Lai gan daudzi sapņo par plašu virtuvi ar garu skapīšu rindu, kur pietiek vietas it visam, liela daļa Latvijas iedzīvotāju dzīvo kompaktos mājokļos ar ierobežotu zonu maltīšu pagatavošanai. Nelielas virtuves iekārtošana var būt izaicinājums, taču ar pārdomātu plānojumu un dažiem praktiskiem risinājumiem ir iespējams radīt funkcionālu un estētiski pievilcīgu telpu. Mājokļu attīstītāja "Bonava Latvija" interjera dizaina eksperti piedāvā padomus, kā iekārtot arī mazu virtuvi tā, lai ikkatram vajadzīgajam priekšmetam atrastos vieta.
Jo augstāk, jo labāk?
Mazās telpās ir svarīgi maksimāli izmantot vertikālo platību, uzstādot plauktus un skapīšus līdz pat griestiem. Augstākos plauktos ir iespējams glabāt retāk izmantotas lietas, piemēram, svētku servīzi vai specifiskas virtuves ierīces, tā atbrīvojot vietu gan darba virsmai, gan biežāk lietotiem priekšmetiem zemākajos plauktos. Tāpat eksperti iesaka pie flīzēm vai paneļa virs darba virsmas piestiprināt āķus vai sliedes, kur pakarināt pannas, traukus vai citus piederumus. Lai telpā neradītu nekārtības sajūtu, ir ieteicams izvēlēties vienas krāsas un faktūras priekšmetus, kas kopā izskatās saderīgi.
Daudzfunkcionāliem risinājumiem – jā!
Katram elementam mazā virtuvē ir jābūt funkcionālam un pielāgojamam. Interjera dizaineri iesaka izvēlēties kompaktu sadzīves tehniku, piemēram, mazāku ledusskapi vai divriņķu plīti četru riņķu vietā, kas aizņems mazāk vietas, bet tomēr nodrošinās visas nepieciešamās funkcijas. Tāpat ir vērts ieguldīt daudzfunkcionālās ierīcēs, piemēram, kombinētā mikroviļņu krāsnī, kas darbojas gan kā mikroviļņu, gan tradicionālā cepeškrāsns. Šāds risinājums ne tikai ietaupa vietu, bet arī sniedz iespēju dažādot maltītes un to pagatavošanas procesu.
Darba virsma un ēdamzona – divi vienā
Daudzfunkcionāla ēdamzona, kas vieno ēdiena gatavošanu un ēšanu vienuviet, ir labs risinājums mazām virtuvēm. Atsevišķa ēdamgalda vietā interjera dizaineri piedāvā izmantot funkcionālu darba virsmu, izvelkamu vai salokāmu galdu. Vietu ekonomēt ir iespējams arī, tradicionālu krēslu vietā izvēloties kompaktas vai salokāmas taburetes, ko var pēc nepieciešamības viegli novietot malā.
Gaišas krāsas un spoguļefekts
Svarīgs instruments plašākas telpas ilūzijas radīšanā ir krāsas un spoguļi. Baltas vai pasteļkrāsas sienas, skapīši un darba virsmas palīdz radīt tīru un svaigu atmosfēru, savukārt glancētas virsmas piešķir mirdzumu, kas pastiprina gaismas efektu telpā. Lai vēl vairāk uzlabotu telpas vizuālo plašumu, interjera dizaineri iesaka izmantot spīdīgus flīžu paneļus vai spoguļus, kas ne tikai atstaro gaismu, bet arī rada dziļuma ilūziju. Ir būtiski pievērst uzmanību arī apgaismojumam un izvēlēties tādu, kas papildina gaišo krāsu paleti. Iebūvētās LED gaismas zem skapīšiem vai virs plauktiem izcels telpas tekstūru un radīs papildu vizuālo efektu.
Uzglabāšanas ABC
Lai pilnībā izmantotu mazas virtuves platību, interjera dizaineri iesaka izmantot iebūvētus uzglabāšanas risinājumus, piemēram, izvelkamās atvilktnes, stūra skapju mehānismus un daudzlīmeņu grozus. Tie nodrošina vieglu piekļuvi visiem nepieciešamajiem priekšmetiem, novēršot jucekli un maksimāli izmantojot pieejamo vietu. Ir ieteicams izmantot arī organizatorus un uzglabāšanas kastes, kas palīdz saglabāt kārtību atvilktnēs un plauktos. Mazās uzglabāšanas kastes un nodalījumi ir lieliski piemēroti sīko virtuves piederumu, piemēram, nažu, dakšu, vāciņu un citu priekšmetu organizēšanai.
Pārdomāta atkritumu apsaimniekošana
Visbeidzot, iekārtojot mazu virtuvi, īpaša uzmanība ir jāpievērš atkritumu uzglabāšanai. Lai ietaupītu vietu un uzturētu virtuvi kārtīgu, interjera dizaineri iesaka izvelkamus atkritumu konteinerus, kas iebūvēti zem izlietnes vai skapjos. Arī atkritumu šķirošanai ir iespējams atrast kompaktu risinājumu. Videi draudzīgam dzīvesveidam iederīgs var būt arī neliels kompostēšanas konteiners vai bioloģisko atkritumu spainis ar vāku. Šādi konteineri ir ideāli piemēroti maziem dzīvokļiem, jo tie aizņem maz vietas un ikdienas šķirošanu padara ērtu un vienkāršu.