Cilvēki, veltot savu dārgo laiku fiziskām aktivitātēm, sagaida tūlītēju efektu – skaistu, trenētu ķermeni un muskuļu masas pieaugumu. Nav pārsteigums, ka tik kārdinoši izklausās uztura bagātinātāju ražotāju saukļi par to, ka tieši viņu produkts palīdzēs ātri iegūt kāroto rezultātu. Bet, vai šie solījumi tiešām ir ticami vai tikai veikls mārketinga triks? Atbildes sniedz "MyFitness" privātā trenere un farmakoloģijas speciāliste Anna Apsīte un treneris Kārlis Matisāns.
Veselīga dzīvesveida piramīda. Kas patiešām ir svarīgi?
Uztura bagātinātāju nosaukums jau pasaka priekšā – tie tikai bagātina mūsu ikdienas uzturu. "Iedomāsimies, ka veselīgu dzīvesveidu veido piramīda, kuras pamatā ir sabalansēts uzturs, stresa menedžments un pietiekams miegs. Tam seko pārdomāts treniņu process, regularitāte un pakāpenisks progress. Kad viss šis pamats ir sakārtots, tikai tad liekam klāt uztura bagātinātājus. Ja negulējis cilvēks, kurš ikdienā lieto alkoholu, pa virsu uzbliezīs sporta dzēriena pudelīti, nekāda rezultāta nebūs," skaidro Anna Apsīte.
Olbaltumvielas – nozīmīgas muskuļu masas veidošanā
Olbaltumvielas jeb proteīns ir nozīmīgs elements muskuļu masas veidošanā. Lai arī lielāko daļu olbaltumvielu ir jācenšas uzņemt ar uzturu, tas ne vienmēr ir iespējams. Ko darīt?
"Uzņemto olbaltumvielu daudzumu var palielināt, lietojot proteīna pulverus, kas mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi. Ir pieejams gan sūkalu proteīns no piena, gan vegānu proteīns. Izvēloties vegānu proteīnu, ieteicams pievērst uzmanību tādam, kura sastāvā ir dažādu augu proteīns. Proteīna pulveri visbiežāk lieto, sajaucot to ar pienu vai ūdeni. Veselam cilvēkam no pulvera lietošanas nebūs nekas slikts, tas veidos lielāku sāta sajūta un palīdzēs uzturēt ķermeņa lieso masu. Savukārt, ja ir novērotas nieru vai aknu veselības problēmas, tad pirms uztura bagātinātāju lietošanas ir jākonsultējas ar ārstu," norāda Apsīte.
No kreatīna līdz Omega-3. Kas patiešām darbojas?
Eksperti uzsver: ar pulveriem aizstāt visus pārtikas produktus nevajadzētu. Arī efekts no tiem nemaz nebūs universāls visiem, jo katra cilvēka ķermenis dažādas vielas pārstrādā citādi un efekts var atšķirties. Papildus uzturam ir vērts uzņemt Omega-3 taukskābes smadzeņu darbībai, redzei, sirdij un asinsvadiem, locītavām un lieso muskuļu masai, kā arī D vitamīnu. Taču kā uzsver Apsīte: "Arī ar to nevajag pārspīlēt. Jāatceras, ka vitamīnus vislabāk uzņemt kopā ar ēdienu un vienmēr ir vērts veikt analīzes, lai pārbaudītu izmaiņas."
Dabisks spēka avots muskuļu jaudas palielināšanai ir kreatīns. Kā skaidro eksperti: "Kreatīns jau ir mūsu ķermenī. Uzņemot to vēl papildus, varam veicināt lielāku tā koncentrāciju muskuļos, palielinot jaudu un spēku treniņos. Arī šī uztura bagātinātāja lietošanā svarīgi konsultēties ar ārstu, ja ir aknu vai nieru veselības problēmas."
Vai tiešām palīdz? Multivitamīnu un citu produktu ēnas puse
Runājot par to, ko labāk nelietot, Apsīte min multivitamīnu kompleksus, tievēšanas tējas un pirms treniņa dzērienus. "Multivitamīnu kompleksos nepieciešamās vielas nereti nav pietiekamā daudzumā, turklāt var tikt papildus uzņemts arī tas, ko nevajag. Dažkārt šajos kompleksos ir vitamīni, kas traucē viens otram uzsūkties. Kas attiecas uz tā sauktajām tievēšanas tējām jeb tējām ar diurētisko efektu — tās tievēšanu neveicina. Tās tikai iztīra kuņģa saturu, bet taukus nededzina. Rezultātā nevis samazināsiet ķermeņa masu, bet riskēsiet ar dehidrāciju un iedzīvosieties vēdera sāpēs. Savukārt "pre-workout" jeb pirms treniņa enerģijas dzērieni satur lielu devu kofeīna, kas var radīt trauksmainību, īpaši cilvēkiem, kuriem nav kofeīna tolerance. Taču, ja no šī dzēriena nekādu efektu nejūti, ir laiks pievērst uzmanību kofeīna patēriņam, jo tādā gadījumā tolerance jau ir pārāk liela. Turklāt kofeīns tikai slāpē noguruma sajūtu un tas nedod enerģiju, tā kā izdzerot šo dzērienu tikai maldinām ķermeni."
Pacietība un rutīna: panākumu atslēga rezultātam
Skaidrs ir viens – ilgtermiņa pieeja veselīgam dzīvesveidam pārspēj maģiskos risinājumus. Kā rezumē abi treneri – vislabākos rezultātus sniegs nevis diētas, maģiskās treniņu programmas un tievēšanas vai muskuļu audzēšanas līdzekļi, bet gan sapratne par veselīgu uzturu, regulāri treniņi un pacietība. Ja cilvēks ir sakārtojis savus uztura paradumus un regulāri nodarbojas ar samērīgām fiziskām aktivitātēm, tad var uzturu papildināt ar uztura bagātinātājiem, kas palīdzēs gūt labākus rezultātus.
Raksts tapis pēc "MyFitness" ekspertu sarunas podkāstā "BEZ SVARIEM".