Mazkustīgums ir viens no cēloņiem dažādām nopietnām slimībām visā pasaulē. Kustība ir ne vien veselības priekšnoteikums, bet arī prieka avots. Ieviešot ikdienā mazas izmaiņas, soli pa solim var pierast pie aktīva dzīvesveida, kas sniedz gan enerģiju, gan dzīvesprieku, turklāt izmantojot tehnoloģijas savā labā, lai kustības būtu samērīgas ar paša iespējām. Viedtehnoloģiju zīmola "Garmin", pārstāvis Dmitrijs Ļisicins un "DCH Studijas" fitnesa treneris Ralfs Upmanis piedāvā sešas idejas, kā kļūt aktīvam ikdienā.
"Pirms dažiem gadiem veiktā starptautiskā pētījumā zinātnieki secinājuši, ka pasaulē katrs trešais iedzīvotājs ir mazkustīgs, kā rezultātā ik gadu no mazkustīguma izraisītām kaitēm mirst 5,3 miljoni iedzīvotāju. Īpaši bēdīgi rādītāji ir 13 līdz 15 gadus veciem pusaudžiem, no kuriem gandrīz 80 procenti ir ar izteikti zemu fizisko aktivitāti. Arī Latvijas rādītāji liecina, ka vairāk nekā 30 procenti iedzīvotāju kustas pārāk maz, tā apdraudot savu veselību," uzsver "Garmin" pārstāvis Ļisicins, skaidrojot, ka no mazkustīguma palīdz izvairīties ne tikai sporta zāle, bet pat mazas izmaiņas ikdienā, padarot to aizvien aktīvāku.
"Lai saglabātos kustību prieks, ir svarīgi nepārpūlēties. Tādā gadījumā ir būtiski sekot līdzi savai sirdsdarbībai, ko jaunākās viedierīces dara, lasot pulsu no plaukstas locītavas un pat brīdinot, kad jāsamazina temps, ja cilvēks kustas pārāk ātri iecerētajai distancei."
Darba dienā
Birojā
- Izstaipies ik reizi, kad jūti tādu vajadzību, lai noņemtu saspringumu.
- Atver logu vai vismaz palūkojies ārā, pieejot pie tā, jo skats uz ārpasauli nomierina un dod enerģiju. Sakārto savu ķermeni, pieejot pie sienas, lai piespiestu mugurkaulu, jostas vietu un kājas, nolaistu plecus, ievilktu vēderu un sasprindzinātu sēžas muskuļus. Šai stājā stiepies ar pakausi uz augšu, neatraujot pirkstgalus no grīdas. Šai darbībai jāļauj sajust vieglums.
- Lieto istabas temperatūras ūdeni, lēnām to izdzerot.
Treniņā
Kā motivācija var kalpot arī savu treniņu rezultātu mērījumi, ko palīdz veikt viedās tehnoloģijas, piemēram, fitnesa aproce vai sporta pulkstenis, un dalīšanās rezultātos tiešsaistē ar draugiem, kolēģiem vai citiem sportotājiem, piebilst "Garmin" pārstāvis.
Mājās
Arī tādās nodarbēs, ja tās ir ļoti aktīvas, ar tehnoloģiju palīdzību var sekot līdzi savai sirdsdarbībai, tā pasargājot sevi no pārpūles, kas var mazināt vēlmi būt aktīvām nākamajā dienā.
Brīvdienās
Turklāt fiziskai daudzveidībai jāizvēlas arī dažādas pārgājiena vides – gan tur, kur var soļot, gan kur var skriet vai kāpt kalnā, jo tas palīdzēs nodarbināt dažādas muskuļu grupas, neatrodoties sporta zālē, bet esot kopā ar draugiem vai ģimeni.
Naktsmiers
Viedierīces mēra arī miega režīmu, nosakot, cik mierīga vai nemierīga bijusi nakts, lai zinātu, vai nav bijusi pārpūle un vai esi gatavs jaunas dienas aktivitātēm, skaidro Dmitrijs Ļisicins.