fitness sports sieviete nogurums nespēks
Foto: Shutterstock
Lai arī dzelzs deficīts daudziem asociējas ar bāliem, trausliem un izvārgušiem cilvēkiem, ļoti bieži no tā cieš šķietami ļoti veselīgas un sportiskas sievietes. Tas tāpēc, ka minerālvielas trūkumu var izraisīt ne tikai nepilnvērtīgs uzturs un spēcīgas menstruācijas, bet arī liels daudzums fizisko aktivitāšu.

Problēma, ko daudzi neapzinās

Neatkarīgi no tā, vai sporto jau sen vai esi nolēmusi uzlabot savu fizisko formu, tuvojoties vasaras sezonai, pievērs uzmanību tam, lai organismā netrūktu dzelzs! Pasaules Veselības organizācija norāda, ka dzelzs deficīts ir ļoti izplatīts un no tā cieš aptuveni trešā daļa pasaules iedzīvotāju. Minerālvielas nepietiekamība var izraisīt ļoti nopietnas veselības problēmas un ietekmēt visa organisma darbību.

Pērn veiktā pētījumā noskaidrots, ka tikai 22 procenti no sievietēm, kas aktīvi nodarbojas ar sportu un cieš no dzelzs deficīta, meklē palīdzību un cenšas savu veselības stāvokli uzlabot, raksta "Women's Health". Noskaidrots arī, ka daudzas sievietes neapzinās minerālvielas nepietiekamību vai arī ir iemācījušās ar to sadzīvot.

Dzelzs trūkumu var nepamanīt, jo tas ir progresējošs stāvoklis, ko izraisa dažādi faktori. Tas bieži attīstās nemanāmi. Kura gan nav jutusies pārgurusi pēc treniņa vai garas darba dienas? Modinātāja signāla atlikšana atkal un atkal no rīta bieži liecina tikai par to, ka vēlu aiziets gulēt.

Uzsākot sportot, jāuzņem vairāk dzelzs

Foto: Shutterstock
Dzelzs ir viena no cilvēkam visbūtiskākajām minerālvielām, jo tā palīdz nodrošināt skābekļa cirkulāciju cilvēka organismā, kas, savukārt, ir būtiski ķermeņa audu, orgānu un muskuļu funkcionēšanai. Skābekli uz organisma audiem nogādā sarkanie asinsķermenīši, kuru veidošanos un darbību nodrošina dzelzs, skaidro farmaceite Daina Siliņa.

Dzelzs ir nepieciešama hemoglobīna radīšanai, un nepietiekams tās daudzums traucē dažādu organisma sistēmu funkcionēšanai. Ja cilvēks uzņem par maz dzelzs, neveidojas sarkanie asinsķermenīši, kā rezultātā rodas anēmija.

"Women's Health" skaidro, ka cilvēkiem ar anēmiju vai dzelzs trūkumu nodarbošanās ar sportu var būt apgrūtināta, jo organisms nespēj pārvietot skābekli pa ķermeni nepieciešamajā apjomā. Tāpat cilvēki, kas nodarbojas ar sportu un cieš no dzelzs deficīta, ir pakļauti lielākam infekcijas un ievainojumu riskam.

Jāpiebilst, ka fiziski aktīviem vairāk dzelzs nepieciešama ne tikai veiksmīgākam treniņam, bet arī tāpēc, ka tā tiek izdalīta arī caur sviedriem. Ja tu esi nolēmusi sākt sportot, pievērs uzmanību tam, lai tavam organismam pietiktu dzelzs.

Nogurums nav vienīgā dzelzs trūkuma pazīme


Foto: Shutterstock
Jau rakstījām, ka pastāv vairāk nekā 10 dažādas pazīmes, kas liecina – organismā trūkst dzelzs. Visizplatītākā un zināmākā no tām ir hronisks nogurums. Tiesa, šo pazīmi bieži ir grūti atpazīt, jo cilvēki var sajust nespēku arī daudzu citu iemeslu dēļ. Ja visu laiku jūties noguris, pievērs uzmanību tam, vai tev nav arī citu dzelzs trūkuma pazīmju.

Par šīs minerālvielas nepietiekamību liecina arī ļoti smagas mēnešreizes un bāla ādas krāsa. Noteikti dodies pie ārsta, ja jūti, ka pat neliela fiziska slodze sāk sagādāt grūtības. Dzelzs trūkums var izraisīt arī sirdsdarbības traucējumus, bet tas parasti notiek ilgstoša un smaga minerālvielas trūkuma gadījumos.

Pievērs uzmanību arī tam, vai neesi kļuvusi nemierīga un satraukta, tev bieži sāp galva un parādās neizskaidrojama kāre pēc ledus un tādām lietām, kā krīts vai pat māli. Par dzelzs trūkumu var liecināt arī matu izkrišana.

Augi, dārzeņi, gaļa – kādos produktos ir daudz dzelzs

Foto: Shutterstock
Ir cilvēki, kas uzskata – vienīgais vērtīgais dzelzs avots ir gaļa. Tomēr tā gluži nav. "Nekur nav pierādīts un teikts, ka cilvēkam obligāti ir jāēd tieši gaļa. Tas, ka dzelzs, vitamīns B12 un citas uzturvielas, ko satur gaļa, ir absolūti nepieciešamas, gan ir fakts, bet, ja tās regulāri uzņem citos veidos – ar uztura bagātinātājiem vai bagātinātiem augu valsts produktiem, visam vajadzētu būt kārtībā," skaidro uztura speciāliste Eva Kataja.

Vislabāk dzelzi ir uzņemt ar uztura palīdzību. Jau rakstījām, ka tā atrodama sekojošos produktos:

  • dzīvnieku izcelsmes produkti (sarkanā gaļa, aknas, putnu gaļa, zivis, olas)
  • pākšaugi (lēcas, pupas),
  • rieksti, riekstu sviests, saulespuķu, ķirbju sēklas,
  • brūnie rīsi,
  • sojas produkti (tofu siers, sojas granulas),
  • pilngraudu produkti (maize, putras),
  • zaļie lapu dārzeņi, bietes, brokoļi,
  • žāvēti augļi (plūmes, aprikozes, rozīnes),
  • kaltēti garšaugi.

Lai nodrošinātu labāku minerālvielas uzsūkšanos, lieto dzelzi saturošus produktus kopā ar tādiem, kas satur arī C vitamīnu, piemēram, citrusaugļiem, ogām un dārzeņiem. Mēģini izvairīties no kafijas, tējas un kakao dzeršanas maltītes laikā, jo šie dzērieni satur vielas, kas mazina produktos esošās dzelzs uzsūkšanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!