglabāt kur citur!''

Sejas nemazgāšana pirms miega vai pēc treniņam

''Sejas nomazgāšana pirms miega ir ļoti svarīga, jo tu burtiski nomazgā visu dienu no savas ādas, tostarp kosmētiku, netīrumus, gružus un citu mikro piesārņojumu,'' stāsta dermatoloģe Vitnija Bova. ''Savukārt sejas mazgāšana pēc treniņa ir svarīga, jo tu sasvīsti, bieži pieskaries sejai pēc tam, kad esi pieskārusies sporta inventāram, un pēc treniņa tava āda parasti ir pārkarsusi,'' paskaidro Bova. Tas var padarīt tavu ādu vairāk pakļautu izsitumiem, apsārtumam un kairinājumam, viņa brīdina.

Somas turēšana uz galda

Kad atnāc mājās pēc garas dienas darbā vai citām dienas gaitās, iespējams, tu savu somu ''nomet'' uz virtuves letes vai mājas darba galda. Taču, tā darot, tu vari uz virsmām atstāt dažādus mikrobus un baktērijas. ''Somu ''dibeni'' ir iecienīta mikrobu un baktēriju uzkrāšanās vieta,'' norāda Kaudle. ''Tāpēc ir svarīgi sekot līdzi, kur dienas gaitās savu somu novieto, kā arī, pārnākot mājās, to neapdomīgi nevajadzētu novietot uz virsmas, uz kuras gatavo ēdienu, ēd, strādā vai dari ko citu,'' uzsver ārste.

Deguna aizspiešana šķaudīšanas laikā


Foto: Shutterstock
Ļoti iespējams, tev šķiet, ka šķaudīt, neaizklājot degunu vai to neturot ciet, ir nepieklājīgi. Bet, lai arī šķaudīt otram virsū patiesi nav pieklājīgi un arī ētiski veselības apsvērumu dēļ, šķavu nevajadzētu mēģināt aizturēt. ''Ja šķava tiek aizturēta, joprojām tiek radīts spiediens, kas netiek atbrīvots,'' skaidro otolaringoloģe Sančajīta Mitra. ''Kad tas notiek, spiediens var virzīties atpakaļ uz deguna blakusdobumu, deguna aizmuguri, cauri mutei un kaklam vai krūtīm.''

Tāpat, tā kā spiediens caur deguna kanāliem virzās uz ausīm, tas arī var izraisīt bungādiņu vai iekšējās auss bojājumus. ''Spiediena palielināšanās var izraisīt arī citus ievainojumus, pārplīstot asinsvadiem, piemēram, krūtīs, kaklā, acīs vai smadzenēs,'' stāsta ārste. ''Protams, šādas traumas un savainojumi nav ļoti izplatīti, bet tāpat labāk būtu ķert pēc mutautiņa vai pagriezt muguru otram un ļaut sev no škavas atbrīvoties.''

Roku mazgāšana pārāk karstā ūdenī


Foto: Shutterstock
''Roku mazgāšana ļoti karstā ūdenī, līdzīgi kā mazgājoties ļoti karstā dušā, tavam ķermenim laupa tā dabīgās eļļas, tādējādi ādu padarot sausu un uz tās izveidojot vidi, uz kuras iespējams vairoties baktērijām un mikrobiem,'' stāsta dermatoloģe Vitnija Bova. Iespējams, tu domā, ka karstums patiesībā palīdz likvidēt vairāk mikrobu, taču, ļoti iespējams, tas ne ar ko neatšķiras no ūdens vēsākās temperatūrās, liecina pētījums. Kā arī karstais ūdens var nomazgāt labo baktēriju ''kolekciju'' uz tavas ādas, kas palīdz cīnīties ar infekcijām.

''Lai aizsargātu ādas dabisko barjeru un saglabātu veselīgu mitrumu, es iesaku mazgāt rokas, seju un ķermeni ar siltu nevis karstu ūdeni,'' mudina dermatoloģe. Viņa arī iesaka lietot maigus un pH līdzsvarotus tīrīšanas līdzekļus antibakteriālu ziepju vai skrubju vietā, lai pasargātu ādu no izsitumiem, rozācijas uzliesmojumiem, psoriāzes, ekzēmas un arī jutīguma.

'Pielipšana' telefona ekrānam


Foto: Shutterstock
Ja katru mīļu brīdi esi radusi lūkoties sava viedtālruņa ekrānā, iespējams, vērts iepazīties ar Zviedrijā veiktu pētījumu, kas rāda – no interneta un sociālajiem tīkliem uzņemtās informācijas pārslodze var negatīvi ietekmēt tavu darba atmiņu. Lielbritānijā veikti pētījumi arī atklājuši sakarību starp mobilā tālruņa lietošanu un samazinātu uzmanības loku. Turklāt ''pārāk ilgstoša tālruņa lietošana var izraisīt vientulības sajūtu vai novēršanos no citiem, jo, neraugoties uz to, ka tālruņus izmantojam saziņai ar citiem, tas tomēr neatsver saziņu aci pret aci,'' paskaidro ģimenes ārste Kaudle.

''Citiem cilvēkiem var rasties fiziskas sekas, piemēram, cīpslu iekaisums vai locītavu sāpes, ko izraisa pārāk bieža ziņu vai citu tekstu rakstīšana viedtālrunī,'' viņa stāsta. Lai no tā izvairītos, maini savus paradumus un samazini dienas laikā pavadīto laiku, ''glaudot'' viedtālruņa ekrānu. Vari, piemēram, tālruņa iestatījumos norādīt dienas limitu dažādu aplikāciju lietošanai vai ik dienu konkrētā laika sprīdī telefonu noliec nostāk.

Nepiemērota stiepšanās pirms treniņa


Foto: Shutterstock
Tava pirms treniņa stiepšanās rutīna var izraisīt ievainojumus, ja izpildi tikai statiskus stiepšanās vingrinājumus vai muskuļus turi vienā noteiktā pozīcijā. ''Statiska ''aukstu'' muskuļu stiepšana var pasliktināt tavu sniegumu, kā arī tā ir saistīta ar samazinātu muskuļu darbību un stiepšanos,'' stāsta fitnesa eksperte Erina Palisnki-Veida.

Pirms treniņa noteikti veic dinamiskās stiepšanās vingrinājumus, kas izmanto kustību, lai iesildītu ķermeni. Tādi vingrinājumi ir, piemēram, izklupieni, apļveida kustības ar rokām vai gurnu apļošana. Tas ''uzlabo asins cirkulāciju, palielina kustību amplitūdu un samazina traumu risku,'' stāsta eksperte. ''Šādi vingrinājumi vislabāk ļaus tavam ķermenim sagatavoties gaidāmajam treniņam.''

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!