Nereti pamanām kādu ieteikumu plānu, kas vairāk balstīts uz vēlamajām darbībām – kas un cik daudz dienas laikā jāapēd un kas jādara sporta zālē. Tomēr, apzinot tikai to, kas jādara, ir visai grūti saprast, no kādas rīcības izvairīties. Tāpat dažkārt gluži neizskaidrojama iemesla dēļ pašas nolemjam, ka kāda konkrēta darbība vai izvēle palīdzēs zaudēt svaru, bet tie izrādās maldi. Piemēram, varbūt tev šķiet, ka daudz kardio treniņu kombinācijā ar beztauku produktiem ir atslēga, lai beidzot atvadītos no dažiem nevēlamajiem kilogramiem, bet tā nebūt nav. Lai kliedētu šīs un citas iedomas, iedvesmojoties no portāla "LiveStrong", iepazīstinām ar to, ko nevajag darīt, ja tavs mērķis ir kļūt slaidākai.
Taču atceries, ka mūsu iedomas par liekajiem kilogramiem un tauku krociņām bieži vien ir tikai iedomas. Tāpēc, pirms ķerties pie tievēšanas, labāk konsultēties ar kādu speciālistu, kas palīdzēs saprast, vai svara zaudēšana tev maz ir nepieciešama. Tāpat uztura speciālists un sertificēts treneris būs labākie palīgi, lai atrastu sev piemērotāko uztura un treniņu plānu.
Daudz kardio treniņu nav nepieciešams
Herbsts kardio treniņu vietā iesaka kombinēt intervāla – pārmaiņus augstas un zemas intensitātes – un svaru celšanas treniņus. "Šādi treniņi paātrina vielmaiņu, jo to laikā ķermenis aktīvāk tērē kalorijas, tādējādi atjaunojot un audzējot jaunu muskuļu masu," tā treneris. Tāpat jaunie muskuļi palīdzēs sadedzināt vairāk kaloriju arī miera stāvoklī, jo vielmaiņa būs paātrināta visas dienas garumā, ne tikai treniņa laikā.
Nepaļaujies tikai uz treniņiem
Speciālisti uzsver, ka fiziskās aktivitātes nav svara zaudēšanas formula. Tā drīzāk saistīta ar to, ko mēs liekam mutē jeb apēdam. Taču tas nebūt nenozīmē, ka, pievēršoties veselīgam uzturam, treniņi jāmet pie malas. Jā, visticamāk, sports vien nepalīdzēs atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, bet treniņi var palīdzēt izskatīties slaidākai un tvirtākai, kā arī, neapšaubāmi, fiziskās aktivitātes ir svarīgas mūsu vispārējai veselībai.
Netici reklāmām
Tā vietā vislabāk neatmest ar roku un pieturēties pie pārbaudītiem un efektīviem regulāru fizisko aktivitāšu paradumiem. Tas tāpēc, ka svara zaudēšana vienmēr būs saistīta gan ar uzņemto, gan sadedzināto kaloriju attiecību, skaidro fitnesa trenere. Tāpat nevajadzētu aprobežoties ar vienveidīgiem treniņiem, bet gan fiziskās aktivitātes variēt, izmēģinot jaunus vingrojumus. Tas ne tikai palīdzēs nodarbināt dažādas muskuļu grupas, bet arī atrast sev tīkamāko.
Nedzenies pēc 'sešpakas'
Sports patiesi dod vairāk nekā tikai plakanu vēderu vai izteiktus bicepsus. Fiziskās aktivitātes stiprina tavas sirds veselību, uzlabo stāju, palielina kaulu blīvumu un smadzenēs rada endorfīnu jeb laimes hormonu, stāsta Albīna. "Tāpat arī veselīgs uzturs nav nepieciešams tikai tādēļ, lai izskatītos labi. Tas palīdz cīņā ar hroniskām slimībām un dod enerģiju," viņa skaidro.
Tev nav jāēd beztauku produkti un jāatsakās no glutēna
Dietoloģe aicina uzturā ieviest produktus, kas satur veselīgos taukus, piemēram, zivis, avokado, riekstus vai olīvas. Orsoni vēl piebilst, ka nereti ražotāji beztauku produktos iztrūkstošos taukus cenšas kompensēt ar lielāku cukura daudzumu, kā rezultātā šādu produktu patēriņš nepavisam nepalīdzēs cīnīties ar liekajiem kilogramiem.
Līdzīgi ir arī ar glutēnu jeb lipekli – bieži vien cilvēki uzskata, ka atsacīšanās no tā palīdzēs atbrīvoties arī no papildu kilogramiem, bet tā nav tiesa. Tas, ka produktā ir glutēns, nenozīmē, ka tas ir neveselīgs. Bezglutēna diētas ir piemērotas tiem, kam ir celiakija jeb glutēna nepanesamība. Šiem cilvēkiem jāizvairās no glutēnu saturošiem produktiem, jo lipeklis organismā izraisa nelabvēlīgu autoimūno reakciju, kas bojā zarnas un var izraisīt nopietnas veselības problēmas.
Nepārspīlē ar olbaltumvielām un neatsakies no augļiem
Turpinot par cukuru saturošiem produktiem, ir dažādi uztura plāni, kas liek atsacīties no cukura. Un ir cilvēki, kas, nekonsultējoties ar speciālistu, nolemj no uztura izslēgt augļus, jo taču arī tajos ir cukurs – augļu cukurs. Taču, kā atklāj dietoloģe Orsoni, tas nav pareizs lēmums. Cukura patēriņš ir tiešā veidā saistīts ar cukura līmeņa izmaiņām asinīs. Fruktozi – augļos esošo cukuru – cilvēka ķermenis uzsūc lēnām, neizraisot cukura līmeņa paaugstināšanos. Tāpat augļos esošās šķiedrvielas palīdz palēnināt ogļhidrātu uzsūkšanos gremošanas laikā, palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs un mazina izsalkumu.