rīts, labrīt, saullēkts, gailis
Foto: Shutterstock
"Labs rīts nemēdz būt" – ļoti trāpīgs izteiciens, jo vairumam no mums dienas sākums paiet steigā un satraukumā (izņēmums ir atvaļinājuma laiks un brīvdienas). Tikai nedaudzi ir spējīgi mierīgi visam sagatavoties un vienlaikus visu pagūt. Kā viņiem tas izdodas? Psihologi apgalvo, ka šie cilvēki dienu no dienas seko veselīgiem ieradumiem, kas ļauj viņiem ne tikai sakārtot savu dzīves kārtību, bet vienlaikus arī stiprina psiholoģisko noturību.

Daudzi pētījumi parādījuši, ka rīts nosaka ritmu visai dienai, bet nemainīga jeb rutīnas kārtība paaugstina darbu efektivitāti, jo tiek iztērēts mazāk prāta un gribasspēka pūliņu. Tātad, – saskaņā ar nesen veiktu pētījumu par ieradumu psiholoģiju, cilvēkiem, kuri piedzīvo stresu, bieži ir raksturīga automātiska uzvedība. Tāpēc labu ieradumu veidošana palīdz saglabāt fizisko, emocionālo un psihisko veselību sarežģītās situācijās, portālā "Psychology Today" uzsver psihoterapeite Nikola Urdanga.

Plānojot rīta aktivitātes, svarīgi precīzi saprast, cik daudz laika tās aizņems. Ja tu neko nevari iespēt, nosaki savas vājās vietas un galvenos traucēkļus: tas ir daudz labāk, nekā censties "iespiest" bezgalīgi daudz uzdevumu mazā laika lodziņā. Pēc tam padomā, kādus veselīgus ieradumus ir vērts ieviest savā dzīvē. Teiksim, ja tev nekad nesanāk pabrokastot, ēdienu var sagatavot jau iepriekšējās dienas vakarā, lai vienmēr no rīta būtu ko ātri uzkost.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!