Kā gada tumšajā laikā justies labāk un pielāgoties procesiem dabā?
Foto: Shutterstock
Pamazām iestājas gada tumšākais laiks, un šogad tas notiek vienlaikus ar epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos un ierobežojumiem ikdienā. Ar to mums visiem ir jāsadzīvo. Kā šajā periodā justies pēc iespējas labāk – ceļazīmes rāda klīniskā psiholoģe un psihoterapijas speciāliste Veselības centru apvienībā Jeļena Paņkova.

"Lai cik arī nomācoša kādam šķiet tumsa, ja visu laiku spīdētu saule, no tā nebūtu absolūta labuma, jo cilvēkam ir vajadzīga gan gaisma, gan tumsa. Dienas un nakts ritmam ir savi uzdevumi, tostarp fizioloģiskie. Diena ir paredzēta darbībai, možumam, bet nakts – miegam, kura laikā organisms atpūšas un atjaunojas. Tikai tumsā izstrādājas melatonīns – miega hormons. Kvalitatīvs miegs, kā zināms, ir nepieciešams cilvēka normālai funkcionēšanai un veselībai. Tātad ikvienam ir svarīgs gaismas un tumsas līdzsvars – zelta vidusceļš bez galējībām un pārspīlējumiem," skaidro Paņkova.

Gaismas un tumsas proporcijai gadalaiku mijā arī ir sava jēga. Vasarā diena ir garāka, vakari ir gaiši, līdz ar to aktivitātes posms diennakts ietvaros ir ilgāks, savukārt rudenī un ziemā tas saīsinās. Daži dzīvnieki pat dodas ziemas miegā, kamēr cilvēku aktīva darbošanās tumšajā gadalaikā turpinās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!