Foto: Shutterstock
Izprotot savu miega ritmu, ikviens var noteikt, kurš ir tas mirklis dienā, lai ieplānotu dažādus darbiņus. Psihologs Maikls Breuss, kurš specializējas miega īpatnībās, piedāvā savu cilvēku tipu iedalījumu četrās vienībās – lāčos, vilkos, lauvās un delfīnos, lai atšķetinātu katra cilvēka ikdienas ritmu, atsaucoties uz viņu miega īpatnībām.

Lauva

Foto: Reuters/Scanpix

Pie lauvu bariņa būs pieskaitāmi tie cilvēki, kuri radīti agrajiem rītiem, kurus viņi tik ļoti izbauda. Likumsakarīgi, ka lauvu stiprā puse ir arī citu vadīšana un tiekšanās pēc arvien jauniem sasniegumiem. Tomēr lauvas atzīmējami kā optimisti ar mērenu vēlmi pēc miega.

Sastādi dienas plānus no rīta. Tā kā lauvas ir rīta cilvēki, tad savus dienas plānus visefektīvāk sastādīt tieši šajā rīta stundā. Nedaudz pēc pulksten 6 no rīta būs īstais laiks. "Lauvas ir precīzi, ja runājam par laiku, un viņiem patīk plānot," skaidro Breuss.

Trenējies vēlā pēcpusdienā. Tā kā lauvas mīl rītus, tad nereti tieši šo laiku viņi izmanto, lai trenētos. Tomēr Breuss iesaka dienu nedaudz pārplānot, lai tā būtu maksimāli efektīva. Viņš iesaka treniņus ieplānot ap pieciem, sešiem vakarā. Tas tāpēc, ka tieši šis ir laiks, kad lauvas ir pietiekoši ilgi nomodā, lai uznāktu nogurums, tāpēc sportošana var aizgaiņāt dienas laikā sakrāto nogurumu un ļaut dienu pavadīt pilnvērtīgi.

Izvairies no ogļhidrātiem pārpildītām vakariņām. Vakariņo pēc sešiem vakarā? Gardi notiesāts šķīvis ar makaroniem vienā mirklī uzdzīs lauvām vēlmi atgulties diendusā, stāsta Breuss. Viņš iesaka labāk izvēlēties olbaltumvielām bagātīgas maltītes, kas pavairos enerģiju atlikušajam vakaram.

Lācis

Foto: DELFI

Patiesi lāči allaž labāk pakļausies dienas ritējumam – kā būs, tā būs. Tiesa, arī kvalitatīvu un ilgu miegu lāči nesmādē. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka viņi visu dienu pavada savās "migās", neizejot no mājas. Tieši lāči labprāt iziet ārpus mājas, satiekas ar cilvēkiem un ir visai sociāli aktīvi cilvēki. Taču viņu vēlme pēc miega – diezgan liela un neapstādināma. Septiņas, astoņas stundas – tas lācim ir nieks. Kā uzsver Breuss, tieši šajā kategorijā ietilpstot visvairāk ļaužu.

Izmanto savu produktīvāko dienas laiku. Tavas koncentrēšanās spējas vislabākās būs laika posmā no 10 līdz 12 pēcpusdienā, stāsta Breuss. Tā vietā, lai pļāpātu ar saviem kolēģiem, kas lāčiem patiesībā ir tik ļoti svarīgi, sāc apdarīt darbiņus, kas iekrājušies.

Ej dienas pastaigā. Nenāks par ļaunu, ja pusdienu pārtraukumā tieši pirms maltītes notiesāšanas atliks laiks nelielai pastaigai. Ideālākajā gadījumā tai vajadzētu ilgt 30 minūtes, jo šāda pastaiga palīdz paātrināt vielmaiņu, saka Breuss, kā arī, protams, uzlabos koncentrēšanās spējas dienas otrajā pusē.

Pļāpā ar draugiem, paziņām dienas otrajā pusē. Pēc dabas lāči ir ļoti draudzīgi cilvēki, tāpēc pļāpāšana ir īsta medusmaize. Tomēr saprāta robežās šo sarunu laiku būtu visefektīvāk ieplānot laika posmā no pulksten 15 līdz 18. Šajā laikā pārrunā svarīgo ar kolēģiem, ieplāno tikšanās vai pēc darba sazinies ar draugiem un ģimeni.

Vilks

Foto: AFP/Scanpix

Vilki vislabāk jūtas vēlos vakaros un viņi absolūti nevar iedomāties došanos pie miera pirms pusnakts. Visticamāk, tieši šis cilvēku tips pēc dabas ir visai radošs un ekstraverts. Vēlme pēc miega – mērena.

Tiecies pēc nelielas saules gaismas rīta stundās. Rīta stundas noteikti nav vilka mīļākais diennakts posms, tomēr zināmu saules devu vajag arī šim cilvēku tipam. Saņem spēku un no rīta dodies 15 minūšu pastaigā, lai izvēdinātu galvu un kārtīgi pieceltos.

Izmanto dienas aktīvāko laiku savā labā. Ja pārējo cilvēku tipu aktīvākās dienas stundas vairāk vai mazāk bija rīta pusē, tad tieši tad, kad pārējiem iestājies sagurums, vilks no 16.15 līdz 18.00 var prezentēt savas cēlākās idejas priekšniekam un veikt citas svarīgas darīšanas, uzsver Breuss.

Atslēdzies pirms došanās pirms miera. Lai arī vilka dabā ir palikt nomodā diezgan ilgi, eksperts iesaka vienu stundu pirms gulētiešanas atslēgties no visas pasaules jeb visām iespējamām ierīcēm. Speciālists iesaka ap pulksten 23 izmēģināt meditācijas spēku vai kādi citādi relaksēties, lai ap pusnakti varētu nodoties miegam.

Delfīns

Foto: Shutterstock

Patiesi delfīni miegā līdz galam neatslābinās. Arī atpūšoties delfīni ir nervozi, uztraukti un līdz galam nespēj atbrīvoties. Šis ir cilvēku tips, kas parasti sūdzas par bezmiegu. Delfīniem vienmēr ir sajūta, ka vajadzētu vēl pagulēt, bet tas šķiet kā neizpildāmas uzdevums, jo viņi labi zina, ka izgulēties – tas ir ļoti grūti, lai neteiktu neiespējami.

Trenējies no rīta. Tiesa, sliktās miega kvalitātes dēļ treniņš no rīta var nešķist labākais laika pavadīšanas veids, tomēr Breuss uzskata, ka pasportošana rīta cēlienā var palīdzēt dienas likstas uztvert daudz mierīgāk.

Neaizmirsti par pusdienām. Delfīniem ir nelāgs ieradums – izlaist iestiprināšanos pusdienās, jo viņi mēdz būt tik aizņemti, ka bieži vien vienkārši aizmirst par tām. Breuss iesaka izmantot mūsdienīgo ierīču pasakaino pusi – uzliekot, piemēram, atgādinājumu vai modinātāja signālu pēcpusdienā, delfīns nekādi nevar aizmirst par maltīti, kas būtu jāietur.

Necenties iemigt pārāk ātri. Lai izvairītos no tiem mirkļiem, kad gultā sanāk mesties no viena sāna uz otru, mēģinot iemigt, delfīniem nebūtu vēlams domāt par miegu pārāk ātri. Kā stāsta miega eksperts, ideālais laiks ir ap pulksten 23.30. Tomēr Breuss izceļ vēl vienu būtisku aspektu: "Ja nespēj aizmigt nedomā par lasīšanu vai gremdēšanos iemīļotajos seriālos, jo guļamistabu vajadzētu saistīt tikai ar miegu vai seksu."

Raksta tapšanā izmantota informācija no "Realsimple" un "Womansday".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!