Kad labāk vingrot – no rīta, dienas vidū vai vakarā? Skaidro trenere
Foto: Shutterstock

Daļa cilvēku vingrošanai, skrējienam vai citai fiziskai aktivitātei atvēl laiku agri no rīta, pirms vēl jāsāk posties uz darbu. Citi aizsteidz uz nodarbību fitnesa klubā dienas vidū, lai gūtu atelpu no darba. Netrūkst arī tādu, kuri sportot dodas vakarā, pēc darba. Bet dažs tā arī nav atradis sev piemērotāko laiku, kad izkustēties, un tas ir viens no biežākajiem iemesliem, kādēļ fiziskās aktivitātes atkal un atkal tiek atliktas. Rutks.lv jautāja fitnesa trenerei Evai Dzelmei, kurā diennakts laikā pareizāk doties izkustēties, lai justos labi.

Par fiziskajām aktivitātēm piemērotāko laiku ir dažādi viedokļi, tomēr visbiežāk tām iesaka atvēlēt rīta cēlienu, pieceļoties agrāk, lai izvingrotos vai izskrietu kādu līkumu pa tuvējo apkārtni, tādējādi liekot ķermenim ātrāk pamosties un aktivizēties darba dienai. Tikmēr, piemēram, Brunelas Universitātes (Lielbritānija) pētnieki nonākuši pie secinājuma, ka nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm no rīta nav prāta darbs, jo tas nelabvēlīgi ietekmē imunitāti, palielinot risku saaukstēties vai "saķert" citu vīrusu infekcijas slimību.

Lieta tāda, ka organisms sportošanu uztver kā sava veida apdraudējumu, kas liek tam izdalīt stresa hormonu kortizolu un sasparoties. Zinātniekiem izdevies noskaidrot, ka, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm rīta stundās, organisms izstrādā gandrīz divreiz vairāk šā stresa hormona, nekā veltot fiziskajām aktivitātēm vakara stundas. Kā zināms, paaugstināts stresa hormonu līmenis nomāc imunitāti. Turklāt rīta stundās arī izdalās mazāk siekalu, kuru viena no funkcijām ir aizturēt baktērijas un vīrusus. Arī deguna gļotāda netiek tik labi mitrināta. Pētījuma objekts gan bijuši peldētāji, kuriem jau sešos no rīta sākas intensīvs treniņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!