Dažādi sporta piederumi un "gadžeti" nereti parādās svētku iepirkšanās ceļvežos, taču tas nenozīmē, ka jauns skriešanas apavu pāris vai sporta zāles abonements ir labākā dāvana tev mīļam cilvēkam. Lai arī vairumam cilvēku fiziskās aktivitātes sniedz priekšrocības garīgajai un fiziskajai veselībai, vingrošana ir kļuvusi tik cieši saistīta ar svara zaudēšanu, ka šādas dāvanas saņemšana var šķist kā kaunināšana.
"Nekad nepērciet kādam ar fitnesu vai uzturu saistītu dāvanu," tā CNN sacījusi Leslija Šilinga, reģistrēta uztura speciāliste no Lasvegasas. Viņa specializējusies sporta uzturā un ēšanas traucējumu ārstēšanā. Viņa norāda – pat tad, ja šīs dāvanas tiek pasniegtas ar mīlestību un vislabākajiem nodomiem, tām var būt nelaba "piegarša". "Tev kaut kādā veidā ir jāmainās" – iespējams, ka šādi to nolasīs dāvanas saņēmējs.
Īpaši uzmanīgi, apdāvinot bērnus un pusaudžus
Jāsaprot, ka pusaudžu paštēls bieži vien jau tā ir trausls. Un norādījums palielināt fizisko slodzi var kaitēt viņu garīgajai veselībai. Karolīna Komasa, ēšanas traucējumu terapeite no Losandželosas, norāda – ļoti labi var just, ka zemā pašcieņa pieaug, ja vecāki norāda, ka bērna ķermenis ir problēma. "Ir sajūta, ka man jābūt atšķirīgam, man jāmainās. Tas, kā es šobrīd izskatos, nav pietiekami labi. Un tas var izraisīt ēšanas traucējumus, depresiju un trauksmi," norāda eksperte.
Vecākiem, kuri jūtas atbildīgi, lai mudinātu neaktīvu bērnu vairāk kustēties, varētu šķist vilinoši domāt, ka dāvana, kas saistīta ar sportiskām aktivitātēm, būs ideāls veids, kā motivēt bērnu. Taču tas var atspēlēties arī negaidītos veidos.
"Fitness ir ļoti personisks," stāsta uztura speciāliste Šilinga. Viņa skaidro, ka ikkatram cilvēkam ir svarīga autonomija. Un, ja kāds cits uzdāvina sporta zāles abonementu, neatkarīgi no tā, vai to vēlamies vai nē, šī autonomija zūd. Ironiski, bet sniedzot nevēlamu padomu, kas apslēpts dāvanā, saņēmējam var būt vēl grūtāk pievērsties sportam. Ja cilvēks jau tā jūtas par sevi nemierā, tas tikai mazinās viņa motivāciju. Un galu galā cilvēks var pievērsties sliktiem ieradumiem, kas atspoguļosies veselībā.
Kā citādāk panākt, lai bērns vairāk kustētos? Atceries – bailes un kauns nav risinājums. Bērniem, kas ikdienā nevēlas ar sportu nodarboties, labākais veids, kā ar to likt "draudzēties", ir neformālā veidā. Kad kāda aktivitāte paliek jautra, ar to gribas nodarboties arvien vairāk – tieši tas ir jāpanāk arī šajā gadījumā. Tātad labs veids, kā motivēt bērnus, ir sportiskās aktivitātēs iesaistīties visai ģimenei – dodoties pastaigās, ejot slidot, dodoties uz kalniņu, lai brauktu ar ragaviņām. Un šo aktivitāšu laikā nedrīkst parādīties komentāri par kaloriju sadedzināšanu vai nopelnīto desertu, kuru drīkstēs baudīt pēcāk.
Un ko tad, ja šādas dāvanas lūdz pats bērns?
Dažkārt šādas dāvanas lūdz paši bērni. Piemēram, zem eglītes vēlas saņemt modernas sporta drēbes vai sporta pulksteni. Speciālistes norāda – ja bērns šādas dāvanas vaicā pats, tad tās dāvināt drīkst. Taču joprojām vērts ar bērnu aprunāties, lai izprastu motivāciju, kādēļ viņš pēc šīm lietām vaicā.
Viedpulksteņi mūsdienās ir ļoti populāri, taču vecākiem rūpīgi jāapdomā, vai tā ir labākā dāvana savam bērnam. Profesionāļi, kas ārstē ēšanas traucējumus, iesaka pret šādām dāvanām izturēties piesardzīgi. "Es neiesaku dot bērniem valkājamas sporta preces. Punkts. Es uzskatu, ka tās ir patiešām bīstamas," norāda uztura speciāliste Šilinga. Tā kā šīs ierīces sniedz informāciju par dienā noietajiem soļiem un zaudētajām kalorijām, laika gaitā nevainīgā interese var pārvērsties par apsēstību, norāda ēšanas traucējumu terapeite Komasa. "Tās ir kā mazas "ēšanas traucējumu smadzenes" uz plaukstas locītavas," viņa saka.
Pat ja bērns uzstāj, ka viedpulksteni vēlas, lai varētu vieglāk sazināties, atceries, ka kultūrā jau ir iesakņojies – jaunais dzīves gads nāk ar motivāciju sevi pārvērst par "jaunu cilvēku". Ļoti daudzi cilvēki jauno gadu sāk ar pēkšņu sporta zāļu apmeklējumu, sāk ēst veselīgāk. "Mēs zinām, ka diētu ievērošana un svara zudums noteikti var būt priekštecis tam, ka kādam rodas ēšanas traucējumi," atgādina Komasa.
Tātad – vispirms jāsaprot, kāda ir tava bērna motivācija. Vai viņš vēlas uzlabot savu fizisko sagatavotību? Vai vēlas mainīt savu izskatu? Ja rodas šaubas, ka patiesībā bērns vēlas zaudēt svaru, lai izpatiktu citiem, labāk no šādas dāvanas šoreiz izvairīties un šo jautājumu risināt citādāk.